Právě si prohlížíte Antarktida drží vysoký standard. Pokáčova třetí deska má vtip i hlubší myšlenky

Po albech Vlasy a Úplně levej přichází oblíbený český písničkář Pokáč s dalším, tentokrát pojmenovaným Antarktida, tradičně po jedné z obsažených písní. Deska je – stejně jako předchozí – složena ze starších songů i zbrusu nových počinů, přičemž poměr je přesně poloviční, tedy osm ku osmi. Příjemný je pak i tematický mix, který obsáhne vše od ironických komentářů přes vážnější myšlenky až po totální ptákoviny v tom nejlepším slova smyslu.

Patos nemá šanci

Titulní song Antarktida patří dle mého soudu k nejlepším. Společně s písní Na pláži glosuje stav životního prostředí, činí tak ale nenásilně, bez výraznějšího apelu. Veselá slova a chytlavá melodie s atmosferickou aranží pod sebou skrývají relativně smutnou pointu.

Jednu schopnost sdílí i písně Holky to objektivně lehčí maj a Cowboy, totiž přitahovat lidi bez smyslu pro ironii. V obou předvádí Pokáč své umění zpívat něco, ale vyjadřovat přesný opak. První jmenovaná tak skutečně není o tom, že to „maj holky lehčí“, druhá ještě více připomíná dřívější singl V lese.

Kontrasty

Nechybí ale ani ten nejmilejší humor, který osobně oceňuji u Pokáče opravdu hodně. Duet I když jsme plešatýAnnou Julií Slováčkovou je asi tím nejkrásnějším, co jsem měl možnost z jeho tvorby slyšet. Podobný pocit mám i z ukolébavky Tak tě tu vítám, která reaguje na narození syna.

Co je ale na celé desce nejlepší, že vedle takovýchto témat dokáže Pokáč s klidnou hlavou umístit písně s texty balancujícími na hraně trapnosti, což mnozí posluchači – včetně mě – ocení. Takovou aurou oplývají například novinky nazvané Kabinka a Dej mi pusu, z dřívějších záležitostí je to třeba hit Nešahej na mě.

Vysoký standard

Zkrátka, kdo předpovídal Pokáčovi rychlé vyčerpání inspirace, hrubě se zmýlil. I ve třetím albu předvádí svůj um znamenitě, možná lépe než kdy dřív. Hudba za texty vůbec nezaostává, přesto jsou právě slovní obraty tím, kvůli čemu stojí za to si Antarktidu poslechnout.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..