Právě si prohlížíte Co znamená český postoj k evropské žalobě na Maďarsko?

Postoj, který zaujala česká vláda vůči soudnímu řízení proti Maďarsku, ukázal, že Česká republika i přes všechnu snahu stále patří v otázce LGBT+ spíše na Východ. Fakt, že země, které odsoudily maďarský zákon, jsou ze západní Evropy, měl ministry nakopnout k jasnému vymezení se. Bohužel jsou pro nás důležitější vztahy uvnitř visegrádské čtyřky než lidská práva.

O co jde? Maďarsko přijalo před dvěma lety zákon, který měl údajně chránit nezletilé před „informacemi, které popularizovávají nebo znázorňují odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. V praxi se jedná o cenzuru, která je přímo zaměřena na určitou skupinu lidí v zemi. Orbánův Fidesz se již dlouho snaží „vymazat“ LGBTQ lidi z Maďarska. A Česko se rozhodlo jen přihlížet.

Ztracená generace

Česká vláda by se měla rozhodnout, jestli naváže na lidskoprávní politiku Václava Havla, nebo spíše na předchozího premiéra. Evropa se od Maďarska samozřejmě nemůže úplně odstřihnout, stále je to člen Evropské unie i V4, a především by to mohlo být pro Maďary fatální. Pokud ale neřekneme jasné ne zákonu, který porušuje lidská práva v zemi uprostřed Evropy, mohlo by to to mít dopad na budoucnost celého kontinentu.

Jak napsal Filip Titlbach ve svém komentáři pro Deník N: „Násilí a nenávist vzniká v předsudečném prostředí“. A právě takové prostředí se maďarská vláda snaží vytvořit. A na koho se zaměřit, pokud chcete ovlivnit celou společnost na dlouhé roky? Samozřejmě na mládež.

V Maďarsku tak poroste populace, která si bude myslet, že problémy s vlastní identitou jsou umělé vytvořené a že homosexualita je nemoc. A samotní LGBTQ lidé se budou dál potýkat s předsudky, nenávistí a útoky. Homosexuálové budou raději žít neviditelně jako doposud a transsexuálové radši prožijí život ve špatném těle – obojí se už podle Luca Dudits, mluvčí největší LGBT organizace Háttér, v zemi děje.

Patříme na Západ

Postoj členských zemí a Česka je v tomto případě jen symbolický. Žalobu samotnou to nijak neovlivní, jen bychom se postavili za správnou věc. A v tom je právě zakopaný pes. Připojením se k žalobě bychom ukázali i lidem v Česku, že nejsou vedení země lhostejní a že manželství pro všechny je na dobré cestě. Místo toho však vláda vzkazuje, že vztahy uvnitř V4 jsou důležitější než lidská práva.

Právě V4 je možná hlavní problém. Mluvčí vlády Václav Smolka totiž pro iDNES.cz uvedl, že důvodem českého postoje je naše v červenci začínající předsednictví tohoto uskupení. Je ale opravdu V4 tak důležitá, že bychom měli zavírat oči před problémy jednoho ze členů? Za mě určitě ne.

Náš kladný postoj by nás zase o krůček blíž posunul k Západu, kam podle mě i mnoha členů vlády patříme. Naším aktuálním stanoviskem naopak ukazujeme, že jsme sice zemí, která je názorově blízko západní Evropě, ale že stále mají pravdu státy, které na nás a celý východní blok i po tolika letech po pádu železné opony pohlížejí, že jsme o jednu etapu pozadu.

Reakce společnosti

Kromě aktivistů, kteří se dané problematice věnují, se žádné z větších médií tématu více do hloubky nevěnovalo. Je to škoda. Pokud bychom se častěji zmiňovali o problémech LGBTQ+ komunity v jiných státech, třeba by to některé lidi „nakoplo“ a uvědomili si, že jinakost je tím, co nás spojuje.

Vojtěch Štantejský

Jsem studentem Gymnázia v Ústí nad Orlicí. Zajímám se o kulturu, politiku a historii. Ve volném čase rád čtu a poslouchám hudbu.

