Ulice jsou jeho plátnem, jméno je zahalené pseudonymem a dílo tohoto umělce má cenu více než 230 milionů korun. Řeč není o nikom jiném než o světoznámém pouličním umělci Banksym. Prchající Oscar Wilde ze zdí vězení ve městě Reading je zatím posledním dílem tohoto autora. Ke graffitovému umění se přiznal příspěvkem, který zveřejnil na svém instagramovém účtu. 

4. března Banksy vypustil do světa video Creating Escape. Ve snímku máme možnost sledovat autora tvořit pomocí sprejů a šablon v noční ulici anglického města. Prvních pár sekund se tváří jako tutoriál známého zesnulého umělce Boba Rosse, ale ve zbytku videa nás umělec vezme na noční ochutnávku přímého přenosu vzniku Wildea na útěku.

O prchající postavě v pruhovaném obleku se spekuluje, že to není nikdo jiný než Oscar Wilde. Wilde byl inspirativním irským básníkem a dramatikem. V letech 1895 až 1897 si v Readingu odpykal trest za svou homosexualitu.  

Oscar Wilde

Roadingská věznice již několik let nezavřela dveře za svými vězni a momentálně patří ministerstvu, které v nejbližších dnech rozhodne o její budoucnosti. Bývalé káznici hrozí prodej k obytným domům. Banksy se k dílu přiznal v době kampaně bojující za změnu tohoto místa na umělecké centrum. 

Creating Escape mělo velký vliv na dění okolo věznice. Městská rada je Banksymu vděčná za podporu a lobbuje u ministerstva za uchování tohoto jedinečného obrazu. V kampani za přeměnu věznice také zveřejnila své poděkování. 

Banksyho „kýchací žena“.

Nepolapitelný umělec často reaguje na aktuální dění. Například podporuje uprchlíky a vyjadřuje se k jejich situaci. Svět šokoval také tím, když skartoval svůj obraz krátce po vydražení díla za 30 milionů korun. V minulém roce pak své umění využil k vyjádření svého díku sestrám bojujícím v první linii v době pandemie.

Odkud hrozí Banksyho útok sprejů přístě? Nikdo neví. Ale je jisté, že jsme Banksyho výtvor neviděli naposledy. 

Roxane Hamilton

Jsem studentkou kvinty na gymnáziu. Vášnivá čtenářka se zálibou v umění. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je mám možnost sdílet na Studentských listech. Žiji rozmanitý život, jeden na poli se svými psy ve velikosti poníků, druhý na konferenci v Římě v obleku. Zajímám se o kulturu, historii a ráda cestuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..