Ve středu večer lidé v Praze uctili památku dvou gayů, které před dvěma týdny v Bratislavě z nenávisti zavraždil devatenáctiletý extremista. Během akce pořadatelé představili tříbodovou výzvu českým politikům, jež podle autorů má vést k ochraně LGBTQ+ lidí, rodin a dětí.

Podle odhadů policie se na akci s názvem Společně proti nenávisti sešlo v horní části Václavského náměstí přibližně deset tisíc lidí, ke kterým během tříhodinového programu promluvily desítky řečníků a svým vystoupením program doplnilo více než dvacet zástupců české a slovenské hudební scény.

Ve výzvě českým politickým špičkám signatáři požadují novelizaci trestního zákoníku, která by zařadila skupinu LGBT+ mezi tzv. skupiny ohrožené předsudečnou trestnou činností, a tedy i nastavila vyšší tresty pro pachatele homofobních či transfobních trestných činů. Dalšími požadavky jsou okamžité přijetí zákona o manželství pro všechny a zrušení povinné kastrace jako podmínky pro úřední změnu pohlaví.

Mimo představitele organizací, jež dlouhodobě bojují za práva LGBT+ komunity, se na pódiu vystřídali zástupci kulturních a lidskoprávních organizací. Mezi nimi nechyběla ani vládní zmocněnkyně Klára Laurenčíková, která ve svém projevu uvedla: „Všichni stojíme za principem rovnoprávnosti, proto podporuji požadavky v dnešní výzvě Vládě ČR“, nebo šéfka zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová.

Mezi další řečníky patřili osobnosti českého veřejného života jako předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, novinář Filip Titlbach, herečka Veronika Khek Kubařová nebo influencer Karel „Kovy“ Kovář. Svou podporu shromáždění vyjádřil i český evangelický farář Pavel Pokorný, jenž ve své řeči kritizoval některé zástupce křesťanské církve za přístup k LGBT+ komunitě. K davu promluvil i majitel bratislavského klubu Tepláreň Roman Samotný, jenž zkritizoval „nedostatečnou reakci společnosti a politiků“ na dvojnásobnou vraždu z nenávisti, k níž před jeho podnikem před dvěma týdny došlo.

Organizátoři demonstrace se podle svých slov hodlají každoročně scházet do okamžiku, kdy zákonodárci přijmou legislativní opatření zmíněná ve výzvě. Do středeční půlnoci výzvu 23 organizací směrem k českým politikům podpořilo téměř 19 tisíc lidí.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    1. Stejné manželství pro všechny typy párů jednoznačně podporuji.
    2. LGBTQ+ osoby rozhodně nejsou „předsudečně ohrožené osoby“. A pokud i ano, narazili bychom na konflikt s nedotknutelnými muslimy, judaisty a křesťany, u nichž tyto předsudky plynou z podstaty jejich náboženství. Takže by se v reálu „vyráběly kauzy“ na základě falešných obvinění ze strany LGBTQ+ osob, a hlavní skupiny a organizace, hlásající nenávist vůči těmto osobám, by to míjelo. A maximálně by to zvedlo vlnu nenávisti vůči těmto osobám. A, mimochodem, vyžaduje to i jasné a přitom citlivé stanovení hranice svobod pro tato a další náboženství, jejichž součástí je hlásání nenávisti vůči LGBTQ+ osobám.
    3. Buď někdo je skutečně „muž uvězněný v ženském těle“ (nebo naopak), a pak je kastrace jednoznačnou součástí nevratné přeměny této osoby na ono „správné“ pohlaví (a měla by i motivovat k velmi důkladnému rozmyšlení se nad tímto nevratným aktem), nebo si na to jen hraje a je (např) muž, „cítící se ženou“, protože chce očumovat puberťačky ve sprchách (pokud ne rovnou znásilňovat), jak se na Západě často děje. Právě tyhle kauzy, k nimž na tom Západě běžně dochází, jasně ukazují, že tudy cesta nevede.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..