Dnes je tomu 76 let, co si pravděpodobně nejznámější německá hlava státu a zároveň hlavní postava druhé světové války vzala život. Pojďme si alespoň krátce připomenout, co byl Adolf Hitler zač, co dokázal, proč jej tolik lidí nenávidí, a naopak, proč je tolika lidmi obdivován. 

Můžeme jej označit za diktátora nacistického Německa, kancléře a politika. A také nejvýznamnějšího představitele nacismu. Jeho politika byla velmi agresivní, oplýval velkými ambicemi získat rozsáhlá území. 

Právě on mohl za rozpoutání druhé světové války. Napadl Polsko, i když někteří dnešní jeho zastánci by se s vámi hádali a tvrdili, že situace probíhala přesně naopak, tudíž že za celou šesti letou pohromu můžou Poláci.

Těžko říct, zda jej okolí považovalo za umělce, nicméně on sám se jím rozhodně cítil být. Vždy se chtěl stát malířem, miloval klasické německé umělce své doby a dosti se k nim vzhlížel. Na uměleckou školu nebyl přijat hned dvakrát, což v něm údajně jen posílilo zášť a napomohlo k rozvoji jeho antisemitických názorů.

Manipuloval lidmi

Po smrti své matky během první světové války se rozhodl vstoupit do armády. Zde velkou náhodou vznikla jeho osobitá image, jak ji známe dnes. Pod plynovou masku, jejíž používání bylo na denním pořádku, se mu totiž nevlezl knír, který nosil původně. Uposlechl nařízení a nechal si jej zkrátit. Proto dnes snad na všech fotkách, které během jeho života vznikly, má stejně zastřižený knír pod nosem. 

Nehledě na to, že je zodpovědný za největší hrůzy druhé světové války, jej lidé považovali za vynikajícího řečníka. Dokázal vyjádřit svůj názor tak jasně a zřetelně, samozřejmě za použití četných manipulačních prvků. Díky této schopnosti na sebe také brzy strhl vedení nacistické strany. Tohoto skvělého umu si byl sám vědom a velmi si jej na sobě cenil, ostatně stejně jako svého vzhledu. Rád se nechal při projevech fotit a následně se sám sebou kochal. Bůhvíco se mu honilo v hlavě, jeho mužské ego však bylo bezpochyby velmi polichoceno. 

Zároveň když se politická strana pod jeho vedením přejmenovala na Národně socialistickou dělnickou stranu Německa (NSDAP), poprvé se objevila přezdívka Vůdce (německý Führer), pod níž jej později znal celý svět.

Narušená osobnost

Fakt, že byl Adolf Hitler velkou osobností, která měla obrovský vliv, se střetává s faktem, že byl člověkem velmi zvláštním. Miloval Disney pohádky, byl velmi paranoidní, měl různé fóbie a podobně. Někteří tvrdí, že část jeho osobnosti byla dosti v rozporu s vyvražďováním židovské rasy.

Po volbách v roce 1933 před vypuknutím druhé světové války se oficiálně stal vůdcem a říšským kancléřem. Zavedl armádu, byl jmenovám Mužem roku, vyhlásil Protektorát Čech a Moravy. Díky tomuto všemu zjistil, že mu lidé „zobou z ruky“, a do roku 1945 si dělal s Německem, co chtěl.

Dlouhá léta se vedly spory, zda opravdu Hitler spáchal sebevraždu, nebo ji jen nafingoval a z obklíčeného Berlína uprchl. Po patologickém prozkoumání jeho zubů vědci zjistili přítomnost kyanidu. Jeho smrt byla označena za sebevraždu ve svém bunkru v Berlíně, protože tušil, že válku má jeho země již prohranou. 

Dnešními stoupenci Hitlera jsou tzv. neonacisté. Plně souhlasí s jeho ideologií, rasovou nesnášenlivostí a dalšími názory. Tento myšlenkový směr je ve většině zemí zakázán.

Úvodní obrázek: Nikola Beková

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..