Právě si prohlížíte Deset důvodů, proč bude rok 2023 lepší, než si myslíme

Rok 2022 přinesl do Evropy a Česka největší válku za sedm desetiletí, ohrožení dodávek energií a nevídané zdražování. Přinášíme deset důvodů, proč bude ten příští lepší, než si možná myslíme.

Nová hlava státu. Po deseti dlouhých letech budeme mít nového prezidenta nebo prezidentku. Rozhodne se už na konci ledna a nový nájemník Pražského hradu nahradí Miloše Zemana na začátku března.

Žádné další volby. Pokud se nestane něco nepředvídatelného (pád vlády), tak už k volebním urnám ve zbytku roku nepůjdeme. To znamená i méně štvavých kampaní a hádek v rodině. Doufejme.

Vláda chystá reformy. Volného okna mezi volbami bude chtít využít i vládní koalice, která má na příští rok velké plány. Důchodová reforma, snižování rozpočtového deficitu nebo modernizace školních „osnov“ – to jsou jen některé z věcí, které Česko potřebuje jako sůl.

Miloš Zeman skončí ve funkci prezidenta 8. března 2023. Zdroj: FB Miloše Zemana

Ukrajina bojuje. I příštímu roku bude dominovat ruská agrese na Ukrajině, která každý den bojuje za bezpečí svých občanů i celé Evropy. Stateční Ukrajinci budou chtít dál osvobozovat okupovaná území, a pokud Rusko konflikt nevyostří, tak se jim to bude dařit.

Západ pomáhá. Země prezidenta Zelenského bude stále potřebovat pomoc od svých spojenců včetně Česka. Zbraně, humanitární dodávky i peníze – to je povinnost každé demokratické země, pokud chce přispět k nastolení míru v Evropě.

Zdražování zpomalí. Putinova invaze zásadně zdražila energie a tím všechno ostatní v ekonomice. Inflace by ale podle ekonomů měla v příštím roce zpomalit, i když na zásadnější pokles si asi musíme ještě počkat.

Ukrajina se bude dál vypořádávat s následky ruské války. Zdroj: Flickr

Boj se změnami klimatu. K tomu, abychom zabránili blížící se klimatické katastrofě, děláme stále zoufale málo, přesto snad pár důvodů k mírnému optimismu najdeme. Každoroční klimatická konference (příští rok bude v Dubaji) snad naváže na některé úspěchy z té letošní. Češi pak budou – i kvůli drahým energiím – dál sahat k obnovitelným zdrojům, zatímco tuzemští politici můžou navázat na úspěšná jednání o klimatickém balíčku během evropského předsednictví.

Covidová pandemie skončí. Že jsme téměř rok o covidu vůbec neslyšeli, samozřejmě nemusí nic znamenat. Přesto doufejme, že pandemii této strašné nemoci v Evropě definitivně odzvonilo.

Soudní kauzy. Na začátku ledna by měl soud vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, která ale bude bez ohledu na výsledek pokračovat i po zbytek roku (pokud se Andrej Babiše nestane prezidentem). Soudy začnou rozplétat i případ Dominika Feriho nebo otravu řeky Bečvy. A ať už rozhodnou jakkoliv, tak buďme rádi, že justice v Česku (se samozřejmými chybami) funguje.

Soud by měl na začátku ledna vynést rozsudek nad Andrejem Babišem. Foto: vlada.cz

Do Chorvatska bez kontrol. A s eurem. České turisty čekají při cestě k Jadranu hned dvě novinky, které jim dovolenou určitě zpříjemní. Chorvati totiž v lednu vstupují do Schengenu a přecházejí na společnou evropskou měnu.

Český hokej. Čeští hokejisté i hokejistky v končícím roce vybojovali na mistrovství světa shodně bronzovou medaili. Zatímco muži se dočkali medaile po deseti letech, tak ženy vůbec poprvé v historii. Obě reprezentace by na svůj úspěch mohly navázat i příští rok.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..