Památku téměř deseti miliónů vojáků a osmi miliónů civilistů si dnes připomínají lidé v Evropě i v dalších zemích, které se zúčastnily jedné z největších válek v historii. Právě dnes je to totiž přesně 100 let od konce první světové války, jež stála život také zhruba 140 tisíc vojáků pocházejících z území Československa. Ti sloužili jak v rakousko-uherské armádě, tak v zahraničních legiích na druhé straně fronty. Hlavní vzpomínková ceremonie se odehrála v Paříži u Vítězného oblouku za přítomnosti sedmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého předsedy vlády Andreje Babiše.

11. listopadu 1918 v 11 hodin začalo oficiálně platit příměří, které ukončilo hlavní boje první světové války. V té po vyčerpávajících bojích zvítězili vojáci Dohody, kterou tvořily především Francie, Velká Británie, Spojené státy. Na straně poražených skončily Německé císařství, Rakousko-Uhersko a Osmanská říše. Československo bylo jako nástupnický stát uznáno především díky svým legiím jako vítězná země.

11. listopadu se zároveň slaví Den válečných veteránů, jehož symbolem se stal květ vlčího máku, který s lidé připevňují na oblečení. V některých oblastech republiky si lidé mohli prohlédnout také současnou či dřívější vojenskou techniku.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..