Nechtěné dítě zavržené společností a později jeden z největších manipulátorů odpovědný za nechvalně proslavené hollywoodské vraždy z konce šedesátých let. Ačkoliv oběti nezemřely Mansonovou rukou, řadíme onoho muže mezi největší zločince novodobé historie.

Krvavá noc v sídle celebrit

Je krátce po půlnoci 9. srpna 1969 a k domu režiséra Romana Polanského na adrese Cielo Drive 10050 v Los Angeles se blíží čtyřčlenná skupina zfanatizovaných mladých lidí s jediným cílem – zavraždit každého, kdo jim vstoupí do cesty.

Susan Atkinsová, Linda Kasabianová, Patricia Krenwinkelová a Tex Watson jsou věrnými přívrženci sekty jménem „Rodina” a s nikým nemají nejmenší slitování. Jakmile vtrhnou do domu, rozpoutá se naprosté peklo v podobě honu na pět nic netušících lidí, které nakonec všechny stihne smrt.

V tu dobu pronajatou vilu obývá mladá půvabná herečka Sharon Tateová v osmém měsíci těhoteství, polský spisovatel a přítel Sharonina manžela Wojciech Frykowski, jeho přítelkyně Abigail Folgerová a kadeřník celebrit Jay Sebring. Roman Polanski přítomen není, neboť zrovna natáčí v Londýně jeden ze svých filmů.

Skupinka přátel se před zhruba třemi hodinami vrátila z mexické restaurace a blížící se nebezpečí nijak nezaznamená. V tu dobu je však na příjezdové cestě zavražděna první oběť – osmnáctiletý Steven Parent vracející se z návštevy správce pozemku Williama Garretsona, jenž bydlí v zahradním domku opodál.

Ačkoliv jim mladík slibuje, že o ničem nepromluví, je Texem Watsonem celkem čtyřikrát střelen do hlavy. Tento čin prý Lindu Kasabianovou, která počítala jen s loupeží, natolik šokuje, že nakonec zůstane na hlídce před domem a útoků se přímo neúčastní. Skupinka zároveň přestřihne na telefonním sloupu dráty, aby se obyvatelé domu nemohli v boji o holý život obrátit na policii.

  

Do vily se dostávají Watson s Atkinsovou a Krenwinkelovou, a to tak, že rozříznou síťku proti komárům na otevřeném okně. V cestě jim už nic nebrání. První pohled se jim naskytne na Frykowského spícího na gauči, kterého následně vzbudí kopnutím do hlavy a Tex Watson se zmatenému muži představí jako ďábel, který právě hodlá udělat svou práci.

Když je Frykowski svázán, může se Atkinsová vydat na průzkum, při kterém najde Abigail zabranou do četby a ve vedlejším pokoji Tateovou se Sebringem. S nožem v ruce je donutí přemístit se do společenské místnosti, kde je Jay Sebring bez lístosti zastřelen, když namítne, že se s těhotnou Sharon Tateovou špatně zachází.

Vzápětí se Frykowskému podaří uvolnit pouta a vycítí příležitost k útěku, když v tom jej napadne Susan Atkinsová a nastává krutý boj. Přestože ho žena několikrát bodne do nohy, dokáže se Frykowski dostat z domu ven, kde je naneštěstí postřelen Watsonem, který vražedkyni přispěchá na pomoc. Polák je nakonec zbitý Watsonovou pistolí k nepoznání a ubodán na zahradě domu.

Také Folgerové se podaří uniknout z místa hrůzy. Stejně jako její přítel je však dostižena a dvojice fanatiků ji poblíž bazénu bodne celkem osmadvacetkrát. Děsivé scény po celou dobu sleduje spoutaná Sharon Tateová, která věří, že vrahy přemluví a bude moci porodit svého syna. Trojici zabijáků navrhuje, že dítě přivede na svět a pak bude ochotná zemřít, ale nikdo s její prosbou nemá soucit.

