https://www.youtube.com/watch?v=EE5Pcz99JFI
C.E.O TikToku - Shou Chew. https://www.youtube.com/watch?v=EE5Pcz99JFI

Uživatelé sociální sítě TikTok ze Spojených států dostali v neděli 19. ledna oznámení o přerušení činnosti aplikace. Nejvyšší soud rozhodl, že pokud populární sociální síť nezmění majitele, dojde ke stáhnutí z Google Play a App Store a vypnutí. Po nastoupení administrativy Donalda Trumpa zákaz TikToku neměl dlouhého trvání.

170 milionů obyvatel USA ztratilo přístup k Tiktoku kvůli nedodržení deadlinu daného Kongresem. Zákon byl podepsán předchozím prezidentem v loňském dubnu a od té doby měla společnost ByteDance čas prodat TikTok osvědčené osobě. Firma podala návrh na odvolání kvůli porušení prvního dodatku ústavy o svobodném projevu. Odvolání však neprošlo a zákon byl schválen v pátek 17. ledna.

Proč se vláda bojí Tiktoku?

K rozhodnutí pro zákaz TikToku obě komory Kongresu došly kvůli strachu o národní bezpečnost. Podle výkonných orgánů USA je TikTok pod kontrolou Číny. Mateřská firma TikToku ByteDance je i přes své globální působení stále považována za Čínskou a Čínou kontrolovanou. Podle Kongresu je riskantní tuto aplikaci používat kvůli sbíraní dat a čínskému vlivu na USA. Ředitel FBI v USA Chris Wray řekl, že co se sdílení dat týče, čínské firmy dělají to, co jim vláda řekne, a fungují jako pravá ruka čínské vlády.

Trump jako princ na bílém koni?

I když se jako jeden z prvních sám v roce 2020 o ban TikToku snažil, Donald Trump v sobotu prohlásil, že zvažuje 90denní odklad deadlinu. TikTok tak krátce po banu změnil úvodní zprávu, kterou mohli obyvatelé USA vidět po otevření aplikace.

Tato změna vyvolala hlavně v občanech USA, ale také na mezinárodní úrovni kritiku vůči Trumpovi. Komentáře na zprávu od systému se šířily přes sociální sítě i ve formě článků. Lidé, kteří jsou proti Trumpově vládě, ji často považují za pouhou propagandu ze strany Trumpa a snahu ho zobrazit jako spasitele uživatelů TikToku.

První den ve funkci Trump společně s novou administrací odložil uplatnění zákona o 90 dní, což mu nový zákon povoloval. Následně slíbil zrušení tohoto zákona. Jestli se mu zákon povede zrušit, není jisté a je možné, že kvůli těmto prázdným slibům vzbudí Trump pochybnosti mezi občany. Plánuje pomoct TikToku a organizovat jeho prodej nové organizaci (není uvedeno jaké), ve které by mohla mít USA až 50% vlastnictví – „Without U.S. approval, there is no Tik Tok.

Yurij Požár

Wigym student, kávový fanatik a debatér. Zajímám se o neurovědy, pracuji na výzkumech a často podlehnu nutkání vymýšlet kulinářské výtvory, nebo číst staré knížky. V SL píši hlavně o politice a sem tam něco o vědě.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.