Podpora studentských samospráv a především boj proti zavedení povinné maturitě z matematiky. To byla dvě hlavní témata kampaně České středoškolské unie (ČSU) představená na začátku září. Nyní, měsíc poté, přichází vyvrcholení v podobě pátečního protestu.

11. září se zástupci ČSU v čele s předsedou Viktorem Schilkem setkali s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) a představili mu kampaň Hlásíme se o slovo!. V rámci diskuse ho pozvali také na říjnový protest proti povinné maturitě z matematiky, který se koná již tento pátek 4. října.

Středoškoláci se sejdou v pátek 4. října od 15. hodiny na Malostranském náměstí, v plánu mají po úvodním slovu pochod před budovu Ministerstva školství a návrat na Kampu, kde promluví ohledně maturity z matematik odborníci. ČSU připravila také petici, kterou podepsalo přes 2 tisíce lidí.

Mezi hlavní argumenty zástupců středoškoláků patří to, že povinná zkouška z počtu nezlepší nedostatečnou kvalitu výuku předmětu a že může způsobit jen zhoršení vztahu studentů k učivu. Unie poukazuje také na to, že ne každý bude v budoucnu matematiku potřebovat. Jako hlavní cíl si pak vytýčila snahu o zkvalitnění a zatraktivnění výuky.

Druhá část kampaně se týká lepšího fungování studentských samospráv. Středoškolská unie si myslí, že studenti by měli mít více možností ovlivňovat dění ve svých školách. To chce zajistit změnou zákona – připravuje tak vlastní návrh novely, v níž by chtěla konkretizovat cíle, způsob fungování a pravomoci samospráv.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..