Atkinsová na její žádost odvětí: „Koukej, děvko, to mě vůbec nezajímá. Je mi fuk, že budeš mít dítě. Radši se připrav. Chcípneš a mě to vůbec nebude mrzet!” Poté, co šestadvacetiletou herečku ubodá, namočí ručník do její krve a na dveřích zanechá nápis „PIG”.

Hrůzná událost ze dne 9.srpna 1969 otřese doslova celým Hollywoodem. Roman Polanski je zprávou o masakru zničen, celebrity si najímají ochranku, jiní kupují zbraně do zásoby a takřka všichni se mají následující měsíce na pozoru. Co bylo však důvodem onoho šokujícího zločinu provedeném skupinkou kdysi nadějných mladých lidí?

„Rodina”

Watson, Atkinsová ani Krenwinkelová nejednali z vlastní vůle. Patřili ke stovce přívrženců drobného bývalého kriminálníka, za jehož filozofiemi stáli i v době, kdy měli být potrestáni odnětím svobody. Takzvaná „Rodina” se zrodila v době hippies, kdy se několikrát vězněný Charles Manson dostal po letech svobodu.

Ve vzduchu vlála volnost, nezávislost, drogy a sexuální revoluce, což bylo pro Mansona, jenž plánoval založení nové společnosti, ideální. Cestou sbíral své následovníky, často mladé lidi na pomyslných životních křižovatkách, kteří hledali jakýsi nový směr. Společně se usadili na opuštěném ranči, kde se oddávali neomezenému sexu, omamným látkám a naslouchali filozofiím svého kazatele Mansona.

Ty se zakládaly na svobodě a rasové válce, kterou Charles Manson předpovídal. Černoši se měli podle všeho vzbouřit a vyhrát boj s bílou nadvládou, kterou by mělo údajně přežít jen několik vyvolených. Manson a „Rodina” věřili, že jsou jimi právě oni a onen rasový konflikt pojmenovali stejně jako píseň od Beatles-Helter Skelter.

Apokalypsa však nepřicházela a Manson se rozhodl jmenovat některé ze svých přívrženců, aby vykonali zločiny, ze kterých by pak byli obviněni černoši. Na místech činu pak pomocí nápisů odkazovali na jimi nenáviděné hnutí Černí panteři, což však policii neoklamalo. Kromě Sharon Tateové a jejích přátel Rodina brutálně zavraždila ještě obchodníky LaBiancovi, Garryho Hinmana a Bernarda Crowea. Všichni představovali svět showbyznysu, který Mansona odmítl.

Kým byl tedy onen Charles Manson?

Charles Manson se narodil roku 1934 ve státě Ohio jako nechtěné dítě šestnáctileté prostitutce, která ho odkládala všude, kde se dalo. Traduje se, že ho jednou chtěla prodat bezdětné servírce výměnou za džbánek piva. Takřka celé dětství strávil v nápravných zařízeních, kde se naučil krádežím, lhaní a čtení v lidech.

To se ještě více prohloubilo v padesátých letech, kdy pracoval jako obchodník s prostitutkami, a později i ve vězení, kde byl díky svým schopnostem mistrem ve využívání lidských slabostí. Tam také začal skládat svobodomyslné písně naplněné svými filozofiemi, ale stejně jako o něho neměli producenti zájem ani o jeho tvorbu.

To ho více uvtrdilo v nenávisti ke společnosti a začal plánovat vytvoření své vlastní, kde by měl oddané stoupence, kteří by ho bezmezně následovali. Manson o sobě mluvil jako o Bohu a zároveň prohlašoval, že je Ježíš a ďábel v jedné osobě.

V roce 1971 měl být společně se svými třemi přívrženci popraven, ale díky pozměnění trestů smrti v Kalifornii dostal doživotí a zemřel v roce 2017. Jeho následovníci a vrazi hollywoodských hvězd dodnes neochvějně žádají o propuštění.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..