Právě si prohlížíte Další přešlap ODS. Kontrolní úřad odhalil placené účty na Twitteru

Před rokem novinář Jakub Zelenka napsal pro Mimo agendu článek o placených anonymních účtech na sociální síti Twitter. Mimo jiné i o účtu @dojnice. Kontrolní úřad se jeho podnětem začal zabývat a minulý týden přinesl výsledek – ODS si opravdu reklamu na anonymním twitterovém účtu platila.

Před týdnem zveřejnil na svém twitterovém účtu Jakub Zelenka závěry kontrolního úřadu. Podle nich ODS platila majiteli účtu @dojnice za příspěvky na této sociální síti a to již od roku 2017. Podle doložených faktur se jednalo o částku 6500 Kč měsíčně za 10 až 15 příspěvků. Šlo hlavně o komentáře a odpovědi na sociálních sítích strany. Potvrdila se tak Zelenkova domněnka, že si strana tajně platí anonymní účty na sociálních sítích, aby podporovaly jejich program. Doložené faktury se týkají období 10 měsíců v roce 2021 – tedy období před posledními volbami do Poslanecké sněmovny. Dle příspěvků, které účet @dojnice v těchto měsících zveřejňoval, bylo cílem strany ODS podpořit v diskuzi primárně názory s antibabišovským naladěním.

Ne, že by zaplacením několika příspěvků měsíčně mohla strana reálně ovlivnit atmosféru na sociálních sítích. Ta byla a je silně prokoaliční a proti hnutí ANO Andreje Babiše, to však nic nemění na jednoduchém faktu: placená reklama má být transparentní a rozhodně nemá probíhat na anonymních účtech. Má být jasně vidět od koho a za jakým účelem dané příspěvky jsou a to zvlášť od jakékoliv politické strany a zvlášť v předvolebním období.

Skrytá reklama na anonymním účtu se 40 tisíci sledujících je dalším přešlapem ODS, kterých se poslední dobou kupí pěkná hromada. Přidává se tak jako malý prohřešek k neschopnosti koalice zavést šetřivý státní rozpočet, nesmyslnému zvyšování některých daní či hloupé komunikaci ohledně nedostupnosti léků. Otázkou je, zda nám tak strana, co se od roku 2021 prezentuje transparentní a čistou politikou, konečně neukazuje svoje opravdové nekalé praktiky.  

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Já to vidím tak, že ODS prostě nemá nikoho, kdo by ji chválil zdarma. Nebo dokonce spontánně, z nadšení. Což je pro voliče opozice spíš pozitivní informace.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..