Tento příspěvek má 8 komentářů

 1. Jan Šimůnek

  1. Nemám problém s manželstvím pro všechny. Jsem ochoten jít ještě dál a umožnit G a L párům mít společné děti. Některé ,záložní‘ buňky v kůži, existující pro případ hojení ran, lze u obou pohlaví ,převychovat‘ na spermie nebo vajíčko, schopné dát vznik při IVF zcela normálnímu jedinci (ověřeno na chovu velkého počtu následujících generací), nevidím důvod, proč tento výzkum ze zvířat nedotáhnout i na člověka. Nemám problém ani s odnošením dětí za úplatu G párům. A když jsme u toho, nemám problém ani s dárcovstvím cytoplasmy a stydím se za to, že jsem nucen žít v zaostalé EU, kde je tento zákrok (umožňující mít zdravé děti párům, z nichž žena je nositelkou jedné z cca deseti fatálních a naprosto nevyléčitelných genetických vad v mitochondriálním genomu) na nátlak náboženských fanatiků zakázán.

  2. Nemám problém s adopcí dětí partnera / partnerky druhým členem (členkou) G nebo L páru. Nemám problém s adopcí cizích dětí těmito páry.
  Měl bych ovšem problém, kdyby G nebo L orientace byla brána při rozhodování o adopci jako nějaké ,body navíc‘, asi jako v dobách mého mládí znamenal dělnický či rolnický původ body navíc pro přijetí na střední či vysokou školu (bohužel, někteří aktivisté s právě tohoto nepokrytě dožadují).

  3. Mám ovšem velký problém, když na školách LGBTQ+ aktivisté presentují dětem homosexualitu jako cosi normálního a heterosexualitu jako cosi odporného (opakovaně a z různých škol ventilováno rodiči, takže je to s vysokou pravděpodobností věrohodná informace). Mám problém i tehdy, když tito aktivisté vyzývají předpubertální nebo pubertální děti k nechání se přeoperovat na opačné pohlaví (a nejen proto, že roste počet lidí, kteří takto vzniklou změnu pohlaví následně, někdy mezi 20 a 40 roky věku, řeší sebevraždou). Sexuální orientace a identita se ,usazuje‘ až ve věku kolem 20, 21 let, pod tímto věkem nelze s nějakou vyhraněností LGBTQ+ či H orientace vůbec hovořit (na řadu LGBTQ+ aktivistů v některých západních zemích se navíc provalil ekonomický vztah ke klinikám, které provádějí trans – operace). Tlak aktivistů na trans – přeoperovávání předpubertálních nebo raně pubertálních dětí chápu jako zločin, který by měl být trestán srovnatelně jako pohlavní zneužití.
  Maďarský zákon (a podobný ruský a podobné zákony i v některých státech USA) se týká právě onoho třetího bodu, takže s ním nemám problémy.
  MMCH nějaké osoby LGBTQ+ ve svém okolí mám a problémy s nimi nemám žádné. Není k tomu důvod.

  1. Jakub Roubíček

   Máte ke třetímu bodu nějaké konkrétní důkazy, že by LGBTQ+ aktivisté většinově prezentovali heterosexualitu jako cosi odporného? Také jsem ještě nikde neviděl, že by tito aktivisté přímo vyzývali děti či puberťáky ke změně pohlaví. Na ty sebevraždy existují i studie, kdy se u trans lidí po operaci naopak snižuje počet sebevražd, případně mohu dohledat, nebo se můžete podívat na Google.
   Nenechte se zmást obecně známým americkým konzervativním republikánským narativem, který si sem stejně jako jiné myšlenky razí cestu kvůli globalizaci. Pokud mi však pošlete důkazy, že se něco takového děje, ať už zde, v Maďarsku nebo v USA, můžeme se o tom bavit dál.

 2. Jan Šimůnek

  Dobrý den, stěžovali si na to rodiče na sociálních sítích. Odkazy na to nemám, ale protože to bylo z více škol v různých regionech, beru to jako argument pro vysokou pravděpodobnost. Prokousejte se zdroji mimo svou sociální bublinu.
  Druhá věc je, že tyhle zákony by nevznikly, pokud by k podobným aktivitám ze strany LGBTQ+ aktivistů nedocházelo. V podstatě i ,dětské odpoledne‘ na předposlední pražské Gay Pride mělo tento akcent.

