Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala vlnu odporu po celém světě. Podobně, jako má Bělorusko svoji „opoziční vlajku”, tak podobná vznikla i v Rusku. Na rozdíl od té běloruské však nemá historickou souvislost: odstranění červené barvy jako symbolu krve z ikonické ruské trikolóry má ukazovat na odpor proti agresi a válce.

Běloruskou opoziční vlajku tvoří bílo-červeno-bílou kombinace. Barvy vychází z doby Polsko-litevského soustátí, které se v 16. až 18. století nacházelo na území dnešního Běloruska. Tuto historií podloženou barevnou kombinaci v referendu nechal změnit na nynější podobu, která je modifikací vlajky z dob, kdy bylo Bělorusku pouhou svazovou republikou SSSR, současný běloruský diktátor Lukašenko. Komentoval to návratem k příjemným vzpomínkám z dob Sovětského svazu, kdy i barevná kombinace červené a zelené na praporu vznikla. Zpátky ale k Rusku. 

Vlajky demokratického Běloruska na protestu proti zmanipulovaným prezidentským volbám v srpnu 2020 v Minsku. Zdroj: Wikimedia Commons

V posledních týdnech se začala objevovat podobná kombinace běloruské vlajky, ale místo červeného pruhu uprostřed vyvedený modrý. Signalizuje protest proti současnému Rusku a jeho vládnoucímu režimu. Autoři vnímají současnou ruskou vlajku, tedy ikonickou modro-bílo-červenou trikolóru, jako symbol agrese, války a krve. A – jak říkají – chyběl jim tu symbol opozice vůči současnému režimu.

Vlajka ani neskrývá podobnost opoziční běloruské vlajce. Výměnu krvavé” červené za modrou (azurovou) vysvětlují odstraněním symbolu krve a přidáním barvy ukazující na nebe a svobodu. 

Odstraněnou červenou barvu z ruské vlajky nahradí čistá a bílá.  

Nová vlajka Ruského státu? 

Autoři této vlajky chtějí sjednotit primárně Rusy žijící v exilu mimo Rusko, kteří mohou veřejně a svobodně protestovat bez riskování ztráty přijmu či svobody. Cílem návrhu nové vlajky je pouze umožnit lidem vyjádřit svůj postoj. Umožní to i Rusům žijící v zahraničí se otevřeně přihlásit ke své ruské národnosti a zároveň ukázat jejich negativní postoj k současnému režimu a invazi na Ukrajinu.

Hnutí má vlastní webové stránky. Ty si můžete rozkliknout zde.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..