Právě si prohlížíte Vědecký dvoutýdeník: Co je nová varianta omikron a máme se jí bát?

Vědci z týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) zaznamenali 12. listopadu novou variantu koronaviru při zkoumání vzorků na jihu Afriky. Varianta má být infekčnější a schopnější mutovat s větší rychlostí než varianty, které známe doposud.

Co je varianta omikron?

Omikron je nová varianta koronaviru, která se poprvé objevila v Jihoafrické republice, kde také v současnosti představuje až devadesát procent přibývajících nákaz. Nová varianta dle Světové zdravotnické organizace (WHO) zasahuje a ovlivňuje také mladé, někteří z nich končí i s těžkým průběhem nemoci na lůžku intenzivní péče. V současnosti není přesně jasné, jaké vlastnosti nová varianta má a dosavadní laboratorní testování si žádá další výzkum. Jedním z faktorů, které mohou dělat tuto variantu o tolik nebezpečnější, je její rychlost a schopnost mutovat. Je ovšem také možné, že některá z nových mutací bude schopna obejít lidskou imunitu a tím se stát ještě nebezpečnější než mutace, které známe v současnosti.

Je třeba se bát?

V současnosti o nové variantě koronaviru nevíme tolik, jako o zbytku současných variant. Je tedy těžké soudit do jaké míry nás může ohrožovat. V Evropě je v k dnešnímu dni jen velmi málo nakažených touto variantou, ovšem v zemích jako například Slovensko se již uzavírají hranice před lidmi vracejícími se z jižní Afriky, aby se tamní obyvatelstvo vyhnulo nákaze . Také americký stát New York vyhlásil kvůli nové variantě koronaviru stav nouze a to i přes to, že v současnosti není jediný člověk v New Yorku, který by novou variantu viru měl.

Omikron může být nebezpečnější než současné varianty z dvou hlavních důvodů. Zaprvé se jedná o variantu, která se šíří rychleji, než jakákoliv jiná. Také mutuje rychleji než jiné varianty a je možné že zmutuje do podoby, která získá schopnost obcházet lidskou imunitu a zasahovat i plně očkované jedince.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Studuji v sextě na pražském gymnáziu. Ráda se učím o věcech, co se dějí kolem nás ve světě. Ráda cestuji a čtu, především o historii nebo o vědeckých objevech. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je tady ve Studentských listech budu moct šířit dál.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..