Posuzujete výkon mluvčího mimo jiné i podle prezentace, kterou máte během jeho projevu před očima? Ať už jde o spolužáka, pedagoga či jiného přednášejícího, realitou je, že i sebelepší řečnické schopnosti a propracovaný obsah mohou být zastíněny odbytým PowerPointem. Jelikož velká většina z nás se učí nejlépe právě pomocí vizuálních vjemů, vyplatí se této složce věnovat trochu více péče – a nemusí to ani zabrat více času. Níže naleznete pět tipů (či spíše pět kategorií), které vašemu příštímu školnímu či pracovnímu projektu dodají patřičný punc profesionality a pomohou vyvolat dojem, že jste si opravdu dali záležet.
1. Tisíc a jedna šablona (Slidesgo, SlidesCarnival, SlidesMania, Canva)
Černý text na bílém pozadí a sem tam nějaký obrázek sice zní jako střízlivá volba, která neurazí ani nenadchne, ale i na některé B&W motivy se dá „hezky dívat“. Vytvářet oku lahodící motiv vlastnoručně od základů je však ukázkovým časožroutem. Naštěstí existuje mnoho stránek, které nabízí stovky šablon ke stažení a použití zdarma – pro příklad jmenujme Slidesgo, SlidesCarnival, SlidesMania nebo web Canva, který kromě šablon pro prezentace nabízí i design plakátů či log.
2. Ikony a fotobanky (Unsplash, Pixabay, Noun Project, Flaticon, Remove.bg)
Pokud potřebujete pro lepší orientaci v prezentovaném tématu ikony či ilustrační fotografie, internet vás opět nezklame. Pokud se ale nechcete spoléhat na pouhé vyhledávání obrázků prostřednictvím Googlu, na webech jako jsou například Unsplash, Pixabay, Noun Project nebo Flaticon určitě uspějete. Pokud jde o rychlé odstraňování pozadí z fotografií, jednoduše si s tím poradí například tato stránka.
3. Fonty a infografiky (Awwwards, Infogram)
Samotný Microsoft Office sice mnoho druhů písma nabízí sám o sobě, ale pokud si z nich nevyberete, Awwwards (ale i mnoho dalších) vás zachrání. Složitější bude jen případně najít font s českou diakritikou. Co se infografik týče, bezplatná verze Infogramu nabízí alternativu těm, kteří se z nějakého důvodu s integrovanými funkcemi MS Office nespokojí.
4. Interaktivita a práce s publikem (Mentimeter, Slido a Google Jamboard)
Zapojit posluchače do výkladu je spíše povinností nežli nutností, obzvláště v době, kdy téměř každý den posloucháme hodiny projevů na různá témata. Tzv. hands-on experience (zážitek z první ruky) a workshopy mají větší potenciál opravdu něco vašeho posluchače naučit. A pokud nechcete vyloženě organizovat samostatné aktivity, on-line nástroje jako jsou Mentimeter či Slido stojí za prozkoumání. Slouží jako jakési nástroje průzkumu veřejného mínění, lze zde tvořit wordcloudy či kvízy a mnoho dalšího. Za povšimnutí stojí také Jamboard, nástroj od Googlu pro vytváření live kooperativních prezentací, například v rámci skupinové aktivity.
5. Výpisky, handouty, materiály
Na závěr malý trik. Ať už jste student, který potřebuje výpisky z hodin, nebo prezentér, který je přímo požádán či z vlastní iniciativy chce dodat svým posluchačům podklady ke svému výkladu, existuje velmi jednoduché řešení. Pokud otevřete powerpointový soubor, klikněte na Soubor – Exportovat – Vytvořit podklady. Zde si můžete sami zvolit, zda chcete vygenerovat textový soubor i se snímky z prezentace, či zda vám stačí pouze text osnovy.
Toto bylo jen několik málo tipů, které mají potenciál pozvednout váš školní i profesní výkon na novou úroveň. Doufáme, že jsme vás inspirovali a budeme rádi, když nám dáte vědět svou zkušenost či se s ostatními čtenáři v komentářích podělíte o další nápady, tipy a triky. A pokud zrovna nemáte v plánu žádný profesionální projekt, můžete nabyté znalosti využít i pro zábavu a s přáteli uspořádat tzv. PowerPoint Party.