27.09.2019 21:28

28. září: Den, kdy byl zavražděn svatý Václav

Max Tjunikov

28. září Kdyby nebyla sobota, tak by si tohoto data všimlo mnohem více lidí než jen zájemci o historii či katolíci. Ano, jedná se totiž o Den české státnosti. Den, kdy byl zavražděn Svatý Václav, patron národa českého.

Bylo takhle ráno v pondělí 28. září roku 935 (nebo 929, historici se stále nemůžou shodnout, ale první uvedené datum je dnes používanější) a kníže Václav, tehdy vládce českých zemí, se vydal na ranní pobožnosti do kostela svatých Kosmy a Damiána, který již dnes nestojí, po veselici pořádané jeho bratrem Boleslavem předchozí den.

Neví však, že ho čeká neštěstí. Po cestě potká svého bratra a poděkuje mu za hostinu se slovy „Včera jsi nám pěkně posloužil, Bůh ti to oplať“. Boleslav mu sice odpověděl: „A dnes ti chci takhle posloužit“, ale nedělejte si iluze, že tím myslel něco dobrého. Jeho bratr totiž vytáhl meč a pokusil se Václava zabít.

Knížeti se podařilo Boleslavovi meč vytrhnout z ruky, a protože nechtěl prolít jeho krev, meč zahodil. Svému osudu se bohužel nevyhnul, jelikož byl následně připraven o život Boleslavovými družníky. Tenhle zvrat pokračoval pronásledováním Václavových přívrženců a následnou vládu Boleslava I.

Vyobrazení vraždy knížete Václava před kostelem svatých Kosmy a Damiána

Dnes si tento den připomínáme nejen za normálních okolností volnem, ale také Národní svatováclavskou poutí, nejdůležitější náboženskou akcí pro české katolíky, konanou ve Staré Boleslavi. Pouť je zakončená mší na Mariánském náměstí za účastí českých biskupů. Každoročně tam mimo jiné zazní třeba původní hymna „Svatováclavský chorál”. V roce 2010 se poutě účastnil i sám papež Benedikt XVI.

Národní svatováclavská pouť 2016

Komentáře