Právě si prohlížíte Chtěli jsme ukázat, že není nedotknutelný, říkají studenti, co Vrabela polili barvou
Zdroj: facebookový profil Ladislava Vrabela

Minulou sobotu se na pražském Václavském náměstí konala další z řady antisystémových a protivládních demonstrací svolávaných proruskými konspirátory. Během následného pochodu k Úřadu vlády polili dva studenti hlavního organizátora a tvář českých dezinformátorů Ladislava Vrabela vodou se žluto-modrou barvou. V rozhovoru pro Studentské listy vysvětlují svůj záměr a popisují dění, které kamery ani média nezachytily.

Demonstrace pořádané Vrabelem v uplynulých měsících navštěvují desítky tisíc lidí. Organizátor na sociálních sítích vybírá od svých fanoušků peníze, které ovšem nepřiznává svému insolvenčnímu správci, na jehož návrh soud Vrabela v lednu poslal do konkurzu.

Na demonstracích vystupují čelní představitelé české proruské a dezinformační scény jako jsou Jakub Netík, pravomocně odsouzení Patrik Tušl a Tomáš Čermák, nebo bývalý poslanec Lubomír Volný. Na pódiu se střídají i zástupci hnutí Trikolorá, komunistů či různých pravicově i levicově orientovaných extremistických spolků.

Při sobotním pochodu k sídlu české vlády, jenž následoval po manifestaci na Václavském náměstí, polili dva studenti maturitního ročníku z pražské střední školy – Kateřina D. a Anton K. (redakce úplné identity zná, na žádost aktérů je však neuveřejňuje) – Vrabela žluto-modrými temperovými barvami rozpuštěnými ve vodě. Nyní se rozhodli svůj čin v rozhovoru pro Studentské listy vysvětlit.

Není žalobce, není soudce

Proč jste se rozhodli polít organizátora protivládních demonstrací Ladislava Vrabela barvami ukrajinské vlajky?

Anton: Přestože se pan Vrabel snaží vydávat své názory za ty z druhé strany názorového spektra, ve skutečnosti to tak není. To, co říká, by naše společnost neměla tolerovat. My jsme se mu rozhodli ukázat, že není nedotknutelný. Mohli jsme si stoupnout k Národnímu muzeu s plakátem nebo ukrajinskou vlajkou, ale tam bychom se setkali jen s nadávkami typu „jste kolaboranti“, přestože kolaboranti jsou právě lidé okolo Vrabela.

Kateřina: Už jsme nemohli přihlížet tomu, jak neustále šíří dezinformace a nikdo s tím nic nedělá. Doteď po jeho projevech následovala jen letmá vyjádření na internetu, a to bylo všechno.

Anton: Pana Vrabela nějaké reakce na internetu nezajímají. Podobně jako SPD narazil na zlatou žílu, díky které od svých příznivců vybírá velké finanční prostředky. Buďme upřímní, právě peníze jsou hlavním důvodem, proč to všechno dělá.

Když hovoříte o lidech, kteří u každé demonstrace pana Vrabela stojí u budovy Národního muzea a vyjadřují svůj nesouhlas s demonstranty pod pódiem a setkávají se s nadávkami, není právě tato forma protestu demokratičtější? Máte pocit, že to ve srovnání s „lidmi u Muzea“ bylo nějak jinak po tom, co jste udělali vy?

Anton: Kdybych ty lidi konfrontoval se svým názorem, například že Ukrajina byla napadena Ruskem bez jakéhokoli důvodu, začnou na mě křičet a je velká šance, že na mě zaútočí. Dialog pro ně neexistuje, je pro ně zbytečným, jelikož ho neumí vést. Potřebují čin. My jsme zvolili nejvíce a zároveň nejméně násilnou formu protestu, která má velký symbolický význam. Činy jsou někdy víc než slova.

Vrabel byl po konci demonstrace, respektive pochodu k Úřadu vlády, zadržen pro podezření ze šíření poplašné zprávy. Není to právě právní stát, který má případně trestat společensky škodlivé chování?

