V zákoně o pedagogických pracovnících možná dojde k zásadní změně. Ministerstvo školství připravilo novelu, která by umožňovala znovu učit absolventům vysokých škol bez pedagogického vzdělání. Pokud bude návrh schválen, pak začne platit již od příštího školního roku.

Ministerstvo školství uvedlo, že se tímto návrhem snaží odvrátit hrozbu personální krize, která hrozí na středních školách a na druhém stupni základních škol. Právě těch by se změna požadavků na učitele týkala.

Některé školy se již nyní potýkají s nedostatkem pedagogů a mnohé další avizují, že v následujících letech bude řada jejich učitelů odcházet do důchodu a jim budou chybět především odborní pedagogové. Průzkumy ukazují, že polovina těch současných je starší padesáti let.

Ředitelé odborných škol změnu nadšeně vítají. Dodávají, že by ze strany učitelů ocenili doplnění základní didaktiky. Na druhou stranu je pro ně ale nadmíru přínosné zaměstnávat člověka z praxe. Pouze ten totiž může žákům předat své zkušenosti a vědomosti z konkrétního oboru.

Někteří odborníci a ředitelé si stěžují, že u všeobecných předmětů může absence pedagogického vzdělání negativně ovlivnit kvalitu výuky. S tímto odůvodněním změnu odmítají také školské odbory. Asociace děkanů pedagogických fakult dodává, že schválení novely by ohrozilo zájem o studium učitelství na pedagogických fakultách. Ty se již nyní potýkají s úbytkem studentů v důsledku špatné pověsti, kdy si studenti stěžují, že o tom, jak správně a atraktivně učit, jim mnohdy učitelé čtou monotónním hlasem z učebnic.

Jak celý tento spor dopadne, stále není jisté. Podobný návrh byl před dvěma lety zamítnut koalicí v Poslanecké sněmovně. Nyní jej však upravený navrhuje a prosazuje přímo ministr školství. Celý návrh s vyznačením úprav oproti původnímu zákonu naleznete ZDE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..