  V řadě zemí skutečně LGBTQ+ aktivisté ,vybojovali‘ zásahy (i nevratné) u raně pubertálních či ještě mladších dětí (dokonce bez toho, že by to mohli ovlivnit rodiče). A někde se to, za jejich velkého řevu, podařilo zvrátit. Mj. nedávno v GB.
  K těm sebevraždám: Je otázka, nakolik se na sebevraždách puberťáků podílí i tlak ze strany LGBTQ+ aktivistů, kteří jim nevyhovění jejich kaprice líčí coby inferno.
  Druhá věc je, že i v případě, pokud by počet těch, kteří spáchají sebevraždu ve věku kolem 15 let kvůli nevyhovění jejich požadavku na transfomaci pohlaví, a těch, kteří ji spáchají kolem 30 let věku proto, že jim bylo vyhověno, byl stejný, v rutinní statistice bude počet těch prvních vyšší (kvůli tomu náskoku 15 let).

  Problémem jsou jistě i ,trangenderoví‘ sportovci, kteří jsou biologicky muži, ale ,cítí se být ženami‘. Někteří dokonce označují jejich zařazování do ženských disciplín za konec ženského sportu, protože skutečné ženy proti nim nemají šanci a ztrácejí motivaci se sportovně angažovat.

  Doporučuji tento hlas odborníka, který nesměl zaznít v provládních médiích:
  https://www.konzervativninoviny.cz/sexuolog-chvala-orbanuv-zakon-o-lgbt-ma-sve-opodstatneni/
  Na stejném webu najdete i další informace k této problematice, vč. zdrojů.

  1. Jakub Roubíček

   Se sportem naprostý souhlas. Odkazy jinak nemáte, tak moc není o čem se bavit. Vy sám jste byl svědkem LGBT propagandy, která vnucuje změnu pohlaví dětem?

   Sexuolog Chvála nakonec také nepředkládá přímé důkazy o zmiňované propagandě LGBT. To je jak konat na základě nepodložených drbů. Pokud se lidé dnes opravdu bojí ,,LGBT propagandy“ a toho, jak chce měnit svět a znetvořovat děti, pak je mi takových jedinců líto. Žijí ve zbytečně vyvolaném strachu.

   Pakliže by někdo cíleně nutil lidi, aby se nechali přeoperovávat, bylo by to skandální. Ale děje se to opravdu někde? Škoda, že se dnes na svět pohlíží ideologicky, a ne racionálně se špetkou pochopení. Jistá skupina konzervativců léta leje lidem do hlavy, jak LGBT a levičáci stalinisti neomarxisti kladou celému světu požadavky na transformaci pohlaví, zavedení socialismu a Bůh ví co ještě. Vlastně se ani nedivím, že z toho lidé vyšilují a nakonec ve všem kolem sebe vidí nebezpečí v podobě jakési vykonstruované zlé radikální levice. Nejhorší je, že se to už týka i části našich ,,elit“, docentů, doktorů, vědců apod..

 3. Jan Šimůnek

  Pokud se pestva dějí ve sportu, kde to docela dobře popřít nemůžete, dějí se patrně i jinde.
  Tady:
  https://svobodny-svet.cz/trans-silenstvi-v-usa-volici-rikaji-dost/
  máte jasný důkaz o chemické transformaci pohlaví u dětí. Včetně kasuistiky konkrétní osoby, která byla chemicky vykastrována ve 13 letech.
  Je to prostě něco šíleného, za co by měly padat tvrdé rozsudky a ,lékaři‘ co se na tom podíleli, by měli ztratit diplomy, případně dostat medaili svého kolegy Mengeleho (k povinnému nošení na viditelném místě). A příslušní aktivisté, které tomu děcku nakukali, že má nesprávnou sexuální identitu, by měli jít bručet na celá léta. Jak by se asi stalo v tom Maďarsku nebo třeba i v Rusku (jako doktor, který kdysi cosi přísahal, byť do již nebyla klasická Hippokratova přísaha, bych těmhle lidem za takovéhle zacházení s pacientem pár let v nějakém lágru na Sibiři přál z celého srdce).

  1. Jakub Roubíček

   Však ve sportu nic nepopírám, probuďte se.

   Slečna Cole žaluje Kaiser Permanente. Její rodiče souhlasili s léčbou a operací. Pokud chce podat žalobu na Kaiser Permanente a jednotlivé endokrinology, psychiatry a plastické chirurgy, kteří se podíleli na její léčbě, ať to udělá. Pokud se k ní chovali neeticky apod., tak ať se soudí.

