Právě si prohlížíte Den lidských práv: Jak, proč a kdy?
"Den lidských práv, obrázek dostupný na https://www.peaceandcooperation.org/dia-de-los-derechos-humanos-2/?lang=en

Mezinárodní den lidských práv je slaven po celém světě. Je upomínkou na dobu, kdy byl svět ještě méně „růžový“, než je dnes. Na dobu, kdy právo na život, rovnost před soudem nebo svoboda náboženství nebyly vůbec samozřejmé. Také nám slouží jako připomínka toho, že to na světě stále „růžové“ není, což neznamená, že bychom se o „zrůžovění“ života neměli snažit. Měli bychom tato práva ctít a dbát na jejich dodržování. Ale kde se vůbec den lidských práv vzal? Proč se slaví zrovna 10. prosince? To jsem se pokusila shrnout do tohoto článku.

Deklarace lidských práv

Je považována za základní listinu v dějinách lidských práv. Jejích 30 článků se stalo neopomenutelnou inspirací ústav a zákonů zemí OSN. Přestože je Všeobecná deklarace lidských práv právně nezávazná, setkala se s přijetím takového formátu, že dnes je klíčovým právním dokumentem. Roky příprav, hraní se slovy a frázemi, všechna snaha se vyplatila 10. prosince 1948. Na Valném shromáždění v Paříži nebyl nikdo proti, jen 10 členů nehlasovalo. Tento obrovský úspěch se připisuje Eleanor Rooseveltové, která získávala podporu pro Deklaraci, ale nebyla jediná, kdo se na jejím vzniku podílel.

Eleanor Rooseveltová držící plakát Všeobecné Deklarace Lidských Práv. Dostupné na How One Woman Changed Human Rights History | by United Nations Foundation | Medium

John Peters Humphrey, René Cassin, nebo Hansa Mehta. To jsou pouze tři jména spjatá s Deklarací. Kanadský právní vědec Humphrey je autorem prvního návrhu, francouzský právník Cassin je autorem konečné struktury, ale Hansa Mehta, indická aktivistka, feministka a spisovatelka hrála velkou roli v tom, aby byla Deklarace neutrální vůči pohlavím. To ona stojí za změnou do té doby používaného „všichni muži“ na „všichni lidé“.

Předávání Nobelových cen

10. prosince není pouze výročí Deklarace lidských práv, nýbrž i smrti slavného vynálezce dynamitu Afreda Nobela, který nechtěl, aby jedinou vzpomínkou na něj byl tento hrozivý vynález. A tak se každoročně, od roku 1901, ve švédském hlavním městě Stockholmu předávají Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a lékařství, literaturu, a ekonomii, která byla přidána v roce 1968, a v norském Oslu Nobelova cen za mír. Držitel získá nejen medaili a diplom, ale také peněžní odměnu, která minulý rok činila v přepočtu téměř 24 milionů českých korun. Více o Nobelově ceně se můžete dozvědět z videa: Den, kdy se předávají Nobelovy ceny (10. prosinec) | Stream.

Oslava dne lidských práv

Den lidských práv byl ustanoven 4. prosince 1950 na Valném shromáždění OSN. Od té doby je slaven po celém světě formou přednášek, demonstrací nebo vzdělávacích akcí nejen na školách. Od roku 2014 je každoročně dni přidělen slogan. Letos zní: „Our rights, our future, right now!“, v překladu: „Naše práva, naše budoucnost, právě teď!“.

„Lidská práva hrají zásadní roli jako preventivní, ochranná a transformační síla při řešení největších problémů lidí,“ zveřejnil web OSN pro lidská práva. Vzkaz „high comissioner“ pro lidská práva si můžete poslechnout na tomto odkazu: https://youtu.be/iB_e2y2dEDU.

Markéta Šmídová

Jmenuju se Markét a chodím na Církevním gymnáziu v Plzni. Píšu ráda o politice a právech, protože na právnické fakultě bych také chtěla studovat. Baví mě hudba, knížky a klasické filmy a seriály (hlavně zahraniční).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..