Právě si prohlížíte Británie blokuje nákup Activision Blizzardu Microsoftem

Největší obchod v dějinách herního průmyslu je ve vážném ohrožení. Ve středu se britský antimonopolní úřad vyjádřil negativně k akvizici herního vydavatele Activision Blizzard americkým technologickým gigantem Microsoftem.

„Omezení inovací a menší výběr pro hráče ve Spojeném království v nadcházejících letech.“ To je hlavní zpráva od britského Úřadu pro hospodářskou soutěž. Akvizice Microsoftem byla oznámena v lednu minulého roku za astronomickou částku 69 miliard amerických dolarů. Podle britských regulátorů by tato akvizice udělala Microsoft ještě silnějším v cloudovém herním průmyslu, ve kterém má mít globální podíl 60 až 70 %.

Cloudové hraní je přitom stále relativně malým trhem a provozovatelé streamovacích platforem Microsoft podpořili poté, co s nimi uzavřel desetileté dohody o poskytnutí svých PC her.

Activision Blizzard vlastní a vyvíjí spoustu známých herních titulů, například World of Warcraft, Diablo, sérii Call of Duty nebo Candy Crush. Cílem Microsoftu je posílit svoji herní divizi taženou Xboxem a na něj navázanou předplatitelskou službou Game Pass. To se přirozeně nelíbí konkurenčnímu Sony, které se bojí upřednostňování konzole Microsoftu před PlayStationem právě od Sony.

Bethesda prošla 

V roce 2020 Microsoft zaplatil za jiné herní vydavatelství Bethesda 7,5 miliardy dolarů. Herní studio stojí za hrami jako Fallout či Skyrim ze série The Elder Scrolls. Microsoft se od akvizice Bethesdy nechal slyšet, že některé tituly od tohoto studia budou vydány exkluzivně pro platformu Xbox.

Microsoftu se daří

Americký gigant zveřejnil v noci z úterý na středu své kvartální výsledky, které přinesly zvýšení hodnoty firmy o zhruba 10 %. Firma dlouhodobě přesouvá své těžiště příjmů z prodejů licence operačních systému Windows právě na cloudové služby či videoherní průmysl.

V Microsoftu samozřejmě nepanuje z rozhodnutí britského regulátora nadšení a mají v plánu se proti rozhodnutí odvolat. Celou transakci zároveň stále analyzuje Evropská unie, která také může rozhodnout v neprospěch Microsoftu. Ve Spojených státech začne obchod řešit v srpnu soud.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Jan Šimůnek

    Asi je to spíš pozitivní zpráva. MS na co sáhl, to pokazil. Od éry operačního systému DOS po současnost.

  2. Petr

    Jediné v co doufám je, že WoW nedostane do rukou Microsoft.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..