Anton: Já to neberu jako trestání, ale spíš projevení mého názoru. Máte pravdu, použil jsem neverbální, řekněme aktivistickou formu. Ale necítím se jako soudce. Plně respektuji cizí názory, pokud se zakládají na faktickém základu. Jeho „názory“ jsou čisté výmysly.

Kateřina: Já to vnímám stejně, jako projevení vlastního názoru.

Jak byste hodnotili situaci, kdyby se někdo podobně zachoval k reprezentantům názorů, jež jsou vám blízké?

Anton: Pokud by se jednalo o podobný akt, který reálně neublíží a rád bych zmínil, že jsme panu Vrábelovi nikterak neublížili, pak si myslím, že je to v pořádku.

Rozumím-li tomu správně, tak to, co jste udělali, považujete za přijatelné vyjádření názoru, přesto, že se v demokratických společnostech nejedná o normu?

Anton: Uznávám, že není vhodné, aby se podobné činy staly v demokratické společnosti normou. Považovali jsme za nutné poukázat na tento, podle nás společností přehlížený, problém.

Demonstrace se konají od září. Co bylo finálním faktorem, který vás donutil k tomuto činu nyní?

Kateřina: Hlavním faktorem byly dezinformace, které se začaly stupňovat a masivně šířit. Proto jsme se chtěli vyjádřit, probudit některé lidi ze snu a ukázat, že to, co říká, není pravda.

Anton: Upřímně řečeno, nejsem naivní, abych si myslel, že když těm lidem poliju hlavního vůdce, tak se najednou všichni proberou a otevřou oči. Brali jsme to jako formu upozornění na jeho osobu a narušení jeho „archy osobnosti“. To si myslím, že se povedlo. Když se podíváte na video, které vše zachytilo, tak Vrabel se najednou zasekl, pochopil, že není nedotknutelný.

Na videích, která skutek zobrazovala a začala se šířit na sociálních sítích, jsme neviděli pokračování. Co se stalo následně, když jste začali od davu demonstrantů utíkat?

Kateřina: Chvíli jsme se zasekli, mohl za to asi adrenalin, který jsme měli na maximu. Anton mě vzal za ruku a utíkali jsme přilehlou ulicí. Za námi se vydalo několik Vrabelových příznivců a taky členové antikonfliktního týmu. Právě jedna členka antikonfliktního týmu dokázala zastavit jednoho muže, který za námi stále běžel a nám řekla, abychom běželi dál, protože záhy se objevila další velká skupina, co nás chtěla dohonit a ona měla strach, aby nás nenapadli.

Anton: Pan Vrabel po incidentu začal šířit spoustu dezinformací, které bych rád dementoval. Například, že mě Vrabelův kamarád držel za ruku, policie nás roztrhla a nechala mě utéct. To není pravda, žádná asistence policie neproběhla. Pan Vrabel se to snaží ilustrovat tak, že mne policie nechala utéct, což je lež. Krásně to ilustruje fungování jeho světa a to, jak překrucuje pravdu.

Potom jste se ale policii sami přihlásili.

Anton: Po uplynutí nějaké doby jsme se znovu dostali k pochodu, šli jsme před ním, a v ten moment na nás upozornili lidé z davu a teprve tehdy nás policie zkontaktovala. Na místě se pan Vrabel snažil vyčíslit škodu na 15 000 korun, což bylo směšné a zjevně chtěl docílit toho, aby policie náš skutek kvalifikovala jako trestný čin.

Jak se k řešení stavila policie?

Anton: Odvezli nás k výslechu, kde jsme vše vysvětlili a doznali jsme se, neměli jsme proč zapírat.

Kateřina: Nakonec bylo vše vyhodnoceno jako přestupek proti majetku a proti občanskému soužití, takže vše bude řešit magistrát.

Když jsou oni

Před rozhovorem jste zmiňovali, že jste se několika předchozích demonstraci zúčastnili jako pozorovatelé, zároveň jste strávili čas i ve zmiňovaném sobotním pochodu k Úřadu vlády. Jak na vás tato skupina lidí působila?

