Právě si prohlížíte Bez vzdělaného národa se nedá posunout, říká mluvčí iniciativy Studenti pro školství Kateřina Petkovová
Foto: Archiv Kateřiny Petkovové

Zítra se koná studentský protestní pochod Prahou na podporu stávkujících učitelů. Organizují ho studenti pražských gymnázií Jana Keplera a Na Zatlance. S mluvčí iniciativy Studenti pro školství Kateřinou Petkovovou jsem se bavil o účelu akce, získané podpoře, budoucnosti organizace a výzvě maratonu psaní dopisů.

Je váš protest protivládní?

Určitě protivládní není. My nejdeme proti nikomu, jdeme jenom pro nás, pro naše vzdělání a jsme čistě apolitičtí. Nemáme v plánu se s někým nebo proti někomu spojovat.

Ptám se na to, protože spousta podobných organizací a akcí, které vznikají, nechtějí být protivládní z toho důvodu, že z nich část veřejnosti bude dělat například „dezoláty“ a podobně. Zároveň mi přijde, že vystupujete dost explicitně proti ministerstvu i ministru Bekovi (STAN). To není protivládní přístup?

Určitě ne. My jsme proti ministerstvu jenom kvůli návrhům, které nedávno vydali, ale proti vládě určitě nejdeme. Jsme sami za sebe, pro nás a naši budoucnost.

Kdo všechno stojí za vaší iniciativou?

Stojí za ní studenti z Gymnázia Jana Keplera a Gymnázia Na Zatlance.

Co je jejím cílem?

Naším cílem je veřejně vystoupit proti návrhům ministerstva školství, které se týkají škrtů v resortu školství. Jako je PHmax a škrty ve financování platů nepedagogických pracovníků a asistentů pedagogů.

Kdo vaši iniciativu podporuje? Mám na mysli například influencery a politiky. Máte nějaké sponzory?

Největší podporu máme ze strany České středoškolské unie, která nás podpořila a díky které máme spoustu kontaktů i na školy mimo Prahu. Sdílelo nás několik influencerů, několik vlivných stránek a lidí, za což jsme moc rádi, jinou přímou podporu nemáme, ani politickou.

Takže vy jste se neozývali lidem jako je influencer Kryštof Stupka, Johana Bázlerová (jsemvobraze), Klára Bělíčková nebo třeba místopředseda Senátu Jiří Růžička, kteří vám píšou na Instagram, ale podporu vám vyjadřují sami?

Některých jsme se ptali, například Johany Bázlerové, jestli by nás sdílela. U některých se to povedlo. S Jiřím Růžičkou jsme mluvili jakožto studenti Gymnázia Jana Keplera, ale měli jsme s ním jenom schůzku o tom, jakým způsobem vystupovat veřejně a řekl, že nám vyjadřuje podporu sám za sebe interně, ale ne, nesdílí nás.

Takže to není tak, že by vaši akci podpořil jako politik?

Není. Řekl nám, že je rád, že to organizujeme a líbí se mu to. Ale politickou podporu navenek nám nedá (iniciativa nežádala o politickou podporu, pouze o konzultaci, pozn. red.)

Na Instagramu máte příspěvek, že dnes budete vyrábět banery v prostorách smíchovského Next Zone. Znamená to, že spolupracujete s Prahou školskou i se Smíchovskou střední průmyslovou školou?

Prahu školskou jsme také prosili o sdílení, abychom měli větší dosah. Označila nás ve svém příspěvku, ale myslím, že přímou spolupráci s nimi nemáme. Next Zone zařídil náš kamarád, který tam dlouho pracoval, takže přes vedení zařídil možnost tam být.

Potom je zajímavé, že takovouto akci vlastně podporuje člen ODS a ředitel SSPŠ Radko Sáblík?

Je to tak, ale vzhledem k tomu, že se jedná o studentskou iniciativu, tak by bylo od politiků trošku nešťastné, kdyby se k tomu nevyjádřili vůbec. Oni doteď vlastně moc nemluvili ani o učitelské stávce, takže by nevypadali nejlépe, kdyby o tom nic neřekli.

Jak dlouho akci připravujete?

Asi pět dní. Mám pocit, že prvotní nápad se zrodil v pondělí. V úterý jsme se spojili se studenty ze Zatlanky a poté jsme založili společný Instagram.

Přichází vám nějaké ohlasy z pražských nebo i republikových škol?

Obepisovala jsem skoro čtyřicet pražských škol a studentské parlamenty. Ozvalo se jich asi patnáct, že nás určitě podpoří a že na pochod přijdou. Denně nám chodí desítky ohlasů na naše sociální sítě, hlavně s tím, že se lidé snaží akci propagovat na svých školách. Buď to jsou studenti za studentské parlamenty nebo i jednotlivci, ale ohlasů máme spoustu.

