Jak by vypadal svět bez jedné z nejslavnějších a nevlivnějších kapel 20. století, totiž svět bez britských Beatles? Odpověď naleznete ve filmu Yesterday, který jste mohli zhlédnout v kinech během léta. Jak se snímek vlastně podařil, se dočtete v následujícím článku.

Netradiční zápletka bez charakteru a logiky

Hrdinou našeho příběhu je neúspěšný a zklamaný muzikant Jack, který je pevně rozhodnut svou hudební kariéru jednou provždy ukončit. Jediný, kdo za ním ještě stojí, je jeho nejlepší kamarádka a hlavní ženská protagonistka Ellen.

Právě pár minut po Jackově definitivním rozhodnutí pustit kytaru k vodě dojde k několikavteřinovému celosvětovému výpadku elektřiny a Jack má na silnici nehodou. Probudí se v nemocnici a brzy zjišťuje, že se něco změnilo. Nikdo (až na Jacka) si totiž nevybavuje existenci rockové kapely The Beatles. Jack dává dohromady texty proslulých písní, o jejichž existenci svět zatím nemá ani zdání, a vyráží na nesnadnou cestu za slávou. Před hrdinou komedie se rozprostírá prostor plný možností a dlouho očekávaného uznání. Stále ale čelí morální otázce – je čestné získat věhlas podvodem?

Autorem příběhu je novozélandský scénárista Richard Curtis, který má mimo jiné v kapse i romantické komedie jako Láska nebeská nebo Nothing Hill. Yesterday nijak nevybočuje ze škatulky prázdninového pohodového filmu, téměř dvouhodinový snímek skutečně nenabízí nic vážného k zamyšlení.

Příběh sám o sobě má spoustu nedomyšlených částí, které scénář nijak nerozvíjí (například jak došlo k zapomenutí liverpoolské kapely nebo proč zmizí spolu s Beatles i cigarety nebo Coca-Cola).  Přitom ději nechybí zajímavé zápletky (například do jaké míry jsou texty Beatles skutečně dobré a do jaké míry šlo pouze o kvalitní marketing?), kterými se ale film nadále nijak nezabývá, čímž plýtvá obrovské množství možného potenciálu.

Himesh PatelZdroj

Snímek je také až přehnaně romantický, dočkáme se milostného trojúhelníku, veřejného vyznání lásky, svatby i potomků (přidejme akorát polibek v dešti a výčet zamilovaných klišé bude kompletní). Konec je tak kýčovitý a neuvěřitelný, že ubírá ústřední milostné dvojici jakoukoliv věrohodnost.

Romantická linka je o to větším zklamáním, protože pochází z pera autora, který byl schopen ukázat, že i ryze romantická díla nepostrádají inteligenci, šarm a vtip. Režisérem Yesterday je neméně slavná osobnost Danny Boyle (který daroval světu filmy jako Milionáře z chatrče nebo Trainspotting), ale ani ten už filmu nedokázal příliš pomoci.

Postavy bez charakteru v rytmu Beatles

Dalším problémem snímku jsou téměř všechny hlavní postavy. Himesh Patel v roli Jacka sice pravděpodobně dělá, co může, ale stejně nepůsobí sympaticky. Celý film se diváky snaží přimět fandit hrdinovi, jehož úspěch je od hlavy k patě založen na obyčejném podvodu. Tento podvod mu nejen projde, ale na konci získá vlastně všechno – slávu i dívku snů.

Přitom sám o sobě není schopen jednat, aniž by mu někdo pomohl, poradil nebo ho k něčemu donutil. Jackova přítelkyně Ellen (Lily James) je další mizerně napsaná postava, která se celých 116 minut chová absolutně nelogicky a hlavnímu hrdinovi nesmyslně dává jednu šanci za druhou. Ve vedlejších rolích se objevila i Kate McKinnon jako Jackova zlá manažerka, jejímž jediným motivem (a jedinou charakterovou vlastností) je touha po penězích. Sám sebe ve snímku hraje i irský zpěvák Ed Sheeran, jehož přítomnost návštěvnosti filmu pravděpodobně dost pomohla.

Himesh Patel and Lily James in Yesterday (2019)
Himesh Patel a Lily James . Zdroj

Není velkým překvapením, že převážnou většinu soundtracku tvoří písně od Beatles. Film pokrývá celé jejich tvůrčí období od romantických začátků až po pozdější komplexnější písně. Fanoušci kapely si tedy, alespoň v hudebním aspektu, přijdou vážně na své.

Jestli se snímku něco skutečně nedá upřít, pak je to rozhodně originální nápad. Bohužel tvůrci s ním neumí pracovat a způsob, jakým se ho zhostili, je velkým zklamáním. Zápletek bez konce a vysvětlení je v ději tolik, že je těžké nad nimi přimhouřit oči. Na druhou stranu Yesterday si nehraje na promyšlené drama a nijak nepopírá to, čím doopravdy je – romantickou hudební komedií, u které si odpočinete, zazpíváte a někdy se i zasmějete.

Zdroj náhledového obrázku

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..