Místo sezení v lavicích jednání s dokumenty, místo triček obleky a místo sukní šaty – i tak by se dal popsat 24. ročník Pražského studenského summitu. O co se vlastně jedná a jaký má summit účel?

Každý rok už dlouhých 24 let se v budovách Vysoké školy ekonimické koná Pražský studenstký summit, vzdělávací projekt, který organizuje neboli Asociace pro mezinárodní otázky. Tato nezisková organizace však neorganizovala summit od začátku. Samotný summit (dříve v podobě Pražského modelu OSN) se utvořil dříve než samotná Asociace.

Pražský studentský summit se skládá z pěti přípravných setkání, které se odehrávají na již zmiňované Vysoké škole ekonomické. Zde se studeti v rámci třech orgánů (NATO, OSN a EU) vzdělávají pomocí diplomatické simulace. Ty jsou doplňovány přednáškami o politice, rétorice či mezinárodním právu. Během odpolední části každé soboty se studenti zároveň připravují na jednaní, a to už buď praktickými cvičeními rétoriky či argumentace, ale také samotným jednáním, které probíhá podle předem definovaného jednacího řádu.

Závěrem celého ročníku se koná konference, jež se skládá ze slavnostního zahájení a tří jednacích dnů. Slavnostního zahájení se vždyy účastí řada významných hostů z oblasti diplomacie, například hostů z americké ambasády v Praze. Poté následují obvykle projevy samotných účastníků – letos jich bylo přesně 41, každý z nich trval přesně dvě minuty. Oblíbenou tradicí bývá i oběd v Hotelu Ambassador. Následující dny jsou jednací, kde se studenti snaží dohodnout na návrzích s využitím všech schopností s předchozích sobotních setkání.

Summit je tak skvělým místem, kde mohou středoškoláci potkat se stejně smýšlejícími vrstevníky získat nové zkušenosti a hlavně se pobavit. Summit je totiž především o vzdělávání a zábavě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..