Asi každý z nás si někdy přál k Vánocům dárek, který mu rodiče nechtěli anebo nemohli pořídit. Přesně takový dárek chtěl jako malý Neil Patrick Harris, respektive postava, kterou ztvárňuje, a která celý příběh vypráví své dceři. Tím dárkem nebylo nic jiného než legendární NES – Nintendo Entertainment System. Právě herní tematika a způsob vyprávění jsou tím, co na filmu nejvíc oceňuji.

Osmdesátky a osm bitů

Asi největší síla filmu je ovšem úplně jinde. Příběh z minulosti (tedy většina celého snímku) je zasazen do osmdesátých let, a z velké části tak spoléhá na nostalgii těch, kteří toto období zažili. O nostalgickou hodnotu jsem byl logicky ochuzen, ale naštěstí není tím jediným esem v rukávu.

Kromě pamětníků míří film dozajista na hráče. Dneska už nejsou videohry žádné tabu, v osmdesátkách kolem nich ale přece jen ještě panoval jakýsi mlhavý opar plný domněnek o vymývání mozku, vyvolávání násilných sklonů a podobně. Přesně s tímhle si scénář Kevina Jakubowského umí vyhrát, a každý, kdo videohrám holduje v něm část i současné společnosti – byť v nadsázce – bezpochyby pozná.

Z tématu a režie filmu, za kterou stojí režisér a specialista na průměrné (i nadprůměrné) komedie Michael Dowse, se dá poměrně bezpečně odhadnout, že se celý počin nebere příliš vážně. To je znát hlavně na vyprávění, které je tak akorát přitažené za vlasy. Nezařadil bych ho do kategorie bláznivých komedií, ale dění vypráví očima mladého hlavního hrdiny (Winslow Fegley) – mimochodem herecky film rozhodně nestrádá. Všechno je tudíž podáváno divákovi s notnou dávkou nadsázky.

Jednou, na Vánoce, pokud se vám líbí námět

Přiznám se, že americké vánoční komedie nejsou z mých nejoblíbenějších žánrů. Vlastně se jim – snad až na Grinche – úspěšně vyhýbám. I přesto mě 8bitové Vánoce dokázaly zabavit. Asi si je nebudu pouštět každý rok, ale pro jednou se jednalo o příjemné zpestření začínajícího adventu.

Osobně mi je film blízký díky herní tematice, generace mých rodičů si ho zase užije díky nostalgii, spousta lidí se navíc ráda „vrací“ do osmdesátek, i když je nezažila. Spousta témat je univerzálních. Někdo nebude potřebovat ani jedno z toho a za zhlédnutí 97 minut dlouhého snímku nic nedá (snad jen předplatné HBO GO, kde je film dostupný, ale i tahle služba má zkušební lhůtu).

Nakonec je ale přece jen potřeba myslet na to, že nejde o žádný masterpiece, který bych bezmezně doporučil každému, komu se nehnusí vánoční atmosféra. Jde o příjemnou oddychovku, která i přes hezkou pointu nezanechá v divákovi hlubší dojem. Pro ty, kterým nejsou blízká témata, půjde o obyčejný rodinný vánoční film. Ale i na takové se dá podívat s talířem cukroví v rukou, a člověka to tak nějak neurazí.


8bitové Vánoce (8-Bit Christmas)

USA, 2021, 97 min

Režie: Michael Dowse

Scénář: Kevin Jakubowski

Kamera: Samy Inayeh

Hudba: Joseph Trapanese

Hrají: Neil Patrick Harris, June Diane Raphael, Steve Zahn, Sophia Reid-Gantzert, Cyrus Arnold, Winslow Fegley, Maya Misaljevic, Santino Barnard, …

Produkce: Allan Mandelbaum, Jonathan Sadowski, Tim White, Trevor White

Masky: Antoinette Julien, Jeanette Stawiarski

Kostýmy: Avery Plewes

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..