„Máme se zajímat o osudy lidí žijících v nedemokratických zemích potlačujících lidská a občanská práva, jako je Bělorusko, Čína, Tchaj-wan, Kuba, Rusko a další? Je to naše povinnost, nebo jde o zbytečné vměšování do záležitostí zemí s odlišnou historickou zkušeností a kulturou? Jsme schopni jim porozumět a pomoci?” ptá se Knihovna Václava Havla a hledá nejlepší studentskou esej na téma Co je nám do Běloruska.
Bývalý dramatik a později prezident Václav Havel napsal celou řadu slavných esejí, jmenujme například Moc bezmocných či Slovo o slovu, které se proslavily po celém světě. I proto se Knihovna Václava Havla pečující o odkaz českého státníka snaží pěstovat žánr eseje, dle ve svých slov „ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení, a současně stále a v každé situaci přemýšlet o světě kolem sebe a své roli v něm”.
Na jaře vyhlásila soutěž o esej na téma Odpovědnost v čase pandemie, tentokrát je ústředním motivem situace v Bělorusku, konkrétně téma Co je nám do Běloruska.
Soutěž je určena pro středoškoláky, texty, psané v českém jazyce, v rozsahu 5 až 10 normostran (9 000 až 18 000 znaků), opatřené jménem autora, rokem narození a názvem střední školy můžou posílat na adresu esej@vaclavhavel.cz, a to do 31. října. Eseje posoudí porota, složená z českých kulturních osobností, myšlenkově blízkých Václavu Havlovi. Tři vítězné eseje budou oceněny finanční částkou 15, 10 a 5 tisíc korun.
Soutěžící se při psaní eseje mohou inspirovat některými texty Václava Havla na téma solidarity, nebo přímo projevy, které pronesl na adresu Běloruska, které jsou dostupné na tomto odkazu.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.