„Čau lidi. Vyzval jsem premiéra Petra Fialu, ať si to rozdáme v boji o Hrad. Jeden na jednoho. Odmítl. Přitom by jeho vláda měla skládat účty za to, jak s touto republikou půl roku zachází. Já mezi občany jezdím pravidelně, vím, co je trápí.“ Prezidentská volba teď v běžné politické agendě hraje kvůli událostem posledního týdne jen malou roli. A není se čemu divit: zatímco se vláda zaměřuje zejména na „evropskou“ agendu, opouští ji kvůli korupční kauze hnutí STAN první člen. Při tom všem by ale nemělo zapadnout, že naopak pro lídra opozice je jeho vlastní politická budoucnost – možná zahrnující i prezidentskou kandidaturu – živé téma. A že facebookový status, který nanečisto Andreji Babišovi připravil tento text, (by) mohl skutečně spatřit světlo světa.

Mnoho lidí zajímajících se o politiku je o tom už nějakou dobu přesvědčeno: vše směřuje k tomu, že Andrej Babiš bude zkraje příštího roku kandidovat na prezidenta. Byť se podle svých slov nerozhodl, například na únorovém sněmu svého hnutí ANO prohlásil, že si napříště bude muset jeho osobní politický projekt hledat nového lídra. Po poslaneckých volbách, v důsledku jejichž výsledku zůstal v opozici, nechává vyniknout zejména bývalým ministrům Aleně Schillerové, která „umí sněmovnu“ nebo Karlu Havlíčkovi, který „jde skutečně vládě po krku“. To, že o funkci nejvyšší lídr opozice přemýšlí, již několikrát potvrdil, a málokterý rozhovor s ním se bez tohoto tématu v poslední době obejde. 

Jistý posun v úvahách naznačuje interview pro páteční regionální Deník, který je třeba podle údajů Unie vydavatelů za poslední dva kvartály roku 2021 třetím nejčtenějším tištěným deníkem po Blesku a MF DNES, a v některých regionech, například Kraji Vysočina nebo na Plzeňsku, dokonce regionálním tištěným lídrem. V něm totiž oznámil, že je připravený na prezidenta kandidovat, pokud se mu v souboji postaví současný předseda vlády Petr Fiala. Ten by byl podle Babiše „skvělým prezidentem“ a nejvyšší ústavní funkce by mu prý šla lépe než ta premiérská. Petr Fiala již na Babišovo tvrzení zareagoval tím, že s prezidentskou kandidaturou nepočítá.

Nechme nyní stranou, že se podle zákulisních informací téma Fialovy kandidatury mezi premiérovými spolupracovníky řešilo a že o tom opoziční lídr možná věděl. Jeho výzva není toliko reálně myšlenou touhou postavit proti sobě v prezidentské volbě v posledních volbách úspěšného politika, dokonce nutně nemusí být hlavní motivací touha po odvetě. Andrej Babiš již totiž v politice několikrát prokázal, že často jedná impulzivně (jeho zastánci by řekli rychle a efektivně), avšak bez nějakého pevně daného rámce, který by určoval jeho kroky na měsíce dopředu. Pružnost je jistě přidanou hodnotou každého politika, zároveň však, pokud je na ní postavena veškerá politická existence, téměř automaticky znamená absenci vlastní vize. 

Babišova výzva je spíše nástrojem pro další kritiku současné vlády, které neváhá využít při každé příležitosti. Vyznačuje se snahou o co největší redukci v mediální zkratku, o čemž svědčí rétorické figury jako „STAN organizovaný zločin“ nebo „korupce pod vlivem kokainu, to tu ještě nebylo“. Za ty roky v politice strávené v neustálém obležení marketingových špiček už expremiér pochopil, že prosadit se v médiích může jen údernými hesly. Zároveň je jeho výzva současnému premiérovi politicky chytrá: půjde totiž marketingově využít v případné kampani, kde jen oproti poslední poslanecké „kdě je Bartoš“ vymění za „kdě je Fiala“.

