Nezřídka se z úst příslušníka starší generace ozve jízlivé konstatování, že dnešní mládež nestojí za nic. Mladí se údajně o nic nezajímají, nemají úctu k historii, sami za nic bojovat nemuseli a všechny svobody jim byly jednoduše naservírovány. To samozřejmě není pravda. Dnešní generace je nepřekvapivě jiná než ostatní, ale je zvídavá, kreativní a ochotná se učit. Projekt Divadlo Paměti národa je krásnou ukázkou toho, jak je mládež schopná, učenlivá a připravená poučit se z dějin.
Divadlo Paměť národa (dále jen Divadlo PN) vychází z databáze s názvem Paměť národa, kterou tvoří nezisková společnost Post Bellum. Tato databáze je nejrozsáhlejší pamětnická databáze v Evropě, která se soustředí na příběhy osob z 20. století. Zajímá se nejen o oběti totalitních režimů a bojovníky za svobodu, ale i postavy z druhé strany historického spektra. Jejich osudy jsou doplněny o fotografie, dopisy a deníky a celá databáze je přístupná veřejnosti. Právě tyto příběhy skládá do hereckých vystoupení Divadlo Paměť národa. Vzniká tak jedinečná příležitost, jak propojit více generací a zároveň se na svět a především historii podívat očima dnešního mladého člověka. Toho je docíleno pomocí rozmanitých projektů.
Divadlem k pochopení historie
Divadelní kroužky cílí na dospívající ve věku 12 až 18 let a schází se jednou týdně na prknech několika známých divadelních scén. V minulém semestru se kroužek věnoval tématům¨, jako je Praha protektorátní nebo Socialismus a moje rodina (kde se účastníci setkali se skutečnými pamětníky a mohli si o režimu poslechnout z první ruky). Kroužky se schází nejen v Praze (například v Divadle v Dlouhé), ale letos se koncept rozšiřuje do dalších měst po celé České republice (nyní je možnost přihlásit se i do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Klatovska, Pardubic, Ostravy a dalších).
Divadlo PN se věnuje i jednorázovým projektům, jak v naší republice, tak na mezinárodní scéně. Lokálních akcí probíhá každoročně hned několik. Například hned po letošní karanténě se mohli zájemci vydat na procházku po klíčových místech Prahy a poslechnout si například příběh armádního generála Tomáše Sedláčka. Toto jméno neznělo na akcích Divadla PN poprvé – například 19. listopadu, tedy na Den válečných veteránů, bylo možné v ulicích hlavního města vidět živě hrané příběhy pamětníků. Kromě generála Sedláčka zde byly přestaveny osudy osobností, jako byl major Pavel Vránský nebo účastnice odboje Lýdie Kovářová.
Projekty po celé Evropě
Divadlo PN se ale nebojí překročit hranice vlastního státu a hrdě reprezentuje Českou republiku i v zahraničí. Mezi letošní mezinárodní akce patří například projekt Skryté stopy, na kterém se podíleli dospívající z Česka, Německa a Estonska. Cílem bylo dohledat (pomocí rozhovorů s pamětníky) staré a pomalu mizející písně, které potom dospívající pomocí vlastní interpretce ztvárnili v závěrečném představení. V rámci dalšího projektu Setkání s neznámým se pět českých studentů vydalo do Belgie, kde se svými vrstevníky spolupracovali na divadelním vystoupení. Cílem akce bylo vzájemné kulturní obohacení a sdílení inspirace pro další tvorbu.
V lednu roku 2020 se Praha přidala k ostatním evropským velkoměstům, aby společně uctili památku obětí holocaustu. I toho bylo Divadlo PN součástí. Jeho účastníci se prostřednictvím organizace Post Bellum setkali se šesti pamětníky, kteří s nimi sdíleli své osudy. Vyřčen byl například příběh Alice Grusové, kterou nakonec před smrtí v Osvětimi zachránilo nelehké rozhodnutí rodičů, nebo profesora Jana Volavky, který jako desetiletý chlapec zažil nacistické vězení a tím zůstal ovlivněn po zbytek svého života. Minulý rok se stejná akce odehrála na Masarykově nádraží (jako symbolická vzpomínka na Nicolase Wintona) a opět bylo odehráno šest příběhů, které by neměly být zapomenuty.
Divadlo Paměť národa je jasným důkazem, že děti lze k zájmu o historii přivést i zábavným a poučným způsobem. Absolventi kroužků se nejen mnoho naučí, ale především si vypěstují vztah k dějinám, který je tak důležitý k pochopení současnosti. Dospívající se prostřednictvím skutečných příběhů podívají na svět v kontextu předchozích generací, naučí se lépe orientovat v dnešní společnosti a jsou vedeni ke kritickému myšlení a tvorbě vlastního názoru.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.