„Teď sice ve školách nejsme, ale až se tam vrátíme, chceme, aby střední školy byly bezpečným prostředím.“ Česká středoškolská unie (ČSU) vydala Manifest za bezpečné střední školy, kterým chce upozornit na problém sexuálního obtěžování na středních školách.
„Čtvrtina středoškoláků a středoškolaček je vystavovaná dotykům, třetina intimním pohledům a téměř polovina nevhodným poznámkám,“ píše středoškolská asociace v tiskové zprávě k Manifestu za bezpečné střední školy. Ten vydala v pondělí, na Mezinárodní den žen.
„Jeden z našich profesorů měl neustále nevhodné poznámky, nepokrytě se díval studentkám do výstřihu, zval je na schůzky a doučování u něj doma. Škola situaci zásadněji neřeší, aby se to nedostalo na veřejnost, studentky nemluví, aby neměly problémy u maturity, a tak tento učitel bez následků sexuálně obtěžuje studentky už přes deset let,“ cituje ČSU gymnazistku Evu.
Za podpory organizací NESEHNUTÍ a Konsent apelujeme na ředitele škol, učitele, MŠMT a politiky, aby začali řešit…
Zveřejnil(a) Česká středoškolská unie dne Pondělí 8. března 2021
ČSU cituje výzkum Karlovy Univerzity, podle kterého se s některým typem sexuálního obtěžování setkávaly občas nebo často dvě třetiny studujících. Oběti mají často trauma, psychické problémy nebo horší studijní výsledky. „Ve škole i několikrát denně slýcháváme, že studentky už od přírody nemohou rozumět fyzice, informatice a matematice a měly by se držet v lepším případě humanitních věd, v horším případě plotny. Učebnice tomuto narativu také výrazně nepomáhají, často zobrazují muže a ženy v jejich stereotypních genderových rolích a povoláních,“ upozorňuje Erika Kubálková, 2. místopředsedkyně ČSU.
Podle Unie ve školách dostatečně neprobíhá sexuální výchova. „Její rozsah často nekoresponduje ani s rámcovými vzdělávacími programy, protože učitelé nemají dostatečnou podporu a metodické podklady pro její výuku,“ upozorňuje ČSU s tím, že vydává Manifest za bezpečné střední školy, v němž shrnuje pět výzev, kterým v oblasti genderově citlivého prostředí a sexuálního násilí české školství čelí, a apeluje na ředitele škol a vyučující, stejně jako MŠMT a samotné politiky, aby se těmito problémy začali po návratu žáků do škol zabývat.
Manifest za bezpečné střední školy
Teď sice ve školách nejsme, ale až se tam vrátíme, chceme, aby střední školy byly bezpečným prostředím. Chceme, aby
-
studující nebyli sexuálně obtěžováni
-
výukové materiály nebyly stereotypní
-
studující nebyli odrazováni před studiem určitých oborů na základě svého pohlaví
-
studující nebyli vystavováni nevhodným sexistickým narážkám ze strany vyučujících
-
sexuální výchova probíhala na všech středních školách