Premiér Fiala v neděli pro CNN Prima News naznačil, že těžké časy nekončí. Uvedl, že na podzim čeká zemi další vlna zdražování. Na ten podzim, ve kterém nejenže proběhnou komunální a senátní volby, ale také naplno odstartuje kampaň pro ty prezidentské. Babiš pro svou kritiku vládní politiky, na které chce prezidentskou propagaci postavit, protože „za něj bylo líp“, potřebuje předhodit voličům někoho, kdo bude se současnou koalicí spojen. A pokud to bude někdo přímo z vlády, tím lépe. Je to přímá reakce na zkušenost Miloše Zemana z roku 2013, kdy proti němu ve volbě stál (a nakonec prohrál) vicepremiér neoblíbené Nečasovy vlády Karel Schwarzenberg. 

A ještě v jednom aspektu předchozích voleb Babiš ví, že se může pro příští prezidentskou volbu inspirovat: v nejasně ohraničeném nacionalismu. Nesvědčí o tom jen to, že v posledních dnech oblékl slušivé tričko s dvouocasým lvem, ale i jeho snaha připomínat, že se jako premiér setkával s evropskými lídry, všechno vyjednal a počínal si jako státník. Taková komunikace sice ničemu před komunálními volbami asi nemůže uškodit, v těch prezidentských však může zásadně pomoct. Zatímco obrat v prezidentských volbách 2013 přišel po zmínce o revizi Benešových dekretů, o pět let později do kampaně zásadně zasáhla reakce na migrační krizi. V obou případech se Miloši Zemanovi tato karta vyplatila. Pro výběr strategie rovněž musí Babiš předpokládat, že do volby zasáhne i kandidát SPD, kterým by mohl být sám předseda hnutí, byť to zatím – podobně jako bývalý premiér – odmítá.

Přesto, že zmíněné aspekty jasně svědčí o tom, že by Babiš mohl mít ambici na Hrad kandidovat, realisticky je zatím stále potřeba mít na paměti jeho nerozhodné deklarace. Ty zazněly celkem pěkně koncentrované v jeho posledním rozhovoru pro server České důchody: „Uvidíme. Buď budu kandidovat, nebo nebudu. Buď vyhraji, nebo nevyhraji. Opravdu ještě teď nevím, věřte mi.“ Jistě se o snadné rozhodnutí nejedná, zároveň je z těchto vět však patrné, že rozhodnost, se kterou si expremiér počíná při kritice současné vlády či informacích o „organizovaném zločinu“, je v případě jeho jasného vyjádření k prezidentské volbě tatam. 

Pro média je prezidentská volba oblíbenou kratochvílí, kterou v minulých letech vyplňovala okurkovou sezonu. Zatímco však v létě bude vládní koalice hledat kandidáty, kteří by jí mohli reprezentovat v prezidentské volbě, Andrej Babiš využije dovolenkového modu k cestám po českých luzích a hájích. A i když se na sociálních sítích nejčastěji prezentuje se staršími fanoušky, byla by chyba si namlouvat, že se mladší generaci nepokusí oslovit. Jak on, tak Alena Schillerová (nebo i Jiří Ovčáček), se totiž o prázdninách zúčastní akce s názvem Tábor s tiktokery, kde sice možná někteří účastníci ještě nebudou mít volební právo, zato jako propagace pro mladé se toho dá umně využít. 

Jestli Andrej Babiš něco zvládá bravurně – a nedá se předpokládat, že v případné prezidentské kampani tomu bude jinak – je to vhodná kombinace propagace ve dvou světech. Pomáhají mu nejlepší čeští specialisté na správu sociálních sítí, zároveň objíždí republiku ve svém obytňáku a potkává se s lidmi na náměstích. I když mu taková strategie v posledních poslaneckých volbách nestačila na vítězství, v personalizované prezidentské volbě mu může přinést spoustu kýžených hlasů. Na to hodnotit, jak ale celá kampaň bude efektivní ve volbách, jichž se zatím nikdy aktivně neúčastnil, je ale zatím příliš brzy. 

Aleš Michal

Interní doktorand oboru politologie na FSV UK a spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..