Kateřina: Chvílemi jsem cítila strach. Ti lidé jsou velmi agresivní, nejvíce se to projevilo, když jsme procházeli okolo Národního muzea, kde byli lidé s ukrajinskými vlajkami. V několika momentech to bylo skutečně děsivé.

Anton: V jejich jádru je vlastně společnost uvnitř společnosti. Přestože nás neznali, okamžitě nás stahovali mezi sebe. Je to velmi ucelená, propojená tlupa, která cílí zvířecím způsobem na nejnižší lidské pudy.

Z videa je možné zachytit reakce demonstrantů, kteří vás nazývali jako „Banderovce“ a dále na vás vulgárně útočili. Dočkali jste se z jejich strany ještě jiných útoků?

Oba: Útoky byly velmi rozmanité. Údajně jsme měli být zaplacení, mělo se jednat o politickou agitaci, a potom se útočilo samozřejmě na náš vzhled a podobně.

Anton: Překvapilo mě, že někteří naráželi také na můj původ, takže výjimkou nebyl ani rasismus.

Zaznamenali jste naopak reakci části veřejnosti, která se staví proti Vrabelovým demonstracím?

Oba: Objevilo se i mnoho lidí, kteří nám psali, že jsme odvážní, a dokonce nám nabízeli, že v případě většího finančního postihu jsou připravení nám pomoci i touto cestou.

Hodláte v obdobných aktivistických činech pokračovat?

Kateřina: Rozhodně už nikoho nebudeme polívat kýblem s barevnou vodou. Ale v budoucnu jsem připravená třeba s transparentem zase vyjádřit svůj názor.

Anton: Já si půjdu při další příležitosti znovu stoupnout s transparentem či vlajkou k Národnímu muzeu.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Tento příspěvek má 17 komentářů

 1. Mařka

  Stačí mi přečíst úvod abych viděla, že je to propagandistický štvavý článek. Proruských? Jako fakt? Vidíte na té demonstraci jedinou Ruskou vlajku? Jste studenti – jako elita národa? Bůh s námi. Jedete spíš agendu typu ,,třetí říše,,.

  1. Marie

   Vám říkají fakt Mařka? Jak smutné.

 2. Tereza

  Nebyl to jen útok proti konkrétnímu člověku, ale na symboly české státnosti. Copak je možné dovolit veřejné terorizování občanů České republiky? Jedná se snad o trend, kdy začnou podporovatelé Ukrajiny chytat na ulicích Čechy a Moraváky a ti, kteří se jim z nějakého důvodu znelíbí začnou polonahé připoutávat veřejně ke stromům a sloupům a pak je začnou bít – stejně, jako to dělají na Ukrajině?

  Oba výtržníci provokovali pokojnou demonstraci – stejné chování jako v ve třicátých létech v nacistickém Německu. Žlutá a modrá teď bude už všude? Budou se těmito dvěma barvami polévat lidé – ti nepohodlní? Kdo tímto způsobem projevuje svůj názor? Čeští vlastenci rozhodně ne. Podlost, zbabělost a zákeřnost – to je „hrdinstvím“ podobných výtržníků. Ale projeví se jen tehdy, když mají jistotu, že jejich čin bude účelově přehlížen anebo bagatelizován.

  Zde kompletní reakce:
  https://www.facebook.com/100011111114279/videos/582933363259071

  Douglas Valentine – analytik, Projekt CIA na Ukrajině:
  https://www.youtube.com/watch?v=rafUqjvvr3w

 3. Pavla

  Tak to je hodne smutne.
  Jen tak dál, studenti.
  Ja si demokracii prdstavuji jinak.

 4. František

  Kateřina: …právě jedna členka antikonfliktního týmu dokázala zastavit jednoho muže, který za námi stále běžel a nám řekla, abychom běželi dál…

  Anton: Pan Vrabel po incidentu začal šířit spoustu dezinformací, které bych rád dementoval. Například, že mě Vrabelův kamarád držel za ruku, policie nás roztrhla a nechala mě utéct. To není pravda, žádná asistence policie neproběhla. Pan Vrabel se to snaží ilustrovat tak, že mne policie nechala utéct, což je lež. Krásně to ilustruje fungování jeho světa a to, jak překrucuje pravdu.

