18. listopad 1978. Nikdo netušil, že se tento den navždy zapíše do historie jako den největší masové sebevraždy v novodobých dějinách. Kvůli víře si vzalo život více než 900 lidí, mezi nimiž bylo i 276 dětí. Vše se odehrálo v Jonestownu v jihoamerické Guyaně, městě, které bylo založeno vůdcem sekty Jimem Jonesem. Chrám lidu aneb sekta, kterou Jim Jones vybudoval, se během pár desítek let proměnila z ideální komunitní společnosti na místo plné strachu a násilí.

Jim Jones, celým jménem James Warren Jones, pocházel z chudé rodiny žijící ve státě Indiana. Vyrůstal primárně se svou matkou, která bohužel výchovu dítěte sama nezvládala. Jones prožil dětství poněkud osamělý, neměl kolem sebe skoro žádné blízké či kamarády.

Svou osamělost si ale kompenzoval v jiných zálibách. Už jako malého chlapce ho fascinovala smrt a náboženství. Zároveň byl i dobrým řečníkem, a proto se rozhodl organizovat pohřby pro domácí mazlíčky svých kamarádů, na kterých vedl poslední rozloučení s pozůstalými. Díky svému řečnickému talentu se ve škole stal oblíbeným a rozhodl se bojovat za práva Afroameričanů, kteří v této době byli utlačovanou menšinou.

Mezi prvotní myšlenky sekty patřila rasová rovnoprávnost

Foto: Peoples Temple

Po ukončení školy se stal kazatelem a několik let poté si pronajmul budovu v Indianapolis, ve které plánoval náboženské schůze pro svoji novou sektu. V roce 1955 založil spolek Wings of deliverance, v překladu Křídla vykoupení, který za rok přejmenoval na Chrám lidu. Náboženský spolek založený na křesťanství apeloval na rasovou rovnoprávnost, pomoc chudým či tvorbu nové utopické společnosti.

Jones má díky svému charismatickému vystupování víc a víc přívrženců, kteří vstupují do spolku. Počet členů se během krátké doby zvýšil na 10 tisíc. Stoupající počet lidí prahnoucích po utopické církvi způsobil Jonesovo uvědomění o moci, kterou díky spolku měl. Od této chvíle se doposud idylický spolek začal proměňovat v uskupení zla.

Jonestown, vězení jevící se jako utopická osada

Jones se se svými následovníky přestěhoval do Californie. Zde založil soběstačnou komunitu vázanou na myšlenkách spolku, které se však postupem času začaly proměňovat. Přestalo se jednat o křesťanské sdružení, Jones zahazuje Bibli do ústraní a myšlenky spolku jsou přesměrovány k ideologii komunismu.

Jones se prohlašuje za reinkarnaci Lenina či Ježíše a členové sekty mu musí odevzdat veškerý svůj majetek. Existují zmínky o sexuálním využívání a projevované brutalitě vůči členům, kteří s novými myšlenkami nesouhlasili a chtěli spolek opustit. To se většině bohužel nepovedlo. Přesto se začaly na veřejnosti objevovat zmínky o činech, které se děly v komunitě Chrámu lidu.

Jones zvolil variantu útěku, rozhodl se opět sektu přestěhovat, tentokrát do Guyany v Jižní Americe. Vybudoval vlastní město s názvem Jonestown, které bylo hlídané jeho ostrahou tak, že nikdo nemohl dovnitř ani ven. Místo utopického místa, které Jones svým následovníkům sliboval, čekalo na členy sekty vězení se zvýšenou ostrahou.

Foto: The Peoples Temple Collection, California Historical Society

Informace o Jonestownu došly až k americké vládě. První kontakt s okolím se podařilo navázat Deborah Laytonové, která z osady zvládla utéct. Po navázání kontaktu s policií incident převzal kongresman Leo Ryan, který se rozhodl, že Jonestown osobně navštíví. Návštěva byla uskutečněna 18. listopadu 1978.

Ryan se setkal s obyvateli Jonestownu, které vybral sám Jones k reprezentování jeho sekty. Proběhlo i několik rozhovorů s vybranými členy, kteří informace o brutalitě popírali a na nic si nestěžovali. V průběhu návštěvy dostal Ryan od člena sekty papírek s žádostí o pomoc. O chvíli později jiný člen vytáhl nůž a kongresmana pobodal. Vyděšený Ryan se snažil dostat zpátky do letadla, společně s příbuznými některých členů Chrámu lidu a delegací. Než se stihli dostat do letadla, zareagovala Jonesova ochranka a celou delegaci včetně Ryana postřílela.

Řada lidí byla k hromadné sebevraždě přinucena

Jones věděl, že tento akt bude mít hrozivé následky. Svolal všech 900 členů a donutil je vypít směs kyanidu se slovy „Pokud nemůžeme žít v míru, raději v míru zemřeme”. Ti, kteří nápoj odmítli vypít, byli zastřeleni. Během pár minut o život přišlo 909 členů sekty společně s Jimem Jonesem, který byl nalezen se střelnou ranou v hlavě.

Záběry masakru se objevily téměř ve všech amerických médiích. Tento čin ovlivnil nejen americkou společnost, ale i celý svět. Zda zde selhal systém při ponechání volnosti náboženských spolků nebo problémem byli zmanipulovaní lidé toužící po vidině lepšího světa, nám již dnes nikdo nepoví. Náboženské spolky začaly být více kontrolovány, ale ani to nikomu nezaručí, že se v budoucnu nebude podobný scénář opakovat.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..