Včerejší mediální spekulace o vládní rošádě se potvrdily. Jan Blatný byl dnes předsedou vlády Andrejem Babišem odvolán z postu ministra zdravotnictví, nahradí ho ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. CNN Prima News, která informace o změnách ve vládě včera přinesla, spekulovala také o odvolání ministra školství Roberta Plagy. Ministerstvo školství nicméně dnes jakékoliv personální obměny vyloučilo.

Končící ministr Jan Blatný na tiskové konferenci své odvolání označil za politické a prohlásil, že má čisté svědomí. Spekuluje se o tom, že za koncem ministra, který byl ve funkci necelý půlrok, stojí jeho odmítavý postoj k očkování ruskou vakcínou Sputnik V, kterou dosud neschválila Evropská léková agentura. Blatného nástupce Petr Arenberger byl prezidentem Milošem Zemanem jmenován do úřadu před polednem.

V médiích se spekulovalo také o výměně na postu ministra školství. Robert Plaga měl v posledních týdnech spory s premiérem Andrejem Babišem, s nímž se neshodl v otázkách řešení maturit nebo návratu žáků do škol. Podle CNN Prima News měl být Plaga odvolán souběžně s Blatným, jeho nástupcem se měl stát poslanec hnutí ANO a bývalý rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais nebo poslanec a pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher. Nacher včera spekulace odmítl komentovat, Rais na dotaz Studentských listů ohledně svého teoretického vládního angažmá neodpověděl.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..