  Odporovat si v jedné odpovědi, to stálo za doplňující otázku.

  1. Marie

   Nepochopila jste Kateřino pointu ani pravidla slušnosti! V ok společnosti se nepolévá nikdo ani barvou ani vodou ani ničím. (Něco zcela jiného by bylo, kdyby L.V. zabil nějakého jiného člověka, nebo jej týral, nebo týral zvíře = a on tohle nikdy neudělal). Vy se učte respektu a úctě, důstojnosti ke starším lidem = v tomhle jste na bodě 1 z možných 100. A kolik kč jste mu zaplatili za újmu v zimním počasí? To mě tedy velmi zajímá. A co omluva? Už byla nebo na ni kašlete? a chováte se jako ta zvířata s nejnižšími lidskými pudy. To mě velmi zajímá, zdali Váš administrátor můj koment schválí.

 5. Jiřina

  Váš článek je plný nepravd a demagogií. Ano Vrábel není nedotknutelný. Ale nedotknutelný není nikdo z nás na světě. V čem jsou účastníci a pořadatelé Vrábelových demontrací kolaboranti? Když žádáte lepší život pro českou republiku a české lidi, žádáte levnou energii a levný plyn to je kolaborantství? A co je špatného na tom chtít obchodivat se všemi státy světa i s Ruskem? To si myslíte, že RF díky vám vymizí ze světa? Pořád chcete demokracii, pravdu a lásku, ale obhajujete terorismus, lež a násilí. Proč ti hrdinové s ukrajinskou barvou nejdou bojovat do zákopů proti nenáviděnému Rusku? Ale studují za peníze českých občanů zdarma?Polévat někoho barvou je hrdinství?
  Peníze na účet Česká republika na 1 místě se vybírají na výdaje spojené s demonstracemi, ne na dluhy pana Vrábela. Víte kolik dluhů a exekucí mají občané české republiky díky systémové chybě? Víte vy jak hluboce jste zadluženi vy sami činy naší vlády? A to budete splácet vy mladí. Ne my důchodci, kteří jsme tuto republiku vybudovali. A to je svým způsobem spravedlivé, neb co naše současná vláda rozfrcává a zadlužuje český stát budete splácet vy, kteří tuto vládu podporujete.
  Co je to proruský dezinformátor? Chcete mi tvrdit že ukrajinská strana nelže?
  Proč si necháte vymývat mozky propagandou? Jako mladí lidé byste měli zapojit vlastní mozky a né obcovat na vlně násilí a obviňovalní. Sami byste měli hledat pravdu a nezůstávat na jednoduchých frázích. Každý jedinec je odpovědný. Pokud lžete a jen opakujete obehráté bludy tvoříte si tím vlastní karmu a vše se vám vrátí jako bumerang. Stejně jako Vrábel ani vy nejste nedotknutelní. I lež , ať z naivity, hlouposti či vědomá se obrátí proti aktérovi.

 6. Verča

  No můžu vám říct že před 30 lety jsem si vážila vzdělaných lidí.Po revoluci se nám to nějak zvrtlo a podle vzoru Ameriky má diplom každý kdo projeví zájem . Za komunistů nám bylo do hlavy vtloukáno plno propagandy ale nepamatuju si člověka který by neprokouknul ty lži.Dnes ti mladí jsou jak loutky na provázku a vůbec ten mozek nepoužívají.Jak se tohle stalo???? Navíc mládeži , studujete za naše vydřený daně tak se laskave věnujte učení a nemontujte se do politiky. Nejprve projděte životem a pak si dejte věci dohromady.Vy se dnes jen povalujete ve škole, chodíte na trapné demošky za klima protože je to prudce moderní ale atomovka na Rusko vám nevadí.Cucáte peníze od rodičů a z brigádičky si užíváte .Nic o životě nevíte ale je vás všude slyšet.Omlouvám se studentúm kteří jsou na škole kuli vědomostem . Ale dost jich tam chodí jen pro svoje ego a mají pocit že jsou mistři světa a přitom se nechají opít rohlíkem. A ještě je fajt super jak vám vždy vadilo vše komunistické a dnes se díky vám do totality vracíme.Koho jste si zvilili na hrad??????To co nejvíc odsuzujete.Komunisty jsem k smrti nenáviděla ale musím dnes po srovnání prohlásit že byla mnohem větší svoboda než máme dnes a bude ještě hůř díky vám ovládaným svzáckým studentům.Smutná doba kdy se díky mladým vracíme zpět a ještě do větší totality než jsem vůc já sama zažila.