   Tohle ale pořád není důkazem nějaké celosvětové LGBT+ propagandy, která hromadně světu vnucuje změnu pohlaví dětí, ale spíše selhání konkrétních osob. Stále v této diskusi převládá ideologie a úplně nevidím smysl v ní pokračovat.

   Nicméně je fajn, že máte čas takhle často na Listech komentovat a reagovat.

 4. Jan Šimůnek

  Možná něco k odlehčení tohoto jinak zcela vážného až hororózního tématu:
  Kdysi jsem se poštěkali v diskusi na dnes již neaktivním blogu koroptew.cz ohledně kvalit jazyků. Smekám před majitelem blogu, že se pokusil své názory konfrontovat s fakty (sepsul jsem tam angličtinu) a provedl bodování (trestnými body) evropských jazyků za výskyt v jiných jazycích se nevyskytujících fonémů a nepravidelností v gramatice (a zveřejnil to, byť jeho závěry dopadly v neprospěch toho, co původně hlásal):
  Nejlíp mu vyšly maďarština a finština s těsným závěsem španělštiny (umělý jazyk, vytvořený v 16. století), pak s určitým odstupem ,peleton‘ většiny evropských jazyků a pak, po šíleném odstupu, ta angličtina. Pochopitelně, nulu trestných bodů by mělo esperanto a podobné umělé jazyky.
  Pokud bereme, třeba podle Chomského, jazyk jako nástroj myšlení, pak je jasné, že čím kvalitnější jazyk, tím kvalitnější myšlení (ono asi není náhodou, že dva nejvýznamnější projekty USA ve 20. století, Manhattan a Apollo, byly dílem lidí, jejichž mateřským jazykem nebyla angličtina), pak bychom mohli dospět k ošklivému závěru, že se ti Maďaři z té EU vymykají jednoduše proto, že myslí v důsledku kvality svého jazyka kvalitněji 🙂
  Nehodlám za to nějak orodovat, opravdu to berte jako zlehčení diskuse, na druhé straně ale zastávám názor, za nímž si stojím, že angličtina kvalitu myšlení jednoznačně snižuje, a jsou pro to i důkazy na úrovni fyziologie smyslů.

 5. Jan Šimůnek

  Jenže té slečně musel někdo v těch 11 letech nakukat, že je vlastně opačného pohlaví (či ,genderu‘). Tady vidím právě roli jakýchsi aktivistů na školách. U těch lékařů je to jednoznačné vitium artis, protože ti prostě museli vědět, že je to pitomost a tu pacientku tím těžce (a zbytečně) poškodí, protože ve 13 letech není sexuální identita vytvořená, proto to srovnání s jejich kolegou Mengelem. A pokud tyto aktivisty v nějaké zemi postaví mimo zákon, tak to podpořím všemi deseti. A nebudu mít žádné problémy hlasovat pro někoho, kdo by podobnou legislativu měl v programu zavést i u nás.
  Takovýchto kasuistik je, pochopitelně, víc, tohle byl prostě typický příklad. Proto to nepovažuji za nějaké ,selhání jednotlivce‘, ale za zcela jednoznačnou systémovou chybu, jejíž zavedení si některé aktivistické skupiny vynucují.
  Ostatně i u nás tito aktivisté ječí proti tomu, že máme úřední změnu pohlaví vázanou na její chirurgické provedení a hormonální terapii (takže nehrozí, že by chlap, ,cítící se ženou‘ znásilňoval v ženských sprchách, protože nemá čím a po příslušném průplachu hormony na to nemá ani chuť). I nám z tohoto důvodu hrozí soudní znásilňování ze strany EU, jako tomu Maďarsku.
  Ostatně, kvůli podobné aféře minulá skotská premiérka prohrála poslední volby (protože se udála krátce před jejich termínem a způsobila rozsáhlé pobouření veřejnosti). V tom Skotsku se ale znásilňovalo v ženském vězení, kam zavezli chlapa ,cítícího se ženou‘. Asi lesbičkou s násilnickými sklony :-). Nicméně paní premiérce silně uškodil její boj za to, aby trans osoby nemusely před úřední změnou pohlaví podstoupit chirurgický zákrok a hormonální terapii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..