Nezřídka se z úst příslušníka starší generace ozve jízlivé konstatování, že dnešní mládež nestojí za nic. Mladí se údajně o nic nezajímají, nemají úctu k historii, sami za nic bojovat nemuseli a všechny svobody jim byly jednoduše naservírovány. To samozřejmě není pravda. Dnešní generace je nepřekvapivě jiná než ostatní, ale je zvídavá, kreativní a ochotná se učit. Projekt Divadlo Paměti národa je krásnou ukázkou toho, jak je mládež schopná, učenlivá a připravená poučit se z dějin.

Divadlo Paměť národa (dále jen Divadlo PN) vychází z databáze s názvem Paměť národa, kterou tvoří nezisková společnost Post Bellum. Tato databáze je nejrozsáhlejší pamětnická databáze v Evropě, která se soustředí na příběhy osob z 20. století. Zajímá se nejen o oběti totalitních režimů a bojovníky za svobodu, ale i postavy z druhé strany historického spektra. Jejich osudy jsou doplněny o fotografie, dopisy a deníky a celá databáze je přístupná veřejnosti. Právě tyto příběhy skládá do hereckých vystoupení Divadlo Paměť národa. Vzniká tak jedinečná příležitost, jak propojit více generací a zároveň se na svět a především historii podívat očima dnešního mladého člověka. Toho je docíleno pomocí rozmanitých projektů.

Den válečných veteránů v Praze

Divadlem k pochopení historie

Divadelní kroužky cílí na dospívající ve věku 12 až 18 let a schází se jednou týdně na prknech několika známých divadelních scén. V minulém semestru se kroužek věnoval tématům¨, jako je Praha protektorátní nebo Socialismus a moje rodina (kde se účastníci setkali se skutečnými pamětníky a mohli si o režimu poslechnout z první ruky). Kroužky se schází nejen v Praze (například v Divadle v Dlouhé), ale letos se koncept  rozšiřuje do dalších měst po celé České republice (nyní je možnost přihlásit se i do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Klatovska, Pardubic, Ostravy a dalších).

Divadlo PN se věnuje i jednorázovým projektům, jak v naší republice, tak na mezinárodní scéně. Lokálních akcí probíhá každoročně hned několik. Například hned po letošní karanténě se mohli zájemci vydat na procházku po klíčových místech Prahy a poslechnout si například příběh armádního generála Tomáše Sedláčka. Toto jméno neznělo na akcích Divadla PN poprvé – například 19. listopadu, tedy na Den válečných veteránů, bylo možné v ulicích hlavního města vidět živě hrané příběhy pamětníků. Kromě generála Sedláčka zde byly přestaveny osudy osobností, jako byl major Pavel Vránský nebo účastnice odboje Lýdie Kovářová.

Den válečných veteránů v Praze

Projekty po celé Evropě

Divadlo PN se ale nebojí překročit hranice vlastního státu a hrdě reprezentuje Českou republiku i v zahraničí. Mezi letošní mezinárodní akce patří například projekt Skryté stopy, na kterém se podíleli dospívající z Česka, Německa a Estonska. Cílem bylo dohledat (pomocí rozhovorů s pamětníky) staré a pomalu mizející písně, které potom dospívající pomocí vlastní interpretce ztvárnili v závěrečném představení. V rámci dalšího projektu Setkání s neznámým se pět českých studentů vydalo do Belgie, kde se svými vrstevníky spolupracovali na divadelním vystoupení. Cílem akce bylo vzájemné  kulturní obohacení a sdílení inspirace pro další tvorbu.

V lednu roku 2020 se Praha přidala k ostatním evropským velkoměstům, aby společně uctili památku obětí holocaustu. I toho bylo Divadlo PN součástí. Jeho účastníci se prostřednictvím organizace Post Bellum setkali se šesti pamětníky, kteří s nimi sdíleli své osudy. Vyřčen byl například příběh Alice Grusové, kterou nakonec před smrtí v Osvětimi zachránilo nelehké rozhodnutí rodičů, nebo profesora Jana Volavky, který jako desetiletý chlapec zažil nacistické vězení a tím zůstal ovlivněn po zbytek svého života. Minulý rok se stejná akce odehrála na Masarykově nádraží (jako symbolická vzpomínka na Nicolase Wintona) a opět bylo odehráno šest příběhů, které by neměly být zapomenuty.

Paměť jsme my 2020

Divadlo Paměť národa je jasným důkazem, že děti lze k zájmu o historii přivést i zábavným a poučným způsobem. Absolventi kroužků se nejen mnoho naučí, ale především si vypěstují vztah k dějinám, který je tak důležitý k pochopení současnosti. Dospívající se prostřednictvím skutečných příběhů podívají na svět v kontextu předchozích generací, naučí se lépe orientovat v dnešní společnosti a jsou vedeni ke kritickému myšlení a tvorbě vlastního názoru.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..