Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jednal s ruskou delegací vedenou ministrem průmyslu Denisem Manturovem, kterého doprovodili prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov a ředitel odboru mezinárodní spolupráce ruského ministerstva průmyslu a obchodu Michail Anisimov. Zároveň však jeden člen delegace nebyl vpuštěn, podle Deníku N byl zmíněný člen delegace na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. Prezident Zeman označil krok za hloupou provokaci.

Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. „Já to považuji za hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky,“ řekl prezident a dodal: „A protože tady byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci.“

Moskva považuje rozhodnutí českých úřadů za neopodstatněné. Mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že tento krok nezůstane bez odezvy.

„Incident považujeme za neslýchaný příklad nepřátelského počínání české strany, která tak demonstrovala pohrdání základními normami diplomatické slušnosti. Podobné konfrontační výpady samozřejmě nezůstanou bez adekvátní reakce z naší strany,“ prohlásila Zacharovová.

Podle Deníku N nevpustily české úřady do země z bezpečnostních důvodů někdejšího dlouholetého pracovníka ruského velvyslanectví v Praze Andreje Kuzněcova.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..