Středoškoláci z Česka i Slovenska budou mít již potřinácté možnost vyzkoušet si výuku jako na prestižních univerzitách v Oxfordu, Harvardu nebo Cambridge. Týdenní letní akademie projektu Discover se uskuteční v červenci a srpnu. Organizátoři letos poprvé nabízí plná stipendia, která cílí především na středoškoláky z nízkopříjmových rodin, romské studenty nebo válečné uprchlíky z Ukrajiny.

Studentky a studenti během týdne docházejí na dva kurzy, které si zvolí z pestré nabídky od sociologie, historie, ekonomie a mezinárodního práva přes aplikovanou fyziku, neurovědu, změnu klimatu a umělou inteligenci až po debatu, divadlo, filosofii či jógu. Důležitými součástmi jsou také seznamování se s novými lidmi a týmové aktivity.

V prostředí českého a slovenského venkova, kde akademie probíhá, se účastníkům budou věnovat úspěšní absolventi prestižních univerzit, pracovníci mezinárodních organizací nebo experti z různých oborů, pracující od Univerzity Karlovy po americkou kolébku moderních technologií Silicon Valley. V rámci diskuzí, workshopů, a společných aktivit středoškoláci mohou přemýšlet o množství témat, od změny klimatu přes občanskou angažovanost až po své budoucí směřování a kariéru.

„Pro mnoho českých i slovenských studentů přináší akademie motivaci k učení a seberealizaci, která jim občas v našich školských systémech chybí. Jak sami často uvádějí, Discover studentům pomáhá si vybrat obor, který je bude naplňovat během studií na vysoké škole,“ říká ředitelka projektu Líza Mračková.

Poprvé se projekt rozhodl nabídnout plná stipendia studentům, pro něž by byl pobyt z finančních důvodů nedosažitelný. „Je pro nás důležité, aby všichni studenti bez výjimky měli možnost stát se součástí komunity Discoveru a absolvovat celý program. Zároveň chceme podpořit, aby si čeští a slovenští studenti budovali přátelství a porozumění napříč kulturami, etniky, i státními hranicemi, a náš projekt tak pomáhal rozbourávat častou segregaci studentů do oddělených škol a programů,“ doplňuje Mračková.

Středoškoláci se do akademie mohou přihlašovat do 15. května na webu projektu Discover.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..