Nejznámější kniha Lewise Carrolla, Alenka v říši divů, dnes slaví 156 let od svého prvního vydání. V článku se dozvíte něco o autorovi, okolnostech vzniku knihy a jejích nejslavnějších vydání a filmových zpracování. 

Charles Lutwidge Dodgson byl anglický spisovatel, matematik a fotograf. Žil v letech 1832 až 1898. Psal už od dětství, později si vymyslel pseudonym Lewis Carroll, který vychází z jiných variant jeho jména. Nejdřív se učil doma, pak studoval Rugby School a nakonec Christ College na Oxfordské univerzitě. Po zbytek života pracoval na této koleji.

Je znám především díky svému literárnímu dílu Alenka v říši divů (Alice’s Adventures in Wonderland, 1865) a jeho pokračování s názvem Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking-Glass and What She Found There, 1872). Mezi jeho další literární díla patří Lovení Snárka (The Hunting of Snark, 1876) a Sylvie a Bruno (Sylvie and Bruno, 1889). 

Kniha byla napsána pro holčičku jménem Alice Liddellová. Charles Lutwidge Dodgson se společně s ní a jejími sestrami plavil 4. července 1862 na lodi. Alice ho požádala, aby pro ni a pro její sestry vymyslel nějaký příběh. A tak vznikla první verze Alenky v říši divů. Alici a sestrám se příběh velmi zalíbil, proto Alice požádala Charlese Dodgsona, aby jej sepsal a vydal v knižní podobě. Charles Dodgson se nejdřív zdráhal, ale nakonec se jej Alici podařilo přesvědčit. Věnoval jí rukopis s názvem Alenčina dobrodružství v podzemní říši (Alice’s Adventures Under the Ground). Později se rozhodl knihu přepracovat a vydat ji pod názvem Alenka v říši divů (Alice’s Adventures in Wonderland). 

Jak už bylo zmíněno, kniha poprvé vyšla pod názvem Alenka v říši divů (Alice’s Adventures in Wonderland) v roce 1865. První vydání ilustroval John Tenniel. Jeho ilustrace jsou stále populární, Alenka v říši divů s nimi vychází dodnes. Alenku v říši divů do češtiny prvně přeložil Jaroslav Císař v roce 1931. Další známý český překlad pochází od Hany a Aloyse Skoumalových. V roce 1872 vyšlo pokračování s názvem Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking-Glass and What she Found There), do českého jazyka bylo dílo poprvé taktéž přeloženo v roce 1931. Společně byly obě knihy v češtině vydány v roce 1949. 

Alenka v říši divů byla poprvé zpracována do filmové podoby v roce 1903. Jednalo se o němý černobílý film, Alenku v něm ztvárnila May Clarková. Naopak nejnovější filmové zpracování pochází z roku 2010, kde si hlavní roli zahrála Mia Wasikowska. Film režíroval Tom Burton. Ve filmu hrají také Johny Depp, Helena Bonham Carterová či Anne Hathawayová. Další známá verze pochází z roku 1951, kdy se zpracování ujal Walt Disney. Příběh Alenky v říši divů se objevuje i ve formě seriálů, v roce 1983 byl například natočen německo-japonský animovaný seriál Alenka v říši divů. 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..