Přesně před 101 lety, 30. března 1920 v 18.45 hodin, byl schválen poslanci Národního shromáždění návrh Jaroslava Kursy za oficiální státní vlajku.

Při vzniku republiky v roce 1918 byla za oficiální symbol Československé republiky považována vlajka pouze se dvěma pruhy, a to bílým a červeným. Příčin ke změně bylo hned několik. Mimo to, že kombinaci používalo i Polsko, Československo potřebovalo zahrnout třetí barvu, aby symbolizovala Slováky. Ten právě představoval modrý klín – hory. Sám prezident T. G. Masaryk s novým návrhem nesouhlasil. Zastával názoru, že by vlajka měla obsahovat hvězdy, stejně jako vlajka Spojených států.

Presidents T.G. Masaryk & Woodrow Wilson | Antique postcard ...
Zdroj: delcampe.net

Samotným autorem nejvýznamnějšího symbolu republiky byl pracovník Archivu ministerstva vnitra Jaroslav Kursa. Klín navrhl tak, aby dosahoval do jedné třetiny vlajky, později byl ale zvětšen na jednu polovinu. Pamětní deska je umístěna v rodných Blovicích na budově školy. Mimo vlajku Československa vytvořil i několik návrhů pro vlajku Podkarpatské Rusi, která vycházela právě z československé, jen navíc obsahovala klín žlutý.

Jaroslav Kursa
Zdroj: encyklopedie.brna.cz

Další návrhy

Velký ohlas získaly především návrhy generála Milana Rastislava Štefánika ve spolupráci s Vojtěchem Preissingem. Štefánik byl v té době ministrem vojenství, 4. května 1919 ale nečekaně zahynul při leteckém neštěstí. Preissing byl protirakouským a později protinacistickým odbojáře. Za první světové války žil ve Spojených státech a tvořil náborové letáky pro Československé legie. Většina Preissingových návrhů obsahovala právě Masarykovy vysněné hvězdy.

Zdroj: wikipedia.org

Dalším z autorů byl výtvarník a pedagog Jaroslav Benda. Jeho návrhy na vlajku sice vybrány nebyly, úspěšně ale vytvořil grafiku několika československých známek a pětikoruny.

Zdroj: VHU Praha

 

Etiketa

  • Při vodorovném věšení je bílý pruh v horní části a modrý klín směřuje vpravo z pohledu pozorovatele
  • Při věšení svislém je bílý pruh vlevo z pohledu pozorovatele a klín směřuje vždy dolů
  • Vlajka se smí užívat jen vhodným a důstojným způsobem
  • Při užití na znamení smutku se vlajka vytáhne na vrchol žerdě a pak se pomalu spustí na půl žerdi
  • Vlajka se nikdy nesmí dotýkat země

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..