Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu „Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu. Na pátek plánují na Malostranském náměstí také další stávku za klima.

„Válka na Ukrajině a klimatická krize postavily naši energetiku na rozcestí. Vedle environmentální neudržitelnosti, kdy fosilní paliva přispívají k rozvratu globálního klimatu, jsme také svědky neudržitelnosti morální. Chceme-li mít čisté svědomí a ukončit podporu ruské agrese, musíme se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech. Chceme-li se vyhnout podobným problémům v budoucnu a ničivým dopadům klimatické krize, musíme se zbavit závislosti na všech fosilních palivech,“ řekla na akci Klára Suková, členka hnutí Fridays for Future. 

Studenti měli na akci roury s nápisem (Ruský) plyn je sranec, které měly symbolizovat plynovody. Velký banner Chcem OZE ranec využijí také tento pátek na stávce za klima, která se bude konat na pražském Malostranském náměstí v jednu hodinu odpoledne.   

 „Společně se v pátek uvidíme na stávce za klima hlavně proto, že vláda klimatickou krizi stále neřeší. Namísto přijetí zodpovědnosti připravit se na udržitelnou budoucnost a rapidně začít snižovat emise skleníkových plynů, namísto snahy o využití potenciálu obnovitelných zdrojů energie a úspor, se bavíme o budování nové plynové infrastruktury nebo absurdněji o těžbě uhlí za 15 let,“ uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..