Zda Queen byli a stále jsou jednou z nejvýznamnějších, největších a nejznámějších hudebních skupin všech dob, o tom se mohou fanoušci donekonečna dohadovat. Stejně tak i o tom, jestli byl Freddie Mercury opravdu tak kontroverzní a zajímavou osobností i umělcem, který měl na úspěchu kapely zřejmě ten největší podíl. Možná právě proto se rozhodl režisér Bryan Singer přijít se snímkem, který nám má nejen představit zpěváka Freddieho Mercuryho, ale také mapovat období od vzestupu až po dobu největší slávy skupiny.

Film ve dvouhodinové stopáži zeširoka mapuje období čítající asi 15 let. Sleduje tím jak život samotného Freddieho Mercuryho, tak i ostatní členy kapely a další osobnosti, které se podílely na na všem, co se v té době okolo Queen dělo.

Snímek nepopírá užívání drog, problémy a neshody mezi jednotlivými členy a ani se nesnaží skrýt skandály a mediální hon okolo frontmana. To vše se ale odehrává v pozadí, a tak se jedná spíše o láskyplný pohled na jejich hudební kariéru, jenž vyzdvihuje hlavně to krásné. Přesně to bylo hlavním důvodem odchodu původně obsazeného Sachy Barona Cohena, který očekával od filmu mnohem naturalističtější podívanou. Bohemian Rhapsody tedy není provokativní ani nikterak kontroverzní. K tomu, že se filmaři zcela očividně snažili zachovat odkaz kapely Queen, přispělo zřejmě i to, že se na filmu přímo podíleli i Bryan May a Roger Taylor.

Bohemian Rhapsody proto možná neudělá obrovskou díru do světa, ale za to potěší a občas dojme k slzám hlavně fanoušky skupiny. Je to citlivě natočený snímek, který svým skvělým hudebním doprovodem a skutečně povedeným hereckým obsazením přilne k srdci. Filmu dominuje Rami Malek a jeho ztvárnění Freddieho Mercuryho, jenž vás pohltí atmosférou přímo z plátna natolik, že si občas položíte otázku, zda se díváte na dobový záznam, nebo herce (až tak dobří Malek a zbytek obsazení jsou). Občas se sami sebe budete ptát i na to, jestli se opravdu nenacházíte na jejich koncertě. Jedná se o zážitek, který boří zeď mezi plátnem a divákem, a to je pro životopisný hudební snímek znamením, že se nejedná o špatný film.

Rami Malek má egyptské rodiče. Zdroj: Wikipedia

Dle mnohých se jedná o půvabně vybalancovanou hranici mezi přespřílišným rozebíráním detailů toho, co bylo, a patetickou poklonou kapele Queen. Dojde na radosti, smutek, drama, nemoc i rozkol ve skupině. Vrchol snímku tvoří skvěle sestavený sestřih z koncertu Live Aid, kde se Queen předvedli zřejmě v jejich nejlepší formě a lidstvo jejich vystoupení stále považuje za jednu z nejlepších show, co kdy viděli.

Dílu lze ale vytknout, ač mě to mrzí, i nepravdivé informace jako špatně popsaná zápletka ohledně sólového alba Freddieho nebo nepravdivý údaj o datu diagnózy AIDS, k níž došlo v roce 1987, a tedy až po Live Aid. Ve výsledku se ale nejedná o věcný dokument, nýbrž o hollywoodský film, takže k pozměnění děje muselo dojít. Fanoušky snímek potěší a ostatní si mohou užít nadprůměrné životopisné drama.

Nakonec se nám bohužel/bohudík nedostane pohled na Freddieho chátrání a smutný konec. Opona totiž padá právě v tom nejlepším a dost možná tak, jak by si Freddie Mercury přál, aby si jej lidstvo pamatovalo: slavného, plného života a síly.

Bohemian Rhapsody

Velká Británie, USA, 2018, 134 min

drama / životopisný / hudební

Režie: Bryan Singer

Scénář: Anthony McCarten

Hrají: Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Ben Hardy, Aidan Gillen, Gwilym Lee, Tom Hollander, Allen Leech, Jess Radomska, Aaron McCusker, Michelle Duncan, Max Bennett, Ace Bhatti a další

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..