  1. Anna Němčíková

   Velký souhlas, Verčo, napsala jste to skvěle a hlavně pravdivě.

 7. Monika Kotková

  Bože můj, vy jste prostě jen pitomci s vymytými mozky. Studenti za mých časů museli umět logicky přemýšlet a vyhodnocovat. Vy však jste generace, která se chová sobecky, neslušně, násilnicky a všechno to pojmenovává jako normu, přinejhorším jako individualismus. Prostě hloupí lidé, zlí a násilnický a jestli tady není někdo schopen dialogu, tak právě oni. Já chci – a když není po mém, zabiji, zničím. Tak uvažují a jako nejméně násilnou formu? Takže uvažoval nad rejstříkem násilných činů i horších. A zvolil tu nejméně – kdy si spočítal, co mu hrozí, kolik je tam lidí, že by se to hned řešilo – za mne budoucí vrah ten Anton.

 8. Jana

  Policie se zachovala hanebně! Prý: Pomáhat a chránit – To už neplatí? Chrání výtržníky a darebáky!

 9. Martina Dvořáková

  Jsem velmi ráda, že nám vyrůstá mladá generace, která umí říci svůj názor, není lhostejná k dění okolo sebe, byť způsob provedení sice nebyl nejšťastnější, ale na druhou stranu to opravdu pomohlo. Vrábel zmizel do Srbska a doufejme, že tam i zůstane. Možná by to ale mělo být podnětem i pro naše politiky, že to, co tady Vrábel a jemu podobní, páchají cca 3 roky – vyvoláváni strachu, agrese a nenávisti, bude těžké napravit a s touhle skupinou obyvatel mluvit, vysvětlovat a snažit se jim pomoci. Pni nebudou v jádru zlý a plný nenávisti, ale tihle “vůdci” to v nich vyvolali.

  1. Pavel

   Ženská, teda kdyby ta hloupost nadnášela ….

 10. Jaroslav Novák

  Už ten úvod.. Jako bych četl Rudé právo z minulé doby. Jedna „pravda“ a jakýkoli jiný názor je dezinformace. V otázkách chyběla ta, kdy „odvážný“ Anton konečně odjede na Ukrajinu polévat barvou ruskou armádu. On je ale zřejmě duchem potomek zbabělých banderovců.

 11. Martin Zvára

  My jsme se ve studentském mladí těšili na konec „jediného správného a vědecky dokázaného“ propagovaného jedinou správnou stranou. Nyní zjišťuji, že totalita je mocnější a má více podob. Znaky jejího nástupu se ale nemění:
  1) Prosadí se myšlenka – bývá v ní nějaké dobro pro lidi
  2) Myšlenka se nediskutuje, ale propagátory protlačuje
  3) Oponentní názory jsou označeny za „dezinformace“.
  4) Oponenti začínají být slovně a poté i fyzicky napadání.
  …..
  Tak děcka, koukněte doštudovat dějepis, ať víte jak to bude dál. Přeji Antonovi a Katce, aby je jednou třeba ke sklonku jejich života nesoudili coby zločince z doby totalitní jako třeba Brožovou – Polednovou nebo Grebeníčka.

 12. Ludmila

  To myslíte vážně? Říci svůj názor je podle vás někoho napadnout? Co bude příště? Hodí kamenem,polijí kyselinou, zastřelí? Pokud se jim to nelíbí mají možnost uspořádat demonstraci proti Vrábelovi.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..