Takže ty jako rok nechceš chodit do školy? Fakt si jako myslíš, že po roce nevypadneš ze studentského rytmu a normálně se vrátíš do školy? A co budeš během toho roku dělat?
Spousta studentů před nástupem na vysokou školu si dává takzvaný Gap year neboli rok volna. Důvodů může být spoustu. Mezi ty nejčastější se řadí jejich nejistota ohledně oboru, který chcou studovat. Přece jenom jsme stále mladí a nevědět je naprosto v pořádku.
Dále je třeba na žádnou vysokou nepřijali, nebo si jednoduše jen chtějí odpočinout. A že po třinácti letech ve škole je odpočinek zasloužený! V rámci odpočinku si většinou zkouší na rok práci nebo právě naopak za těch dvanáct měsíců se snaží poznat co možná nejvíce zemí a nabýt co nejvíce zkušeností. Protože kdy jindy, než když jsme mladí, relativně bez závazků a svobodní.
V dnešní době máme možností opravdu nespočet. Několik z nich (nejspíš ty nejčastější) vám dnes vyjmenuji a krátce popíšu.
Au-pair
Asi nejčastější důvod (zejména u děvčat) s přerušením studia na rok. Slečny nad 18 let odjíždějí do různých zemí – převážně do USA – si na rok vyzkoušet, co všechno zahrnuje péče o děti, o domácnosti, život daleko od své rodiny, svých přátel a jakékoli jiné jistoty. Myslím, že tohle je skvělá možnost, jak se osamostatnit, nabýt zkušenosti jak z práce, tak ze života v cizině nebo z případného cestování. V neposlední řadě je tohle perfektní zkušenost, jak si zdokonalit jazyk a eventuelně se připravit na budoucí roli matky. V naší republice máme poměrně dost agentur, které tyto cesty zprostředkovávají, stačí jen hledat.
Práce v zahraničí
Nezáleží, o jakou práci se konkrétně jedná. Můžete na rok odcestovat do ciziny například za prací číšníka do hodně dobře hodnocených hotelů nebo za prací pokojské, či recepční. Myslím, že není od věci si zkusit i nějaké „podřadné“ práce. Získáte spoustu zkušeností, zkusíte si práci rukama, vyjednávání s lidmi (což není vždy úplně jednoduché) a do budoucna získáte obrovskou motivaci k pokračování ve studiu.
Dobrovolnictví
Existuje spousta programů, které fungují na bázi dobrovolnictví. Celé to spočívá v tom, že na vaše vlastní náklady do dané země vycestujete, tam vykonáváte určitou činnost, za níž nedostanete zaplaceno, ale „jen“ jídlo a ubytování. Tohle je dle mého názoru skvělá možnost, jak někomu pomoct, přiložit ruku k dílu a zároveň poznat novou zemi. Výběr je veliký. Pokud v sobě máte ochranářského ducha, můžete pomoci se stavbou eko-hotelu nebo se starat o zvířata na farmě. Nebo například pokud jste dobří na jazyky, můžete děti doučovat angličtinu. Jak říkám, výběr je opravdu široký a záleží jen na vaší preferenci.
Cestování
Pro mě osobně je cestování způsob, který mi otevírá oči asi nejvíce. Pro ty více odvážné je tady možnost, k níž se přiklání víc a víc mladých lidí, kteří nějakým způsobem stále hledají sami sebe. Sbalí si do batohu to nejnutnější, spacák a jedou do světa. Nejčastěji procestují jen jednu zemi, ale za to důkladně a většinou po svých, anebo cestují v rámci jednoho kontinentu. A protože jsme jen studenti, nejideálnější je low-cost způsob. Takže pokud se rozhodnete pro tuhle možnost, měli byste mít pro strach uděláno, být otevření dobrodružstvím jako je stopování, či spaní v příkopě u silnice. Přece jenom na cestách nikdy nevíte, co vás potká, a v tomhle případě obvykle ani nevíte, kde budete následující noc spát.
Závěr
Důležité je vaše nadšení a chuť se na nějakou dobu vymanit z koloběhu testů, večírků a zkoušek a vyzkoušet si, jaká je realita práce rukama. Možná vás tato zkušenost po daném roce více motivuje k učení, jelikož si uvědomíte, že tohle opravdu do konce života dělat nechcete. Možná naopak.
Znám spoustu lidí, co tuhle zkušenost absolvovali a nikdy by se do školy nevrátili, protože jim zkrátka a dobře připadá zbytečná. Našli se v práci, k níž nepotřebují kvalifikaci a jsou spokojení. Záleží jen na vás, co si z těchto dvanácti měsíců odnesete, ale můžu vám garantovat, že málo toho rozhodně nebude. Chce to jen trošku odvahy a touhu poznat něco nového.
Zkrátka máte před sebou rok, který je jen pro vás, tak si ho koukejte užít!