Čapí hnízdo. Rekreační areál relativně nedaleko od Prahy, kam se dá o víkendu zajet podívat se na zvířátka, dát si dobré jídlo a pití a odpočinout si. Zároveň ale také synonymum pro největší politickou kauzu současné České republiky. O co v ní jde, s kým souvisí a proč se o ní v posledních dnech tak horlivě mluví? Studentské listy vám přináší ucelený přehled, díky kterému budete v obraze!

· Areál Čapí hnízdo byl veřejnosti otevřen v roce 2010.

· V roce 2013 se o projekt začínají zajímat média, a to v souvislosti s podnikatelem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, jehož holding Agrofert Čapí hnízdo v listopadu 2013 kupuje. Babiš v té době míří za úspěchem ve volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž na podzim téhož roku končí na druhém místě za vítěznou sociální demokracií.

· S tou sestavuje ANO vládu, do které usedá Babiš jako ministr financí. Zároveň se ale spekuluje, kdo je v pozadí Čapího hnízda, které na realizaci projektu získalo v srpnu 2008 evropskou dotaci ve výši 50 miliónů korun.

· Babiš na dotazy médií tvrdí, že nemá s projektem „nic společného“ a že „neví, komu patří“. V prosinci 2015 začíná policie vyšetřovat, jak farma Čapí hnízdo dotaci získala.

· V lednu 2016 se o okolnosti získání dotace začíná zajímat také Evropský úřad proti podvodům, častěji známý pod zkratkou OLAF.

· Babiš v březnu 2016 říká, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotace, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny odhaluje, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti Andrej Babiš ml. a Adriana Bobeková a bratr jeho současné manželky Moniky.

· Celá kauza nabírá na obrátkách v létě 2017, když v srpnu zasílá policie ČR do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Poslanci jsou chránění imunitou (právní ochranou) a o jejich trestním stíhání musí rozhodovat Poslanecká sněmovna.

· Vyšetřovatelé je a další lidi včetně Babišových dětí a Babišovy manželky obvinili z toho, že se měli podílet na dotačním podvodu. Obvinění se různou mírou a různými způsoby měli podílet na převodu firmy Čapí hnízdo, která jakožto malý a střední podnik měla na dotaci nárok, do holdingu Agrofert, který nárok neměl. Vyšetřovatelé se tak domnívají, že šlo o účelový převod s jedinou motivací – získat finanční prostředky.

· Babiš a další obvinění všechna nařčení odmítají, nicméně Babiš s Faltýnkem jsou – jak v září, tak v listopadu po dalších volbách (v nichž znovu získali imunitu) – Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání vydáni.

· Babiš se v prosinci 2017 stává předsedou vlády. O několik týdnů později je zveřejněna zpráva OLAFu, podle něhož byly při žádosti o dotace podány nepravdivé informace.

· Jaroslavu Faltýnkovi a dalším třem osobám pozastavuje letos v květnu trestní stíhání státní zástupce, u Babiše a dalších členů jeho rodiny ovšem trvá nadále. Počátkem května vrací firma Imoba (se kterou se firma Farma Čapí hnízdo spojila) padesátimilionovou dotaci, většina peněz končí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

Zdroj: capihnizdo.cz

· Nejnovější zjištění zveřejňuje toto pondělí Televize Seznam, jejíž reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík vypátrají ve Švýcarsku premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

· Ten jim sděluje, že ho manžel premiérovy spolupracovnice a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov proti jeho vůli odvezl na Krym, kde mu řekl, že „on a jeho otec (Andrej Babiš – pozn. autor) udělá všechno pro to, aby byl zavřený.“ „On mě tam odvezl, že ,půjdeš na prázdniny‘. On je původem Rus, je strašně proruský. Prostě primitivní člověk,“ říká Babiš ml. v reportáži.


On mě tam odvezl, že ,půjdeš na prázdniny‘.


Andrej Babiš ml. o Petru Protopopovi

· Důvodem má podle Babiše ml. být Čapí hnízdo, s nímž má podle vlastních slov něco „technicky“ společného. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl Seznamu.

· Andrej Babiš ml. a Adriana Bobeková se původně snažili trestnímu stíhání vyhnout s odkazem na duševní poruchu a s potvrzením psychiatra. To měla pro Babiše ml. vyhotovit spolupracovnice jeho otce a manželka výše zmíněného Petra Protopopova Dita Protopopová, mimo jiné zvolená zastupitelka za Prahu 8 (mandátu se včera vzdala).

· Babiš ml. se však v rozhovoru pro reportéry Seznamu divil, že Protopopová posudek vypracovala, a řekl, že byť „by se trestního řízení zúčastnit nechtěl, komunikovat v českém jazyce schopen je.“

· V době natáčení reportáže se Babiš ml. a jeho matka a bývalá premiérova manželka Beatrice Babišová nacházeli ve Švýcarsku, jehož občanství Babiš ml. podle svých slov má. Policie o jeho pobytu v zemi helvétského kříže podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) věděla, vyslechnout ho však nedokázala.

Zdroj: Televize Seznam

· Andrej Babiš označil reportáž za „hyenismus“, žádný únos se podle něj nekonal – což ve svém oficiálním vyšetřování potvrzuje i policie (i když to je kvůli chybějící výpovědi Babiše ml. zpochybňováno) – a o kauze prohlásil, že je „součástí scénáře zničit mě a dostat z politiky.“

· Opoziční strany ve Sněmovně – ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL (lidovci), TOP 09 a STAN (Starostové a nezávislí) – plánují svolat mimořádnou schůzi a na ní navrhnout hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Společně však mají 92 hlasů a k jistotě většiny potřebují ve dvousetčlenné sněmovně alespoň 101.

· Potřebují tak přesvědčit poslance ze zbývajících tří stran, jež jsou buď vládní či vládu tolerují. Největší šancí mají mezi zákonodárci z ČSSD a KSČM, Babišovo hnutí ANO se totiž za svého předsedu jednomyslně postavilo.

· K situaci se vyjádřil i prezident Miloš Zeman, jemuž kauza připadá jako „dosti divoká konspirace“. Do Prahy se mezitím chystá na čtvrtek na Václavské náměstí od 19:00 demonstrace s názvem „Požadujeme demisi Andreje Babiše!“, o kterou má na facebookové události zájem přes 50 tisíc lidí.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..