V posledních dnech utržil Andrej Babiš dvě porážky. První od Evropského soudu pro lidská práva a druhou od Evropského parlamentu. Co se vlastně v obou případech stalo?

Evropský parlament dnes dopoledne přijal usnesení požadující po Evropské komisi zastavení všech dotací koncernu Agrofert. Důvodem je střet zájmů a vazby na Agrofert, jehož převedení do svěřeneckého fondu nepovažuje Komise za dostatečné řešení.

Podle EP (Evropského parlamentu) by měly skončit vyplácení veškerých dotací Agrofertu, protože na jejich přerozdělování má Andrej Babiš z pozice premiéra vliv. Dotace by se ovšem měly zastavit jen Agrofertu, což znamená, že je zbytek českých firem bude nadále dostávat podle současných pravidel.

Usnesení Evropského parlamentu ovšem není závazné. Právní kroky musí zahájit Evropská komise. Podle EP by měla EK (Evropská komise) požadovat zpět i staré dotace do roku 2014, kdy se Babiš stal členem vlády jako ministr financí.

Sám Babiš to však odmítá. Myslí si, že se EP spojil s opozicí, která se ve snaze ho odstranit přesunula na evropskou úroveň.

Byl Andrej Babiš agentem StB? Toto má být jeho údajný svazek.

Druhá porážka se odehrála v úterý. Evropský soud pro lidská práva zamítl žalobu Andreje Babiše na Slovensko ohledně vedení jeho osoby ve svazcích agentů Státní bezpečnosti – komunistické tajné služby . I když Babiš první soudní instanci na Slovensku vyhrál, prohrál u slovenského Ústavního soudu i Nejvyššího soudu a teď rovněž u Evropského soudu pro lidská práva. Babiš to potvrdil týdeníku Respekt, ale dodává, že spor nekončí.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..