Velkou Británii už od začátku prosince zmítají vlny nevídaných stávek. Zapojují se třeba učitelé nebo řidiči, což značně stěžuje Britům jejich každodenní životy. Šestnáctiletá studentka z Londýna Anjola Fashawe popisuje pro Studentské listy náladu, která není i kvůli stávkám ve Spojeném království v poslední době příliš pozitivní: „Lidé už jsou otrávení, protože mají pocit, že je nikdo neposlouchá a nikdo se nezajímá o to, že se mají špatně.“

Jde v krátkosti říct, co stojí za masivními stávkami ve Velké Británii, které trvají už přes dva měsíce?
Myslím si, že hlavní příčinou je neochota vlády zvyšovat platy učitelů v době, kdy rapidně roste inflace. Ceny prakticky všeho se zvyšují, zatímco platy například zdravotních sestřiček zůstávají stejné a nedostatečné.

Setkáváš se ty nebo tvoji známí s nějakými důsledky stávek v každodenním životě?
Já konkrétně jsem zatím stávky nepocítila, ale moje sestra má bohužel negativní zkušenost – profesoři na její univerzitě stávkují, ale ke studentům se informace nedostaly včas, takže do školy cestovali zbytečně, což stojí peníze i čas. Toto se bohužel stává poslední měsíce často a je to problém i pro rodiče, protože pokud stávkují učitelé, děti nechodí do školy a někdo s nimi musí zůstat doma. Všechno to má v konečném důsledku velký negativní vliv na naši ekonomiku.

Je tedy možné generalizovat ty, kteří stávkují?
Jsou to učitelé a profesoři, zdravotní sestřičky, řidiči autobusů, vlaků a jiné hromadné dopravy. Spojuje je nespokojenost s jejich platy, které jsou neúměrné jejich pracovním výkonům.

Britové však nestávkují poprvé. Máš nějaké konkrétní vzpomínky na stávky z předešlých let?
Žádnou konkrétní situaci spojenou se stávkou ve své zemi si nevybavím. Je to asi tím, že jsem si poslední měsíce zvykla na to, že se o nich neustále píše v novinách a mluví se o nich v televizi a v rádiu, že už je tak nějak normální, když například celý den nejede linka autobusu – právě z důvodu stávky řidičů. Doufám, že to takhle nebude navždy a vláda konečně začne poslouchat lid.

Jaká je nálada v britské společnosti? Co si nestávkující Britové o stávkách myslí?
Názory se liší – většina lidí solidárně podporuje ty, kteří se snaží bojovat za lepší mzdy. Tahle podpora od lidí ale končí tehdy, když stávky až příliš narušují jejich každodenní život. Stávkování není pro každého – je neplacené, a tak se zaměstnanci rozmýšlejí, zda se nevyplatí radši nezůstat zticha a spokojeně si žít svůj život, i když se budou muset uskromnit.

Nakoukněme do budoucnosti – lze očekávat brzký konec stávek, nebo budou spíše pokračovat?
Rozhodně to neskončí v brzké době. Myslím, že stávky budou v nějaké formě pokračovat až do příštích voleb (měly by být v prosinci 2024, pozn. red.). Nynější vláda je zkorumpovaná a nezajímá se o běžný chod země. Ti zaměstnanci, kteří se stávek účastní, mají tak nízké platy, že i před deseti lety měli problém s penězi vyjít, natož teď při tak vysoké inflaci.

A na závěr – co bys ráda, aby cizinci věděli o aktuální situaci ve Velké Británii? Nemusí se to týkat jen stávek. Co cizinci nevidí, ale britskou společností rezonuje?
Spojené království prochází, bohužel, hned několika krizemi. Jednou z nich jsou například astronomicky vysoké životní náklady způsobené především pandemii covidu-19. Británie není na dobré cestě, ale je to především kvůli vládě Tories (Konzervativní strany, pozn. red.), kterým jde jen o kariéru a vlastní peníze.

Mají naprosto šílenou agendu – např. se snaží uvést v platnost tzv. Online Safety Bill, který by v podstatě omezil svobodu slova. Domnívám se ale, že všechno nakonec vede k vysokým životním nákladům, protože ty ovlivňují každého každý den a způsobují různorodé problémy – samozřejmě finanční, psychické a existenciální. Lidé už jsou otrávení, protože mají pocit, že je nikdo neposlouchá a nikdo se nezajímá o to, že se mají špatně.

Vím, že toto se neděje pouze v Británii – stejné problémy má v dnešní době nespočet dalších zemí po celém světě. Jen si nějak stále neumím přiznat, že zrovna Spojené království – považované za vyspělou, demokratickou, po Brexitu ještě více světovou zemi – se nyní nachází v tak příšerném stavu.

Renata Pernegrová

Jsem studentka gymnázia a ráda bych pokračovala studiem v zahraničí. Zajímám se o politiku, mezinárodní vztahy a historii. Ráda čtu, rekreačně sportuji a zajímá mě zdravý životní styl. Píši pro Youth Journalism International(YJI)a mezi má oblíbená témata na články patří zahraniční politika a diplomacie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..