Jak reagují rodiče, když si o vaší akci někde přečtou?

Třeba u nás na škole je zároveň vyhlášená učitelská stávka. V pondělí tak nebude škola v provozu, takže si myslím, že s tím rodiče asi problém nemají, protože děti do školy stejně nepůjdou. Několik studentů mi ale řeklo, že se ke stávce nemohou připojit, protože na jejich škole probíhá výuka a museli by mít omluvenou absenci. Takže asi ne všichni rodiče s tím úplně souhlasí, ale doufáme, že je pustí.

Setkali jste se s negativní reakcí od učitelů a ředitelů různých škol?

Nic takového nám nepřišlo. Naši kantoři a ředitelé ze Zatlanky a Keplera nás moc podporují, za což jsme moc rádi.

Kolik studentů se zapojí do pondělní akce?

Netroufnu si říct přesné číslo, ale jak jsem říkala, asi patnáct škol mi odpovědělo, že přijdou. Docela se nám podařilo rozjet Instagram a Facebook, takže máme docela vliv na veřejnost, jak na jednotlivce, tak celkově na školy. Díky České středoškolské unii se nám podařilo sehnat kontakty i na školy v regionech, takže doufáme, že i odtamtud lidi buď dorazí, nebo uspořádají něco podobného u sebe. Očekáváme ale účast v řádu stovek.

Kolik lidí už napsalo dopis ministr Bekovi?

U nás na Keplerovi byla docela hojná účast v maratonu psaní dopisů. Nasbírali jsme jich skoro 150. Zatlanka má podobný počet a píše nám spousta lidí, že píší buď za sebe, nebo za svoji školu. Takových dopisů se nám sešlo kolem padesáti. Celkově by jich snad mohlo být v řádu stovek.

Čekáte potom nějakou odpověď od ministra nebo že se k tomu vyjádří někdo z vlády?

Děláme to hlavně, protože si myslíme, že financování školství a investice do něj je investicí do budoucnosti naší země. Bez vzdělaného národa se nedá posunout jakkoliv dál. Děláme to kvůli tomu, abychom zachovali kvalitu našeho školství a doufáme, že to bude mít smysl, ministerstvo si nás všimne, a že budeme mít nějaký dopad.

Na druhou stranu, když vidíte styl jednání ministra školství Beka například s iniciativou Hodina pravdy, mnohdy může působit arogantně. Nepočítáte s tím, že vás bude ignorovat?

My se s ním neplánujeme sejít. Na konci průvodu chceme symbolicky předat krabici s dopisy klidně do kanceláře nebo na podatelnu Ministerstva školství. Jde nám spíše o symboliku, abychom byli vidět a nečekáme, že si většinu těch dopisů ministr sám přečte. Doufáme ale, že by se k němu mohl dostat vzor dopisu, protože ten tu spousta lidí podepisuje.

Takže proběhne symbolický akt předání dopisů a tím to vlastně pro studenty končí.

Samozřejmě, že kdyby se nám ozvali tak to budeme řešit, ale pokud ne, tak máme alespoň symboliku toho předání.

Jak to tedy vidíte do budoucna? Kontaktovali jste třeba odbory, podobně jako v minulosti iniciativa Budoucnost neškrtneš, že by jste s nimi spolupracovali?

Odbory jsme nekontaktovali a asi to ani nemáme v plánu. Jak jsem říkala, chceme být úplně apolitičtí i co se týče odborů.

Tím narážím na to, že právě iniciativa Budoucnost neškrtneš s odbory udělala jednu velkou demonstraci v Ostravě a měla docela velký ohlas. Vypadalo to, že se společnost opět o něco více sjednocuje, aby mohla vyvinout větší tlak na změnu kritizovaných vládních změn.

My jsme tedy dostali pozvání na pondělní odborovou tiskovou konferenci a prostor se vyjádřit. Jde tam jedna naše kolegyně z iniciativy. Bude to ale pro naše zviditelnění a neplánujeme se politicky angažovat.

Pak ale musíte počítat s tím, že když s nimi budete na tiskovce, tak si vás s nimi lidé mohou spojit a mohou vás osočovat, že vámi třeba někdo manipuluje.

S tím právě počítáme a naše kolegyně, která tam jde, musí zdůraznit naši apolitičnost, protože jsme čistě jenom sami za sebe, za studenty.

Je podle tebe na české scéně místo pro další protestní studentskou iniciativu?

Proč by ne? Jsem ráda za to, že jsme zvládli všechno takhle narychlo zorganizovat a zmobilizovat. Když se nám to bude dařit i dál, tak máme šanci na úspěch.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..