Leden je pro značnou část kulturních odvětví pravidelně odpočinkový měsíc po předvánoční sezóně. Přesto si budete moci dojídání cukroví a odzdobování stromečku zpříjemnit pěknou knížkou, několika novými alby nebo návštěvou koncertu, výletem do kina či vycházející videohrou.

Literatura

Ready Player Two: Nová hra začíná

Ready Player Two: Nová hra začíná, jež je pokračováním prvního dílu této už kultovní sci-fi, vychází 5. ledna. Jeho autorem je americký spisovatel Ernest Cline. Poté, co se Wadu Wattsovu podařilo v kyberprostoru Oasis vyhrát soutěž, objeví se předmět, který může celou hru učinit mnohem propracovanější. Jedná se o poslední velikonoční vejce. Wade však získává nového soupeře, který se zdá být mimořádně nebezpečný.

Vdovy

Jedenáctého ledna vychází Vdovy od spisovatele Pascala Engmana. Jedná se o třetí díl krimi série s vyšetřovatelkou Vanessou Frankovou. V poklidné stockholmské čtvrti je nalezen zavražděný policista. Kousek od místa činu je později objeveno tělo neznámé ženy. Postupně se ukazuje, že je případ pro Vanessu Frankovou osobnější, než si kdy dokázala představit.

Vraždy na Dvojce

Předposlední lednový den vychází česká detektivka s názvem Vraždy na Dvojce od Ondřeje Fanty. Příběh je inspirovaný prostředím smíchovské kriminálky a životem skutečného policisty. Kniha vypráví příběh Filipa Pokorného, kterého již před pár lety kvůli hádce s nadřízeným přeložili na oddělení „výjezdovky“. Tahle práce ho nebaví. Spíš tu jen tak sedí a čeká na příležitost vrátit se zpět ke skutečné kriminalistice. Jednou se na něj skutečně usměje štěstí a příležitost se naskytne…


Hudba

Alba v lednu

Nový rok začínáme comebackem Iggyho Popa (hit Passenger) a novou deskou EVERY LOSER již 6. ledna. Rockově směřující popová kapela BANNERS vydává album I Wish I Was Flawless, I’m not (13.1.). Nové album RUSH! potěší fanoušky skupiny Måneskin už 20. den nového roku. A na závěr měsíce přispěje Sam Smith novým albem Gloria (27.1.)

New Year’s concert: Chuck Wansley & The Mother Funkers

Newyorský rodák Chuck Wansley zahraje na Nový rok v pražském Jazz Docku (Janáčkovo nábřeží 2). Slavný americký kapelník a zpěvák s rozšířenou sestavou zahrají různé skladby funku a R’n’B (Stevie Wonder, Earth, Wind and Fire a mnoho jiných).

Prague Cello Quartet

Soubor čtyř profesionálních hráčů na cello zahraje známé muzikálové melodie v originální úpravě. Kostel svatého Šimona a Judy v Praze rozezní muzikálové tóny 23. ledna.


Film

á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN

Filmová rekonstrukce Jana Bušty zobrazuje největší hromadnou sebevraždu moderní historie. Experimentálním okem sleduje událost z roku 1978, kdy v jihoamerické osadě Jonestown reverend Jim Jones přiměl stoupence sekty Chrám lidu aby vypili jed. Třetinu z mrtvých tehdy tvořily děti. Režisér na přípravě snímku, který se divákům poprvé uvedl na festivalu dokumentu v Jihlavě, strávil deset let. Výsledek je nejen netradičním pohledem na hrůzné dění, ale také úvahou nad hranicemi, za které se dá posunout význam dokumentárního média. Na vlastní oči se o tom přesvědčí diváci od 12. ledna.

Babylon

Hollywood, dvacátá léta. Divoké večírky, splněné sny, vycházející filmové hvězdy a pozvolná revoluce v podobě zvuku, který umožňuje dříve němým filmům promluvit ke svému publiku. Více než tříhodinová monumentální podívaná Damiena Chazellea, autora něžného La La Landu nebo ohromujícího Prvního člověka, vtáhne diváka přímo do srdce umělecké, a především společenské změny. Na plátně snímku, který u prvních kritiků získává rozpolcené recenze, se objeví například Margot Robbie, Brad Pitt nebo Diego Calva. Na vlastní názor přijde čas od 19. ledna.

Víly z Inisherinu

Nové drama britského dramatika a režiséra Martina McDonagha staví příběh okolo přátelství Pádraica a Colma s tvářemi Colina Farrella a Brendana Gleesona, kteří s McDonaghem v minulosti již pracovali na filmu V Bruggách. V momentě, kdy jeden z dříve věrného dua přátelství ukončí, začíná koloběh událostí, které nelze jen tak zvrátit. Snímek, který se pyšní osmi nominacemi na Zlaté glóby, se v kinech představuje 26. ledna.


Videohry

Forspoken

Čtyřiadvacátého ledna se vydáme do zbrusu nového fantasy světa spolu s hrdinkou Frey, která se do něj propadla ze současného New Yorku. Prozkoumávat ho budeme v akční adventuře od vývojářů Final Fantasy XV, a to mimo jiné za pomoci kouzelného mluvícího náramku nebo speciálních bot, které propůjčují Frey nevídané schopnosti pohybu.

Dead Space (remake)

Předělávka kultovního sci-fi survival hororu z prostředí těžební lodi Ishimura. Zážitek bude mísit děsivé prostředí a až pitoreskní nepřátele spolu s hutnou akcí, která není bezmyšlenkovitá, ale vyžaduje od hráče téměř taktický postup. Návrat do role Isaaca v nejoblíbenějším prvním díle trilogie nás čeká 27. ledna.


Autory kulturního výhledu jsou Tereza Kratochvílová, Julie Šafová, Eva Dorota Czerneková, a Filip Svoboda. Přejeme příjemný měsíc s kulturou.

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..