Právě si prohlížíte Bleskový postřeh z prvního dne voleb: Sledujme volební účast

S páteční desátou hodinou večerní byly všechny volební místnosti uzamčeny a zapečetěny. Možnost hlasovat mají lidé ještě dnes, tedy v sobotu, a to od 8 do 14 hodin. Okrskové volební komise nesmějí jakkoliv informovat o výsledcích – samy je totiž ještě nemohly zjistit –, zveřejnit však podle volebního zákona mohou aspoň volební účast.

A právě ta, jak se zatím zdá, může při sledování výsledků letošních voleb velmi překvapit. Při sestavování předvolebních průzkumů sociologové vytváří tzv. reprezentativní vzorek populace, který ale, jak uvedl Matouš Pilnáček z výzkumné agentury CVVM pro server E15, nikdy nemůže být zcela přesný. „I když výzkumníci vždy vytvářejí soubor, který je maximálně reprezentativní z hlediska řady znaků, jako je pohlaví, vzdělání, věk, kraje, velikost bydliště, užívání internetu nebo volba v minulých volbách, tak nemusí vždy vytvořit zcela přesnou reprezentaci populace ČR,“ řekl.

Dosavadní data z pátečního dne, která mají média k dispozici, ukazují, že na velkém množství volebních míst dosahuje volební účast pouze za první den často hodnot přes 50 procent. Uvažujeme-li s minimálně polovinou dnešní účasti i v zítřejším volebním termínu, můžeme všechny předvolební průzkumy hodit do koše.

Zdá se, že určitá část společnosti se zmobilizovala a lidé, kteří běžně k hlasovacím schránkám nepřicházeli, letos dorazili. Jedná se o lidi, kteří volí Andreje Babiše, protože je dokázal vystrašit příchodem migrantů a obřím zdražováním? Nebo se jedná o příznivce dvou koalic demokratické opozice, kteří mají po osmi letech Babiše už dost? Případně jde o ty, které dokázali mobilizovat antisystémoví hráči politické scény Tomio Okamura nebo Lubomír Volný?

Tyto otázky bude možné zodpovědět až za několik hodin po sečtení posledních odevzdaných hlasů. Už teď je však jasné, že volební účast s letošními volbami bude dělat velké divy a sledování sčítání odevzdaných hlasů ve virtuálních studiích televizních stanic bude o to zajímavější.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a světové politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..