Prestižní fotografická soutěž Czech Press Photo letos vyhlašuje své nominované již po dvacáté šesté. Přes dvacet nejlepších snímků českých a slovenských tvůrců bylo nominováno na ceny v sedmi kategoriích. O vítězích bude porota rozhodovat v prosinci.

Tradice výstavy Czech Press Photo sahá až do roku 1995. Vybrané snímky slouží jako obrazové svědectví uplynulého roku a odráží všechny jeho zásadní události. Soutěž disponuje širokou škálou kategorií, v každé z nich byly nominovány právě tři fotografie, ze kterých nestranná porota vybere jednoho vítěze. Hodnotí se nejen novinářská stránka snímku, tedy jakou nese informativní hodnotu a jak vystihuje danou situaci, ale také jeho vizuální stránka.

Letos v porotě usedá například slovenský fotograf Joe Klamar, který už si v rámci soutěže v roce 2009 odnesl hlavní cenu, australský fotograf Chris McGrath, šéf fotobanky České tiskové kanceláře Petr Mlch nebo americká nezávislá fotoreportérka Nicole Tung.

Richard Dömös
FOTO: Richard Dömös. Zdroj

Život v pandemii i křehkost systému 

Kategorií, ve kterých se vybrané snímky utkají, je letos hned sedm. Přihlášených fotografií bylo přes 5000, celkem se do soutěže zapsalo 288 českých a slovenských autorů. Již z nominací je jasné, že letošnímu ročníku vládne pandemie. Fotografie, které ji mapují, najdeme například v kategorii Aktuality, kde na ni odkazuje z dnešního pohledu poněkud ironický snímek Jaroslav Nováka Loučení s koronou zobrazující hostinu na Karlově mostě jako symbolické rozloučení s pandemií.

Jaroslav Novák, TASR
FOTO: Jaroslav Novák. Zdroj

Stopy po koronaviru najdeme i v sekcích Portrét u snímků Sestřičky po službě od Davida Neffa či kategorii Každodenní život, kde nominovaní Kevin V. Ton Martin Divíšek ukazují, jak se zákazy a regulace podepsaly na životě běžných lidí v Praze. I kategorie jako Reportáž, Umění a kultura či Sport mapují, jak moc se musel život ze měsíce na měsíc změnit s příchodem nemoci. Všechny nominované i oceněné najdete zde.

Roman Vondrouš, ČTK
FOTO: Roman Vondrouš. Zdroj

Některé ceny mimo hlavní kategorie byly již rozdány. Patří sem například cena Canon pro mladé talenty, kterou si letos odnesla Monika Řeháková za portrét s názvem Skrze. Mezi další oceněné patří i Milan Bureš z Respektu za sérii Medici na ulici nebo Lenka Klicperová za svou fotodokumentaci Turecká invaze.

Slavnostní předávání cen se uskuteční 2. prosince v Národním muzeu, výstava přístupná pro veřejnost se připravuje na březen 2021.

Monika Řeháková
FOTO: Monika Řeháková. Zdroj

Náhledový obrázek: Martin Divíšek. Zdroj

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..