Zdroj: talkradio.co.uk

Dne 6. května se narodil vévodovi Harrymu a vévodkyni Meghan ze Sussexu prvorozený syn, po svém otci sedmý v nástupnické linii na trůn.

Image result for mountbatten windsor coat of armsErb rodiny Mountbatten-Windsor, Zdroj: wikipedia.org

Dne 8. května byl chlapeček představen veřejnosti na hradě Windsor jako Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Označení Mountbatten-Windsor se dává mužským potomkům bez titulů, ale někteří jej používají také jako příjmení, pokud se vyžaduje.

Například při svatbě Andrewa, vévody z Yorku, byl titul Mountbatten-Windsor napsán jako příjmení k zápisu svatby. Vévoda a vévodkyně z Cambrige zase při zápisu svého syna do školy použili jako příjmení Cambridge. Po svém otci má také Archie titul hraběte z Dumbartonu, který byl znovu vytvořen pro prince Harryho ke dni jeho sňatku s vévodkyní Meghan.

Potomci vévody a vévodkyně ze Sussexu na rozdíl od potomků vévody a vévodkyně z Cambridge nemají nárok na titul prince nebo princezny a tak ani oslovování jeho/její královská výsost (HRH). Stejně jako potomci prince Edwarda, hraběte z Wessexu, Louise a James, mají nárok na titul lady a lord. Před oznámením jména nebylo jisté, zda vévoda a vévodkyně ze Sussexu neodmítnou udělení titulu pro své děti, jako Princess Royal, Anne, která chtěla, aby její dcera Zara a syn Peter žili relativně normálním životem.

Coat of Arms of Harry, Duke of Sussex.svgErb prince Harryho, vévody ze Sussexu, Zroj: wikipedie.org

Jako potomek ženy americké národnosti je prvním členem královské rodiny, který není úplný Brit, a jeho rodiče jsou odlišné rasy. Automaticky je mu přiděleno americké i britské občanství, na rozdíl od jeho matky, která může o občanství zažádat až po pěti letech trvalého pobytu v Británii.

Místo narození chlapce není známé, buď se narodil v londýnské nemocnici, nebo v sídle rodiny Frogmore Cottage. Frogmore Cottage bylo zbudováno v roce 1801 pro královnu Charlotte Meklenbursko-Střelickou, manželku krále Jiřího III., a pro její neprovdané dcery.

Image result for frogmore cottage
Frogmore Cottage, Zdroj: walesonline.co.uk

Královské křty probíhají většinou tři měsíce po narození, proto můžeme očekávat tento slavnostní obřad Archieho v srpnu. Všichni členové královské rodiny jsou pokřtěni v tradičním oděvu, který měla poprvé v roce 1841 Princess Royal Viktorie. Posledním, kdo původní šaty z 19. století oblékl, byla Lady Louise z Windsoru. Poté se královna rozhodla nechat vyhotovit přesnou kopii, aby se originál neponičil. Kopie byla vytvořena královninou švadlenou Angelou Kelly.

Image result for princess royal victoria christening
Zdroj: townandcountrymag.com

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..