Podívat se na betlém, zajít si s rodiči na svařák na vánoční trhy nebo třeba obdivovat dílo malíře Františka Kupky. Možností, jak strávit poslední předvánoční víkend, se nabízí celá řada a my vám dnes několik z nich stručně představíme. Ať už ale půjdete kamkoli, nezapomeňte s sebou vzít dobrou náladu a sváteční pohodu!

Vánoční trhy

Není lepší místo, kde se naladit do správné vánoční atmosféry, než adventní trhy. Nakupte poslední dárky, zahřejte se svařákem, ochutnejte tradiční české cukroví nebo si jen užijte příjemný čas se svými blízkými. Na pražské náplavce se navíc konají i speciální vánoční farmářské trhy. Ani mimopražští ale nemusí jezdit nijak daleko, trhy a stánky najdete skoro v každém městě po celé České republice.

Staroměstské náměstí.

Betlémská tramvaj v Brně

Kdy: 22. 12. 2018

Kde: Brno

Každoročně se čeští skauti vydávají až do rakouského Lince pro betlémské světlo, pro které je možné si zajít hned na několik míst v Brně, kudy bude projíždět betlémská tramvaj a přinést si tak domů další kousek Vánoc.

Výstava betlémů z celého světa

Kdy: 22. 12. 20181. 1. 2019

Kde: Gymnázium Jana Keplera, Praha

Unikátní výstava představuje téměř 300 betlémů ze všech koutů svět od českých, německých i francouzských po betlémy z Afriky, Číny, Izraele nebo třeba Peru. Kromě klasických materiálů, jako je dřevo, sláma či sádra, zde můžete vidět i betlémy z pryskyřice, mramoru nebo vajec.

Manifesto Winter Market 2018

Kdy: 22. 11.23. 12. 2018

Kde: Praha, Na Florenci 1

Manifesto Winter Market je netradiční a nezapomenutelný vánoční trh, kde si přijdou na své všichni milovníci řemeslných výrobku, designu, ale hlavně gastronomie ve všech jejích podobách. Nejelegantnější český adventní trh je možné navštívit do předvánoční neděle.

Letnamarket Vánoce 2018

Kdy: 14. 12.23. 12. 2018

Kde: Galerie Mánes, Praha

Letnamarket probíhá letos již podeváté. Stejně jako každý rok se můžete těšit na seznámení s řadou českých, ale i zahraničních značek, workshopy a přednášky. Prezentováno bude přes více než 200 projektů z oblastí, jako je design, šperky, móda, umění či jídlo. V rámci akce proběhne i výstava současné umělkyně Lény Brauner.

František Kupka 1871–1957

Kdy: 7. 9. 201820. 1. 2019

Kde: Valdštejnská jízdárna, Praha

Neuvěřitelně rozsáhlá, chronologicky koncipovaná expozice návštěvníka provede celou životní tvorbou českého malíře, ilustrátora a grafika Františka Kupky.

Retrospektivní výstava umožňuje zhlédnout jak rané práce umělce, tak díla vytvořená až v padesátých letech minulého století. Můžeme tak sledovat celý umělcův přechod od realismu k samotné abstrakci.

Historická budova Národního muzea

Kdy: od 28. 10. 2018

Kde: Václavské náměstí, Praha

Národní muzeum, jedna z nejvýznamnějších pražských budov a zároveň česká národní památka, bylo po rozsáhlé rekonstrukci znovu zpřístupněno veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu o dějinách Československa nebo kolekci 200 nejzajímavějších sbírkových předmětů. Navíc až do konce roku 2018 je vstupné zdarma.

Czech Press Photo

Kdy: 21. 11. 2018 – 30. 1. 2019

Kde: Staroměstská radnice, Praha

Již od roku 1995 se v České republice každoročně koná výstava Czech Press Photo, letos už po čtyřiadvacáté. Expozice nápaditě představuje všechny důležité momenty uplynulého roku a nahlíží do skutečně širokého spektra, přes politické aktuality, přírodu nebo divadlo po válečné konflikty. Mezi vystavujícími jsou jak profesionální fotografové a novináři, tak vydavatelé, agentury a odborné školy z Česka a Slovenska.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..