Internet a především sociální sítě – téma, které je již několik let probírané ze všech úhlů. Pojďme se ale zaměřit na odvětví o něco konkrétnější a tím jsou trendy, které v internetovém prostředí vznikají. Jedná se z velké části o ty, které se objevují především na platformě Tik tok. Jsou vždy tak nevinné, jak se mohou na první pohled zdát?

Podívejme se na přehled těch nejbizarnějších trendů posledních let.

The Blackout challenge

Tato výzva nabádá ke škrcení sebe samotných či kamarádů, do té doby, dokud škrcený neupadne do ,,krátkého“ bezvědomí, ze kterého by se měl rychle probudit. Bohužel, ne vždy se tak stalo. Trend pod původním názvem ,,Choking challenge” se začal šířit v roce 2008. Od té doby se vracel ve vlnách a naposledy na sociální síti TikTok v roce 2021. 

Teeth-filing

Teeth filing, neboli broušení zubů. V tomto trendu je cílem dosažení rovných zubů pomocí pilníků na nehty. Podle dentistů je hned několik důvodů, proč je tento způsob velmi škodlivý a mezi tě patří například poškození skloviny, nervového systému nebo zvýšení citlivosti zubů.

The ice and salt challenge

Účastníci této výzvy si sypou sůl na kůži a následně na toto místo pokládají kostku ledu. Cílem je vydržet bolest co nejdéle. Sůl má schopnost snížit teplotu bodu mrazu u vody. Důsledkem tohoto postupu vzniká na kůži směs, která může teplotně klesnout až na −18 stupňů. Může tak docházet k trvalému poškození kůže, omrzlinám, popáleninám či poškození nervového zakončení.

The Kiki challenge

Tento trend se objevoval především na platformě Tiktok (dříve musical.ly), zhruba 5 let zpátky. Šlo o specifický tanec na píseň ,,In my feelings“ od interpreta vystupujícího pod přezdívkou Drake, u kterého se lidé natáčeli způsobem, kdy kameraman řídil auto s otevřenými dveřmi u spolujezdce a aktér kráčel tanečním krokem po silnici, podél pomalu jedoucího auta. A tady už je špatně hned několik skutečností a lze jen spekulovat, která z nich je více nebezpečná – zda řidič nevěnující se řízení, nebo tanečník kráčející po silnici. 


Další kategorií nebezpečných trendů je kategorie problematická především pro skupinu se sklony k poruchám přijmu potravy. A i zde najdeme hned několik případů. Thight gap – estetika mezery mezi stehny, která má poukazovat na ,,dokonale“ štíhlé nohy. (Nejen) mladé slečny jsou tak podněcovány k pochybnostem o svém těle a snaze přiblížit se ideálu, i za cenu nezdravé cesty. Dalším takovým příkladem jsou také ,,What I eat today“ videa, kde tvůrci natáčí, co za den snědli. Nutí tak sledující srovnávat svoje stravovací návyky s návyky jiných a to bez upozornění na skutečnost, že stravovací potřeby jednotlivců jsou nesmírně individuální.

A zůstaneme-li u tématu trendů, jejichž problematika spočívá ve tlaku srovnávání se s jinými, jistě stojí za zmínku také ten pod štítkem „that girl” neboli ,,ta dívka“. Tisíce videí a návodů, jak se přiblížit tomuto modelu dívky, která povětšinou vstává v brzkých ranních hodinách, zacvičí si, připraví si perfektní snídani, vyrazí na procházku, zasedne k práci a její den je zkrátka velmi produktivní. Proč jsou tyto návody toxické? Opět se vracíme k faktu, že každé tělo je jiné a má jiné potřeby. Není tak nutno svůj život za každou cenu přibližovat k životu jiných a cítit se špatně za to, že se nám to nedaří. 

Reálné případy úmrtí či vážného ublížení na zdraví vlivem internetového trendu

Antonella Sicomero

Desetiletá dívka ze Sicílie, která  v roce 2021 udusila sama sebe pomocí pásku vinnou napodobování videí, na kterých je zobrazována Blackout challenge. Její tělo našla čtyřletá sestra dívky na podlaze v koupelně. Antonella byla velmi štědré dítě, když rodiče jejich dceru ztratili, chtěli pomoct jiným dětem a rozhodli se darovat její orgány.

Její otec popisoval, že sociální sítě, a to především TikTok a YouTube, byly v  posledních měsících před smrtí její svět a trávila na nich většinu volného času.

Mluvčí sociální sítě TikTok vyjádřil podporu rodině a přátelům a uvedl, že společnost bude spolupracovat s úřady a nadále monitorovat a odstraňovat veškerý nevhodný obsah. Italský úřad pro ochranu údajů krátce po smrti dívky zavedl okamžité zablokování každého uživatele daných sociálních sítí, jehož věk nebyl ověřen. 

Antonella ale bohužel nebyla jediná, kdo vlivem této výzvy zemřel. Jako další příklady můžeme jmenovat např. případ devítileté Arriani Arroyo, dvanáctiletého Tristana Cassona, čtrnáctiletého Leona Browna a minimálně deseti dalších, kteří za touhu natočit tuto výzvu zaplatili životem.

Anna Worden

V roce nehody osmnáctiletá studentka z Iowy, natáčela v roce 2018 trend s názvem Kiki challenge. Při nahrávání videa tancovala vedle jedoucího auta na silnici a srazilo ji auto. Následně byla odvezena na jednotku intenzivní péče. S krátkým odstupem se sama rozhodla příběh sdílet, jako varování pro další mladistvé, kteří by chtěli podobné trendy zkoušet. Tato událost jí dala velkou lekci a vzkazuje lidem, ať na sebe dávají pozor a uvědomují si možné důsledky na první pohled nevinné zábavy.

Foto z rozhovoru pro WQAD

Co je motivací pro vytváření a plnění takových trendů a výzev?

Ve většině případů můžeme mluvit o snaze dospívajících zapadnout a zaujmout. Plněním výzev se snaží dokázat svoji odvahu a výdrž, aniž by si uvědomili, jak nebezpečné to v mnoha případech může být a co je to může stát. 

Nedostatek kritického myšlení? Nebo absence prevence v podobě osvěty od pedagogů či rodičů a především médií, kterým mnoho dětí a dospívajících dovedou naslouchat více? 

Nebezpečí a důsledky vlivů sociálních sítí jsou v posledních letech naštěstí probírány ze všech stran, jsou ale varování dostatečná? Určitě by bylo na místě o těchto otázkách uvažovat a zvážit zvýšení osvěty ve školách a ze strany rodičů, ale také v samotných mediích. A především poučit děti natolik, aby byly sami schopni rozlišit, kdy už jim napodobování internetových trendů a výzev za popularitu nestojí. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..