Každoroční přehlídka toho nejzajímavějšího z českého designu se letos kvůli pandemii přemístila do virtuálního prostoru. Originální večer 21. dubna představil nominované tvůrce, reflektoval uplynulý rok a ocenil to nejlepší.

Přestože letošním cenám Czech Grand Design chybělo živé publikum, televizní diváci nebyli ochuzeni o slavnostní podívanou díky živému přenosu na ČT art. O většinu zábavy se postaralo energické moderátorské duo Jiřího Konvalinky a Jana Vejražka, alias hudební dvojice Mutanti hledaj východisko. Přísné dodržení hygienických opatření a přesun do on-line prostředí dal prostor originálnímu futuristickému zpracování večera, který se odehrával kdesi v bezčasé budoucnosti.

Pořad prokládaly ukázky tvorby jednotlivých designérů, které předtočil ve svém dokumentu režisér Tomáš Luňák. Umělci v něm přiblížili nejen své výrobky, ale i dojmy z uplynulého roku, izolace, samoty a zmatku. Hlavní cenu večera, minimalistické zrcadlo, navrhla vítězka minulého roku Lucie Koldová. Ta na prožitý rok vzpomínala se slovy: „Rok 2020 pro mě byl snad nejnáročnější v životě. Ale snažila jsem se držet rčení: Co tě nezabije, to tě posílí“.

Působivá přehlídka barev a materiálů

Pionýry nové vizuality za rok 2020 Akademie designu volila v osmi kategoriích. Cenu Objev roku si odneslo Lappa studio za originální spojení světla a zvukového vlnění v návrhu akustických panelů Eclipse. Módním designérem roku se stal Jakub Polanka za kolekci oděvů s dominancí černé a modré barvy. Cenu Ilustrátor roku předal primátor Prahy Zdeněk Hřib, a to Veronice Vlkové a Janu Šrámkovi za ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku. S titulem Grafický designér roku odešla skupina 20YY DESIGNERS za vizuální identitu pro Muzeum literatury.

Studio 20YY Designers navrhlo novou vizuální identitu Muzea literatury - CZECHDESIGN
Muzeum literatury od 20YY Designers.

Fotografem roku se stala dvojice SHOTBY.US za fotografie pro šperkařský editorial Dolce vita či fotografie pro Prague Pride. V kategorii Designér šperku roku uspěl Zdeněk Vacek s kolekcí Báze, ve které spojuje mimo jiné zlato a kosti. Vítězem ceny za Výrobce roku byla zvolena Tkalcovna Kubák za kolekce dek, plédů, ložního prádla a textilních produktů.

Cenu Designér roku předal ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Kreativita lidí je budoucností této země,“ uvedl ministr ve své řeči. „Bez toho se Česká republika neobejde.“ Ocenění získalo duo Herrmann & Coufal za netradiční zpracování svítidel a nábytku. Designérské studio dvou spolužáků z UMPRUM si odneslo i hlavní cenu večera Grand designér roku, ke které patří i povinnost navrhnout cenu pro rok příští.

Na Czech Grand Design po čtyřech letech dosáhlo duo Herrman & Coufal
Duo Herrman & Coufal.

V závěru slavnostního večera tvůrci vyhlásili poslední ocenění za životní tvorbu, tedy vstup do Síně slávy českého designu. Vstoupil do ní český profesor, architekt a designér Jiří Pelcl.

Všichni ocenění designéři vystaví své výtvory na Designbloku na podzim roku 2021. Tvorbu všech finalistů soutěže lze do 10. května navštívit na výstavě Best of: 2020 na pražské Kampě.

Zdroj obrázků.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..