V pátek a sobotu se definitivně rozhodne o složení třetiny Senátu. Mimo obvod Děčín, kde byl kandidát Zbyněk Linhart (nestr. za STAN) zvolen nadpolovičním počtem hlasů hned v prvním kole, se o nových senátorech rozhodne ve 26 obvodech. Ve volbách se všeobecně očekává další posílení opozičního hlasu v Senátu, jistá rivalita je ale znát i napříč opozicí: a to především mezi v současnosti dvěma nejsilnějšími kluby, klubem ODS a klubem STAN. Na tom, který z klubů více posílí, záleží následná volba předsedy Senátu. Tím současným je Miloš Vystrčil (ODS), hnutí STAN se ale netají ambicí mít vlastního předsedu Senátu a dokonce mluví o konkrétních jménech. 

Volební obvody pro volby do Senátu - mapa
Obvody, ve kterých se letos volí do Senátu. Druhé kolo proběhne ve všech mimo obvod Děčín, Zdroj: Senát PČR

Kdy a jak volit?

Volit můžete, pokud jste z jednoho z výše uvedených volebních obvodů (neplatí, jak už bylo zmíněno, pro obvod Děčín, kde už je o staronovém senátorovi rozhodnuto). Volit můžete dnes od 14:00 do 22:00 a zítra od 8:00 do 14:00. Pokud jste v karanténě, ale i tak byste rádi vykonali svou občanskou povinnost, můžete si zažádat o přenosnou volební urnu.

Opoziční posílení

Letošní druhé kolo senátních voleb přinese hned několik zajímavých duelů. Tím nejsledovanějším je pravděpodobně souboj současného senátora Václava Hampla (nestraník s podporou KDU-ČSL, Prahy sobě, Zelených a SEN 21) a současné poslankyně, bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny a jedné z nejvýraznějších porevolučních političek, Miroslavy Němcové (ODS s podporou TOP 09, STAN a LES) na Praze 1. V prvním kole zvítězila s výrazným náskokem Němcová: ke zvolení jí chybělo jenom něco přes jedno procento. Její úspěch se očekává i ve druhém kole. I to je možná důvod Hamplova ostrého vymezení se vůči Němcové, které se v týdnu stalo tématem pro některá média.

Nemcova.jpg
Miroslava Němcová, Foto: Wikipedia

„Paní Němcové se zřejmě daří budovat image politické superikony, aniž by formulovala nějaké programové priority. Tedy kromě ochrany ústavnosti a demokracie, což ale máme de facto všichni společné. To, že byla dvacet let nablízku všemu dění v ODS, zdá se také nehraje roli,” řekl Hampl v týdnu pro Pražský deník. Němcové vyčítá minulost její strany, ODS i současné postoje strany v některých otázkách. Strana se podle něj chová xenofobně a euroskepticky. Sám sebe nicméně označuje za proevropského a progresivního kandidáta a jako své priority označuje životní prostředí nebo vzdělávání.

https://www.facebook.com/senatorvaclavhampl/posts/2853176594784494

Zajímavý bude i souboj v Brně, kde se utká bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus (ODS s podporou TOP 09) a bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová (nestranička s podporou Zelených, SEN 21 a Idealistů). Zde je cesta k vítězství evidentně otevřená, zatímco Kraus postoupil s necelými 22 procenty, Šabatová s necelými 18 procenty.

Na Praze 5 se očekává těsný souboj ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského (nestraník s podporou ODS, TOP 09 a STAN) a současného senátora, iniciátora ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, Václava Lásky (SEN 21 s podporou KDU-ČSL  a Zelených). V prvním kole je dělila jenom dvě procenta (39,63 %, respektive 37,44 %).

Brno, Česká, stánek ODS před volbami 2020 (16.50.52).jpg
Volební plakáty kandidáta Romana Krause (ODS) v Brně, Foto: Wikipedia

Na Praze 9 se utká vojenský historik Eduard Stehlík (nestraník s podporou ODS a KDU-ČSL) a současný senátor, scénárista David Smoljak (STAN s podporou Pirátů a TOP 09). V prvním kole vyhrál s náskokem Smoljak (42,87 % versus 30,19 %), jak se podpora vyvine v druhém kole, je otázkou.

V Uherském Hradišti se o víkendu ukáže, zda bude pokračovat současný senátor, podnikatel v oblasti hazardu a médií Ivo Valenta (nestraník za Soukromníky), nebo bude novým senátorem lidovec Josef Bazala. V prvním kole oba dělilo ani ne 0,3 procenta.

Otázkou bude, zda se konečně podaří uspět kandidátům Pirátů, kterým se v senátních volbách dlouhodobě nedaří. Nejslibněji se pro ně jeví obvod Kladno, kde by mohla zvítězit advokátka Adéla Šípová (nestr. za Piráty). Utká se s kandidátem ODS, poslancem Petrem Bendlem, který ji v kampani obviňoval z toho, že chce „pomáhat uprchlíkům a integrovat nepřizpůsobivé”.

V Plzni se zase utká Daniel Kůs (Piráti) a současný senátor Lumír Aschenbrenner (ODS s podporou TOP 09, KDU-ČSL a monarchistů).

File:Secretary Pompeo Delivers a Speech on “Securing Freedom in the Heart of Europe” (50219664886).jpg
Senát Parlamentu ČR, Foto: Wikipedia

Ačkoliv do druhého kola senátních voleb se dostalo několik kandidátů hnutí ANO, jejich úspěch se všeobecně neočekává. Katastrofou jsou volby i pro ČSSD: ve druhém kole má pouze tři své kandidáty (bývalého předsedu Senátu Milana Štěcha, starostu Nového města na Moravě Michala Šmardu a lékaře Radka Sušila). V druhém kole není žádný kandidát komunistů ani hnutí SPD.

Drahoš předsedou Senátu?

V případě úspěchu hnutí STAN se mluví o tom, že starostové by mohli získat i post předsedy Senátu. Tím je v současnosti občanský demokrat Miloš Vystrčil. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v této souvislosti oznámil, že předsednictví bude předmětem vyjednávání, za STAN ale zmínil jména Jiřího Drahoše nebo Jiřího Růžičky.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..