Právě si prohlížíte COP28 na cílové rovince: přestaneme spalovat fosilní paliva?
Sultan Al Jaber na tiskové konferenci v neděli 10. prosince. Foto: Flickr UNclimatechange, CC BY-NC-SA 2.0

Závěrečné dny klimatického summitu COP28 patří jako již tradičně k těm nejdůležitějším. Letos stojí před vyjednavači jedna klíčová otázka – zaváže se globální komunita ke konci spalování fosilních paliv? 

„Neúspěch nepřichází v úvahu,“ řekl prezident konference Sultan Al Jaber novinářům před poslední fází vyjednávání. Dohady o závěrečné dohodě se pravděpodobně potáhnou až do posledních minut, ne-li i přes plánovaný konec summitu, přičemž hlavním bodem sporů bude budoucnost uhlí, ropy a plynu.

Nejdůležitější dokument dekády?

Hlavním výstupem konference bude reakce států na tzv. Global Stocktake – mechanismus zavedený Pařížskou dohodou, který má za úkol sledovat postup států k jejím cílům. Nejdůležitějším z nich je zastavení oteplování pod úrovní dvou (ideálně pak 1,5) stupňů Celsia vůči předindustriální době. Překročení těchto limitů by znamenalo méně předvídatelné, extrémnější a obecně nebezpečnější podnebí.

Zatím poslední publikovaný návrh textu z pátku 8. prosince nevnáší příliš světla na to, co bude ve finální dohodě. Obsahuje celkem 206 bodů, řada z nich má několik možných formulací.

I tak ale nabízí důvody k oslavám, především to, že se nikde neobjevuje pojem phase down, tedy postupnou redukci spalování fosilních paliv. Všechny varianty počítají s phase outem, de facto úplným koncem této činnosti. O přesných formulacích se nyní vedou vášnivé debaty – zatímco jeden návrh požaduje phase out fosilních paliv v souladu s našim nejaktuálnějším poznáním, další volá pouze po ukončení využívání těch „nesnížených“. To znamená, že spalování bude probíhat dál, ale pouze v těch případech, kdy bude značná část emisí pohlcena technologií zachycení a uložení uhlíku (carbon capture and storage – CCS).

Mimo konce fosilních paliv se v textu diskutuje i o zvýšení kapacity obnovitelných zdrojů energie, podpoře elektromobility, zastavení dotací pro fosilní firmy nebo roli „přechodných paliv“ v energetické transformaci. Tato paliva, především zemní plyn, stále vypouštějí oxid uhličitý, ale v menší míře než ropa nebo uhlí.

U jednacích stolů se vyrýsovaly dva různé tábory – rozvojové země, USA a EU jsou pro phase out alespoň nesnížených fosilních paliv. Naproti nim stojí země jako Rusko, Indie nebo Čína, které volají po méně radikálních opatřeních. Spor se v roli prostředníka snaží urovnat Sultan Al Jaber: „Chci, aby všichni přišli s řešeními,“ řekl podle webu Guardian, „všichni musí být flexibilní a ochotní přijmout kompromis. (…) Opravdu chci, aby všichni překonali své zájmy a začali myslet na kolektivní dobro.“

Peníze a jídlo

Na pozadí boje o emise se odehrálo několik důležitých posunů. 134 států podepsalo dohodu o udržitelnějším zemědělství a produkci potravin, mezi nimi i Česká republika, Spojené státy nebo Čína.

Několik dalších vlád také slíbilo příspěvek do fondu ztrát a škod, který na začátku summitu oficiálně zahájil provoz. Prozatimní přislíbený obnos tak činí 700 milionů dolarů. Tato částka je nadále naprosto nedostatečná, roční škody způsobené změnou klimatu dosahují stovek miliard dolarů.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..