Dopis, ve kterém čínská diplomacie vyhrožovala České republice odvetou, jestliže tehdejší předseda senátu Jaroslav Kubera (ODS) podnikne svou plánovanou cestu na Tchaj-wan, byl Kuberovi doručen jen několik hodin před jeho úmrtím prostřednictvím prezidentské kanceláře. Její šéf, kancléř Vratislav Mynář měl tento dopis na čínském velvyslanectví domlouvat s tamními diplomaty. S informací přišel včera večer Deník N.

„Případná návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou vážně ublíží cítění čínských lidí, poškodí přátelské atmosféře mezi Čínou a Českou republikou, reputaci České republiky v čínské veřejnosti a zájmům České republiky. České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit.”

Toto je úryvek z dopisu, který odeslal zastupitelský úřad komunistického státu jednomu z nejvyšších českých státních představitelů. Kancelář prezidenta Miloše Zemana k tomuto dopisu doplnila svůj vlastní dodatek.

Dodatek k čínskému dopisu od pracovníků kanceláře prezidenta Zemana

„Kancelář prezidenta republiky si od čínské strany vyžádala (informace), jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede (na Tchaj-wan),“ popsal zdroj Deníku N. Že vznik dopisu skutečně inicioval Hrad, potvrdili Deníku N celkem tři velmi dobře informovaní lidé z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády.

Přestože senátoři žádají kvůli výhružnému dopisu odvolání čínského velvyslance Čang Ťien-mina, hradní kancléř se měl sejít s jeho zástupcem.

„Sešli se a řešili to, později tam i volal,“ doplnil pro Deník N další zdroj, který si nepřál být jmenován.

Aktualizace: Naše redakce neprodleně kontaktovala Hradní kancelář i čínské velvyslanectví, dosud však nemáme žádné odpovědi. Kancléř Vratislav Mynář však vydal tiskové prohlášení, ve kterém zjištění Deníku N odmítá.

„Kategoricky odmítám, že si Kancelář prezidenta republiky (KPR) měla mým prostřednictvím objednat tzv. výhrůžný dopis čínské ambasády bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Je to naprostá lež,“ píše v něm.

„Je mi líto, že novináři z Deníku N zneužívají památky tohoto výjimečného člověka a podsouvají mu něco, co nikdy neřekl a nic nenasvědčuje ani tomu, že by si to myslel. Logika naopak napovídá, že si myslel pravý opak.

Článek z Deníku N informuje, že by v celé této kauze měla být zapojena Bezpečnostní informační služba, jejíž ředitel údajně senátorům na uzavřeném jednání předal zjištění tajné služby k celé věci. Rád bych upozornil, že k něčemu takovému nemá BIS ani její ředitel jakékoliv oprávnění a jednalo by se o jednoznačné porušení zákona se všemi důsledky. Senát nepatří k příjemcům informací BIS v předmětné oblasti a toto tvrzení považuji také za lživé jako tvrzení o mě samotném,“ dodává kancléř bez bezpečnostní prověrky.

Článek bude postupně aktualizován.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..