Výtvarné umění vidíme v galeriích, na ulicích a dnes už i na sociálních sítích. Dle čeho posuzujeme, zda dílo je dostačující a zda má potenciál na to být vystavené? 

Prostřednictvím vyjádření své jedinečnosti se stávám svobodným

Lidé měli odpradávna potřebu se všemožně vyjádřit. Dříve než přišel vynález písma, snažili se své pocity, zážitky a dojmy zaznamenat pomocí kresby. První dochované jeskynní malby se objevily již před desítkami tisíci let. Ač se technika malby v průběhu let nespočetněkrát změnila, záměr autorů zůstává v podstatě stejný. 

Krásu najdeš všude tam, kde ji vidět chceš

Ať se už budeme bavit o jeskynních malbách nebo o moderním umění, vždy záleží na tom, kdo umělecký počin posuzuje. Všichni jsme originál, a tak se každému líbí něco jiného. Z tohoto důvodu nelze krásu výtvarného umění objektivně hodnotit, a proto se často stává, že si lidé nechají názor vnutit uměleckým kritikem. Jeho úsudek je ve většině případů podložen několikaletým studiem, a tak mu lidé důvěřují. Ale přeci i on je jen člověk, a tak jeho hodnocení podléhá subjektivním pocitům, sympatiím k autorovi a osobním preferencím.  

Umění přece není jen o kráse malby, ale i o jejím obsahu

Prioritou při posuzování by neměla být jen estetická stránka díla, ale i to, na co se autor snažil poukázat, předat dál, a donutit ostatní se zamyslet. Každé výtvarné dílo by mělo sloužit jako impuls k následné katarzi. Malíř může představit publiku dokonalé dílo, ale poslední krok už musí udělat každý divák sám. 

Zavírám oči, abych viděl 

Výtvarné umění nabízí prostor autorovi k vyjádření nekonvenční formou a zároveň pobízí pozorovatele k zamyšlení. Stává se tedy oboustranně prospěšným. Co tedy dělá umění krásným? 

Roxane Hamilton

Jsem studentkou kvinty na gymnáziu. Vášnivá čtenářka se zálibou v umění. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je mám možnost sdílet na Studentských listech. Žiji rozmanitý život, jeden na poli se svými psy ve velikosti poníků, druhý na konferenci v Římě v obleku. Zajímám se o kulturu, historii a ráda cestuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..